Yabancı Sitelerden Para Kazanmak 4 Madde ile Yabancı Sitelerden Para Kazanmak

İnternetten para kazanmakla ilgili kaç makale vardır? Binlerce mi? Milyonlarca mı? Muhtemelen. Ancak bir problem var. Bunların çok büyük bir kısmı, sizi internetten bir milyoner olmak için bazı seminer, eğitim oturumu veya başka bir yolla kaydolmaya ikna etmek için hazırlanmış satışa odaklı içeriklerdir.

İnternetten para kazanmak, bilhassa 2010’lu yılların ardından gerçek piyasalara göre daha mümkündür. İnternetten para kazanmanın yolları son derece fazla seçeneklere sahip. Sorun şu ki, söz konusu para kazanmanın gerçek yolları olunca hızlı bir şekilde zengin olma planları yapmak gerçekçi olmayacaktır.

Çoğu zaman çok fazla çalışma ve bazen çok fazla özveri gerektirir. Ancak eğer gerçekten internetten güzel paralar kazanmak, evde çalışmak veya bir fikri bir iş haline getirmek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Hatta bilgisayar başında vakit harcamak istememeniz durumunda uygulamalarla da para kazanabilirsiniz.

Yasadışı yollardan değil; meşru işlerden bahsediyor olacağız. Bu seçeneklerin birçoğu, iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız saatler boyu mesai yapmanızı gerektirebilecek gerçek işlerdir. Ayrıca gerçek iş prensibine ihtiyaç duyarlar. Sizin için birkaç ipucu derledik:

  • Ciddiye almak. Evet, çevrimiçi bir iş başvurusunda bulunuyorsunuz. Evet, bu işleri iç çamaşırlarınızla yapabilirsiniz. Ama bu, “gerçek bir iş” olmadığı anlamına gelmiyor! Ona öyle davranmalısınız, yoksa ciddi bir sonuç almanız mümkün olmayacaktır. İç çamaşırı ile çalışmak isteyen tek kişi siz değilsiniz! Gerçekçi olmak gerekirse çevrimiçi rekabet, muhtemelen kendi bölgenizdekinden daha yüksektir.
  • Profesyonel olun. Örneğin bir müşteriye özgeçmiş gönderirken, klavyenizde büyük harf kilidi açıkken yazmayın ve mümkün mertebe nazik olmaya çalışın. Yeteneksiz görünmeden nasıl kullanılacağını bilin. Doğru cümle ile eksiksiz cümleler yazın. Elbette istisnalar olacaktır, ancak istisnalar bile olsa bunu profesyonel tutmalısınız. Onların görüşlerini sıfırdan inşa ettiğinizi unutmayın.
  • Bilgilerinizi paylaşın ama hepsini değil. İster yazım örnekleri, ister bir fotoğraf portföyü veya eserinizle ilgili olan bağlantılarınız olsun, onlara fikir edinmeleri için yeterli örnekler verin. Konuya devam ederken onlara arka plan bilgilerinizden bazılarını verin. Ancak onlara hayat hikâyenizi, bu işe nasıl başladığınızı anlatmayın. Müşterinizi kendi yerinize koyun ve empati yapmayı deneyin. Kendinize o iş için para verir miydiniz?
  • Bir şirkete göndereceğiniz her şeyi tekrar tekrar kontrol edin. Bir özgeçmiş, e-posta veya portföy sunduğunuzdan emin olun. Dilbilgisini ve ifadenizi sürekli kontrol edin ve yazım denetim eklentileri kullanın. Bilhassa eğer muhatabınız kurumsal bir firmaysa bu son derece önemli bir detaydır. Adlarını yanlış yazmayın ve nasıl yazıldıklarına dikkat edin (örn. Ar Çelik değil; Arçelik).

1. Para Ödeyen Siteler

Alışveriş yapmak, anket yapmak veya ürün test etmek gibi çeşitli şeyler için size ödeme yapacak her türlü web sitesi var. Hayır, bunlardan herhangi birini tanıtmak için para almıyoruz ve hayır, bu web siteleri sizi milyoner yapmayacak! Ancak Türkiye şartları için iyi paralar kazanmak için çok iyi araçlardır.

Ödemenizi aksatmadan yapacak yasal web sitelerinin bazıları:

Swagbucks

Ekstra para kazanmak için harika bir platform. Anket yapmaktan arama motorunu kullanmaya kadar para kazanmak için çeşitli şeyler yapabilirsiniz. Zengin olmayacaksınız, ancak doların tavan yaptığı bu dönemlerde birkaç dolar kazanarak ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Öldürecek vaktiniz varsa, internette gezinmek yerine biraz para kazanmak adına işinize yaracaktır.

