Yasal takipteyim kredi alabilir miyim?Herhangi bir kredi veya kredi kartının 90 gün ödenmemesi durumunda ilgili bankalar, alacaklarının tahsili için yasal takip süreci başlatırlar. Borçluya tebliğ tarihinden itibaren borcu ödemesi için 10 gün gibi bir süre verilir ve kişi eğer ödeyemezse icra takibi başlatılır. Hakkında İcra takibi başlatılmış borçlu bireylerin kredi notu düşeceği gibi bankalardan yeni bir kredi ürünü kullanmasının önü de tamamı ile tıkanır. Peki yasal takibi bulunan kişiler kredi alamaz mı? Bu yazımızda yasal takibi bulunan kişiler hangi yolları izleyerek kredi çekebilir buna değineceğiz.

 

Kişi eğer borcunu ödeyemeyip icralık olmuş ise, Merkez bankasının kara listesine adını yazdırmış demektir ve borçlu bu listede yasal olarak 5 yıl gibi uzun bir süre kalır. Fakat bazı özel bankalar , yasal takibe uğramış olsanız da bazı şartlar dahilinde tüketiciye kredi vermektedir. Bu şartlardan en önemlisi ise Yüksek ipotek değeri taşıyan ürünleri ipotek ettirmeniz. İpotek değeri ise çekeceğiniz kredinin faizi ile birlikte toplamının %75 kadar tutarına eşit olması. Örnek verecek olursak çekmek istediğiniz kredi diyelim ki 65 bin tl  ve toplam faizi ile birlikte ödeyeceğiniz  tutar 100 bin tl olsun. Bankanın sizden isteyeceği ipotek tutarı en az 75 bin tl’ye eşdeğerdir. Bankaların sizden isteyeceği ipoteklerin içinde kişinin üzerine kayıtlı araç, tapuları kendisine ait olduğu taktirde arsa, ev, tarla gibi taşınmazlar sayılabilir.

Bankaların ikinci bir şartı ise gelir belgeniz olacaktır. Çalıştığınız yerde en az 6 aydan fazla çalışma şartı aranır (Bu durum banka politikaları ile alakalı değişkenlik gösterebilir. Bazı bankalar 3 ay çalışma şartı ararken, bazı bankalar 12 ay şartı arayabilir). Eğer imkan varsa maaş hesabınızı kredi çekeceğiniz bankaya aktarmanız size kredi kullanma konusunda önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Bankalar kredi için başvuru yapmanız dahilinde sizden yukarıdaki şartlardan ayrı olarak kefilde isteyebilirler. Kefil olacak kişi de ise aranacak özelliklerin başında bankalara olan borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen ve daha önce yasal takibe uğramamış kişiler tercih edilir. Tabi ki tüm bu şartlar yerine getirilse dahi bankalar kredi vermeyebilir veya insiyatif kullanarak verebilirler. Yukarıda saydıklarımız sadece kişinin bankaya başvurması durumunda kredi çekebilme olasılığını arttıran faktörlerdir.

Bizden kısa bir tavsiye. Mümkün olduğu kadar yasal takibe uğramamaya çalışın. Çünkü ne yaparsanız yapın kara listeye girdiğiniz taktirde bu olumsuz olay mutlaka karşınıza çıkacaktır.

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın