Yapılandırılan Kredi Kartı Kapatılır mı?Yapılandırılan kredi kartı kapatılır mı?

Kredi kartı borçları malumunuz, çağımızın en büyük sorunlarından biri. Yapılan harcamaların ödenmesi hususunda ortaya çıkan ödeme güçlükleri motivasyonu da düşürdüğünden verimli bir yaşamı da engelliyor. Ödemekte zorlanılan kredi kartlarının daha uygun planlarla ödenmesini sağlamak isteyen kredi kartı sahipleri, kredi kartı yapılandırma yoluna gidiyorlar. Kredi kartlarının yapılandırılması ise 2016 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte 9 ay ile 72 ay arasında bir zaman dilimine yayılabiliyor. Bankalar genel mahiyette 72 aylık yapılandırma seçeneğine sıcak bakmıyorlar. Çok istisna durumlar hariç 48 aya kadar vade seçenekleri ise bankaların en çok tercih ettikleri yapılandırma vadeleri olarak görünüyor.

Normal şartlarda yapılandırılan kredi kartları kullanılmaya devam edilebiliyor. 72 aylık yapılandırmada ise kredi kartları kapatılıyor. Bu durumda kredi kartınızla alışveriş yapamıyorsunuz. Bankalar, yapılandırma işlemine çok sıcak bakmasalar da alacaklarını tahsil etmek için bu yöntemin kullanılmasına müsaade ediyorlar. Bu ödeme süreci bittikten sonra ise kişinin ödeme sürecindeki istikrara bağlı olarak kredi kartları kullanıma kapatılıyor ya da kullanıma devam izni verilebiliyor. Bu noktada kredi notunuzun seviyesi de göz önünde bulunduruluyor. Dilerseniz kredi notu yükseltme teknikleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu noktada kredi kartı borcunuzun yapılandırılması için borcunuzun avukata düşmemiş olması şartı vardır. Eğer kredi kartı borçlarınızın devamlı olarak asgari tutarını ödüyorsanız ya da 3 aylık süreye kadar ödeme yapamamışsanız kredi kartı yapılandırma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kredi kartımı yapılandırdım, tekrar kullanabilir miyim?

  • Yapılandırma süreci boyunca kredi kartınızı kullanamazsınız.
  • Eğer yapılandırma sürecinde borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız,
  • Kredi notunuz istenen düzeydeyse,
  • Yeniden kredi kartı kullanımı için banka tarafından size yapılan bir uyarı yoksa

Yapılandırma sürecinden sonra kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borcunuzu kapatmanız çok daha sağlıklı bir adım olacaktır. Böylece kredi kartınız yapılandırmaya girmeyecek ve siz de yapılandırılan bir kredi kartı sahibi olmayacaksınız. Bu durumda kredi notunuzun da düşmemesini sağlayabilirsiniz.  Ayrıca kredi kartı yapılandırma faizleri ortalama olarak % 2.02 olarak kabul gördüğü için normal borcunuzdan daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir. Öte yandan ihtiyaç kredisi çekerseniz çok daha düşük faiz oranları ile ödeme yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu da sizin avantajınıza olacaktır. Aynı zamanda kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

3 yorum

Bir yanıt bırakın