InboxDollars

Anketler, alışveriş vb. işlemleri yapacağınız için Swagbucks’a benziyor; bu nedenle geri dönüşünüzü en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, her iki web sitesine de kaydolun. Ayrıca size ödeme yapacağı bir arama motoru (Swagbucks gibi) sunuyor ve kaydolmak için sadece 5 dolar veriyorsunuz. Anket sitelerini sırasıyla listelemeye devam etmeyeceğim, ancak anket yapmak için para almak istiyorsanız, GlobalTestMarket’i kontrol etmenizi öneririm.

Project Payday

Ücretsiz deneme için sizi kabul edeceklerdir. Ürünü beğenirseniz satın almanız gerekiyor. Takip etmeden önce takip edebilir ve ücreti alınmadan önce iptal edebilirsiniz (ürünü istemiyorsanız), bu durumlarda bu site, biraz para kazanmak için mükemmel bir platform.

User Testing

Web sitelerini test etmek için 10 dolarlık bir ödeme yapar. Bir test genellikle yaklaşık 15 ila 20 dakika arası sürer. Amaç, bir web sitesi sahibinin kendi sitelerine yeni gelen birini izlemesi, ziyaretini takip etmesidir. Site sahibinin gerçek bir kullanıcı deneyimi izleyerek elde ettiği değer çok kıymetlidir. Ayrıca neredeyse çalışmadan kazanacağımız bir 10 dolara kötü bir ödeme dersek taş oluruz.

Fiverr

Türkiye’deki bionluk.com gibi sistemlere ilham kaynağı olan Fiverr, uzman olduğunuz veya elinizden geldiğini düşündüğünüz bir iş alanında para kazanmanız için klasik bir yöntemdir. Temel olarak her şey 5 dolar. Ya 5 dolar ödersiniz ya da 5 dolar alırsınız. Bu işlemlere site, etkinlik (gig) adını vermekte. Sanat ürünleri satıyor ve her biri 5$’lık bir meblağda sunuyorsanız, bu bir etkinliktir. Eğer grafik tasarımcı iseniz ve hizmetlerinizi 10$ / saat fiyatla sunmak istiyorsanız, 30 dakikalık bir etkinlik sunmanız yeterlidir. İki saatlik grafik tasarımına ihtiyaç duyarsanız, sizden dört etkinlik alarak 20$ veya 10$/saat gibi bir ücret talep edeceklerdir.

IZEA

Bir blogda eklenti şeklinde işleyen ya da kendi başına bağımsız olarak çalışabilen bir sistemdir. Blog hazırlamak, tweet atmak, fotoğraf çekmek ve video çekmek için para alıyorsunuz. Örneğin tweet’lerinizle para kazanmak istiyorsanız, Twitter’ı takip ederek büyümeniz gerekecek. Benzer şekilde, bloglarla para kazanmak isterseniz, önemli miktarda blog trafiğine ihtiyaç duyarsınız.

2. Serbest Yazarlık

Serbest yazarlık, çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Birçok başarılı serbest çalışan, kelime başına ortalama 50 cent kazanabilir. Bazıları iki, hatta dört katını kazanabiliyor. Bu tamamen sizin rekabetçi ücret politikanıza bağlı.

Tabii ki, hemen yazmaya başlayamıyorsunuz. Öncelikle portfolyonuzu ve özgeçmişinizi hazırlamalısınız. Yazmakla ilgileniyorsanız eminim bunu biliyorsunuzdur. Yazmakla ilgilenmiyorsanız, sadece para için bu yola girmenizi tavsiye etmem. Ayrıca hedefimiz İngilizce yayınlar yapan içerik yayıncıları olduğu için İngilizce dilbilgisi kurallarını da biliyor olmanız önemli.

Bir şirkete bağlı çalışılacaksa eğer, şirketlere ulaşmaya karar vermeden önce bir web varlığınızın olması gerekir. Bir bloga ihtiyacınız var (tabii ki mütevazı bir blog yeterli olacaktır).

Ya da sadece çevrimiçi portföyünüz olması da yeterli olabilir. Başlamak için bir LinkedIn profili son derece mantıklı olacaktır. Profilinizde geçmiş çalışmalarınıza dair ilgili başlıklar oluşturursanız müşterinize karşı güvenilir bir imaj elde edebilirsiniz.

