Yapılandırılan Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?Yapılandırılan kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

2016 Eylül ayında yapılan düzenleme ile kredi kartını ödemekte güçlük çeken tüketiciler için 72 aya kadar yapılandırma imkanı verilmiş, bir çok kişi de bu yapılandırmadan faydalanarak kredi kartını yapılandırma yoluna gitmişti. Ancak yapılandırılan kredi kartı ödenmezse ne olur sorusu bir çok kişinin merak ettiği konulardan biri. Bu yazımızda kredi kartı yapılandırıldıktan sonra ödenmezse ne olur ve hemen icraya veya yasal takibe düşer mi gibi soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

Öncelikle kredi kartı yapılandırması nasıl yapılır buna bir bakalım. Eğer mevcut kredi kartınıza borcunuz varsa ve ödemekte güçlük çekiyorsanız banka şubenize giderek müşteri temsilcisine durumu arz etmeniz gerekiyor. Sonrasında müşteri temsilcisi sizin bu durumunuzu kayıt altına alarak genel müdürlüğe bilgi verir. Genellikle aynı gün içinde ilgili bankanın genel müdürlüğü sizinle iletişime geçerek kredi kartı borcunuzu 9 aydan 72 aya yapılandırabileceğinizi aktararak onay alır ve yapılandırdığınız taktirde ilk taksitinizde onay verdiğiniz tarihten bir ay sonra ki gün olarak belirlenir.

Bir çok kişi yapılandırma ile ilgili düzenlemenin çıkmasından sonra kredi kartı borçlarını 72 aya kadar yapılandırma yoluna giderek yeniden taksitlendirmek suretiyle borçlarını ödenebilir duruma getirmektedir. Yasal takip sınırında olanlar da bu düzenlemeden yararlanarak bu sıkıntıyı bertaraf ederek böylelikle borç ödeme düzenine kavuşmuş oldu.

Ancak son zamanlarda bir çok kişinin borçlarını yapılandırsa da ödemekte zorluk yaşadığı bilgisi gelmektedir. Böyle bir durumda tüketiciler yapılandırılan kredi kartı ödenmezse ne olur gibi soruların cevabını aramaktadır.

Kredi kartınızı 9 veya 72 ay yapılandırdığınız taktirde size yeni bir kredi verilmiş olur. Yani yapılandırmanın temeli size verilmiş yeni bir kredi demektir. Yeni çekilen kredi de, kredi gecikme şartlarına tabidir. Yeniden 72 ay veya daha düşük taksitlerle yapılandırdığınız kredi kartları yeni kredi kapsamında olduğundan, bu kredilerin gecikmesi durumunda standart kredi gecikme prosedürleri uygulanmaktadır.

Özetle yeni yapılandırdığınız kredi kartınızın taksitinizi ödemediğinizde veya geciktirdiğinizde bu durum çokta problem olmayacaktır. 90 günlük süreçte ödemediğiniz taktirde yasal takip süreci başlayacaktır. Tavsiyemiz 3 taksit birikmesine müsaade etmeyin. Üst limit mutlaka en fazla 2 taksit olsun. 2 taksit geriden devam ettiğiniz taktirde sadece kredi notunuz etkilenir, yasal takibe girmezsiniz.  Ancak böyle bir durumda tekrar yapılandırmak istediğinizde bankalar bu talebinizi olumsuz karşılayacaktır.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

4 yorum

  1. 354$ ücrete tabisin ama zorunlu yaşamsal harcamalar toplamının 1000$ olduğu bir ülkede yaşıyorsun.Bunun tek nedeni Bankerler.50’li 60’lı yıllarda Marshall yardımı adı altında Vahşi kapitalizm bu ülkeye ihraç edilmeden önce,pekala insanlar kazancıyla hatta tek maaşıyla ortalama 5 çocuk sahibi olabiliyor üstüne mal mülk ediniyordu şimdi Varlığının tek anlamı neredeyse Şu Lanet Bankerlere ne kazandırdığına endekslendi.İnsanlar artık, bırakın çoluk çocuğu kendi bireysel ihtiyacını bile karşılayamayacak düzeye indi.Sermaye kendisine hizmet edecek siyasi oluşumu seçip parasıyla besliyor iktidar yapıyor.Geriye kalan tek şey ücretleri olabildiğince düşük tutup, insanları Bankerlerin kucağına göndermek…Böylece iktidarın hiç bir zaman sona ermiyor…mesele bu kadar basit…mesele üç koyunu güdebilmeyi becermek… Yazık bize yazık..

Bir yanıt bırakın