İngilizce makale yazarak güzel paralar kazanmaya başlayabileceğiniz 10 web sitesi var:

ListVerse

Kabul edilen her bir yayın için 100 ABD Doları öder. Makale bir liste şeklinde olmalı, en az 1,500 kelime olmalı ve en az 10 alt başlık içermelidir. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

TopTenz

Her kabul edilen yayın için 50 ABD Doları ödüyor. Yine, makale liste halinde olmalı ve birkaç istisna dışında en az 1,500 kelime olmalıdır. Sık sık görev gönderirler, bu nedenle kabul edilme şansınız oldukça yüksektir.

A List Apart

Her kabul edilen yayın için 200 ABD Doları öder. Listede ilk sırada değiller, çünkü daha az makale yayımlama eğilimindeler. Bu da kabul edilmek için bir nebze daha az şansa sahip olduğunuz anlamına geliyor. Yukarıdaki ile aynı kurallar geçerli; en az 1.500 kelime.

International Living

Kabul edilen her bir içerik için 75 ABD Doları ödüyor. Çoğunlukla ziyaret ettiğiniz ülkelerden seyahat deneyimleri arıyorlar. Bu site için deneyiminiz, yazma yeteneğinizden daha fazla.

Funds For Writers

Her kabul edilen yayın başına 50 ABD Doları öder. Yazı yazmak ve para kazanmak ile ilgili makaleler arıyorlar. 500 ila 600 kelime arasında makale kabul etmekteler.

Uxbooth

Her kabul edilen yayın için 100 ABD Doları öder. Makaleleri kabul etmeleri ve yayınlamaları dört ila sekiz hafta sürebilir. Bu nedenle hızlı para kazanmak için ilk tercih olmayabilir.

iWriter

Kabul edilen her bir yayın için 15 ABD Doları ödüyor. Bu küçük görünebilir, ancak diğerleri kadar katı değiller ve aynı zamanda yazdıklarınızı tam olarak size bırakıyorlar. İstediğiniz kadar çok veya az sayıda makale yazabilirsiniz.

Textbroker

5 yıldızlı bir yazarsanız, kelime başına beş cent ödüyor. Kısa bir örnek makale isteyecekler ve büyük ihtimalle 3 yıldızlı bir yazar olarak işe başlayacaksınız. Ancak daha fazla yazı yazıp harika içerikler oluşturarak yolunuza kariyer yapıyor edasıyla devam edebilirsiniz.

Matador Network

Her kabul edilen yayın için 60 ABD Doları ödüyor, ancak standart ödeme yaklaşık 20 – 25 dolardır. Asgari bir kelime sayımına odaklanmazlar, ancak maksimum 1,500 kelimelik bir kotaya sahiptirler.

Penny Hoarder

Aldığınız sayfa görüntüleme sayısına bağlı olarak Penny Hoarder, 800 ABD Dolarına kadar ödeme yapar. Ödeme, 50.000 sayfa görüntüleme için 100 $’dan başlar; bu, garantili bir gelir gibi gözükmeyebilir. Ancak, potansiyel olarak son derece tatmin edici olabilir.

Hiç şüphe yok ki serbest yazıyla sizi Türkiye şartlarında iyi koşullarda yaşatabilecek paralar kazanabilirsiniz, ancak bu bir süreçtir. Portföyünüzü ve yazım becerilerinizi geliştirmeye başladıktan sonra, ciddi para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tecrübeli bir yazar değilseniz, biraz olgunlaşmak ve deneyim kazanmak için zamana ihtiyacınız olacaktır. Bionluk ve Digital Points gibi sitelerde müşteri taleplerine göre uygun fiyata amatör şekilde İngilizce içerikler üreterek bu yolculuğa başlamanız mantıklı olacaktır.

3. Bloggerlık

Öncelikle ben bir blog yazarıyım, bu yüzden bu maddeyi atlarsam gece rahat uyuyamam. Daha da önemlisi, para kazanmanın yasal bir yoludur ve manevi açıdan kişiyi işine bağlamaktadır. Bu da elbet iş kalitesine yansıyor. Bu listede büyük olasılıkla dolar üzerinden para kazanmak adına en basit yoldur. Bloglamaya bayılırım ve aynı şeyi hisseden yüzlerce blog yazarını da biliyorum. Öyleyse blog üzerinden nasıl para kazanılır ve bunun gerçekten ne anlama geldiğini konuşalım.

Bloggerlık, sabır, sadakat ve disiplin gerektiren bir şeydir. Parayı görmeye başlamadan önce, bir yıldan uzun bir süre için her gün yazmanız gerekebilir. Elbet istisnalar olabilir ancak diğer bloggerlarla olan ilişkilerimden dolayı, ciddi miktarda para ödemeden önce bir veya iki yıl boyunca blogunuzu, markanızı ve yetkinizi kurmak için oldukça makul bir plan gibi göründüğünü söyleyebilirim.

Bazı insanlar çok fazla trafik çekmeden para kazanabileceğinizi iddia ediyor ve bazı koşullarda, genellikle bir blogdan kazanmaya başlamak için bir sürü web sitesi trafiğine ihtiyaç duyacaksınız. Haliyle bu da biraz zaman alıyor. Bu noktaya eriştiğinizde, blogunuzdan para kazanmanın başlıca yolları şunlardır:

Reklam Yayıncılığı

Bu, kesinlikle blog ile para kazanmanın en klasik yoludur. Reklam spotları üzerinden doğrudan sitenizde ürün satabilir veya Google AdSense veya Media.net gibi bir şirkete üye olabilirsiniz. Her iki durumda da, görüşleriniz her gün binlerce kişiye ulaşana kadar reklamlardan çok fazla para almayacaksınız.

Affiliate Programları

FlexOffers ve CJ Affiliate gibi başkalarının ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmanızı sağlayan birçok ağ vardır. Sayfanıza bir bağlantı veya banner koyarsınız ve sonra birisi tıklar ve ürün / hizmeti satın alırsa yüzde elde edersiniz. Blogunuzun kategorisinde özel olarak olan ürünleri seçmeniz mümkün. Bu, blogunuza gelen trafiği aldıktan sonra para kazanmanın en etkili yoludur.

Üyelik

Birçok kişi bloglarında ücretli üyelik alanı oluşturdu. Bu, genellikle “üye alanındaki” erişebileceğiniz özel içerikler içindir. Ne dâhil edileceği konusunda gerçekten harika bir fikriniz varsa, bu size güzel paralar kazandırabilir. Web çevresinde kolayca erişilemeyen bir şey yaratmanız gerekecektir.

Ürünler

Bir e-kitap veya bilgisayar yazılımı gibi kendi ürününüzü oluşturabilirsiniz. Ardından, ürününüzü satabilmek adına blogunuzu bir tanıtım aracı olarak kullanabilirsiniz. Bir sürü değeri olan meşru bir ürün oluşturduğunuz sürece ürünlerinizi satabilirsiniz. Ancak diğer her şey gibi bir blog sahibi olmanın yanı sıra, satışları elde etmek için trafiğe ihtiyacınız olacaktır.

Hizmetler

Yaşam koçluğu, blog koçluğu, hedef belirleme veya finansal planlama gibi ücretli hizmetler sunabilirsiniz. Bütün hukuki sonuçları araştırdığınızdan emin olun ve profesyonel değilseniz profesyonel olduğunuzu iddia etmediğinizden emin olun. Böyle bir hizmetle, temelde blogunuzu kendinizi satmak için kullanıyorsunuz demektir. İnsanları satın almaya değer olduğuna ikna etmeniz ve daha sonra hizmetlerinizi satın aldıktan sonra taleplerini karşılayabilmeniz gerekir.

Sponsorluk / Ücretli Yayınlar

Birçok blog, sponsorlu ve ücretli yayınlar yayınlamakta. Sponsorlu gönderiler temelde yalnızca belirli bir marka, ürün veya hizmetle ilgili içeriklerdir. Bir şirket size bu konuda bir makale göndermek için para ödeyecek. Diğer ücretli yayınlarla da benzer içerikleri bir markayı tanıtmak adına üretiyor olacaksınız. Temel olarak, sitenizde makale için yer satıyorsunuz denilebilir. Bu rotayı seçmeye karar verirseniz, teklif almadan önce trafiğinizi oluşturmanız gerekmektedir.

Abonelik

Sürekli olarak belirli bir temelde (haftalık, aylık, vb.) teklif edebileceğiniz değerli bir şey (bülten, çevrimiçi dergi, vb.) düşünüyorsanız, abonelik hizmeti sunmak isteyebilirsiniz. Bu, ürününüz her gönderildiğinde veya aylık sabit olarak ücretlendirilebilir. Her iki durumda da, bu, müşterilerinizin web sitenize abone olarak alabileceği bir şey olmalıdır.

Videolar

Birçok kişi YouTube videoları oluşturarak para kazanıyor. Bilhassa Amerika hedefli yayın yapan yayıncılar, Türk yayıncılara nazaran neredeyse 10 kata yakın daha fazla gelir elde etmekte. Örneğin; EvanTube, bir çocuk ve kendi yaşındaki diğer çocuklara yaptığı ürünlerin incelemeleri sayesinde milyon dolarlar kazanmıştır. Milyonlarca bakış açısı elde etmek kolay değil, ancak bir kez bunu yaptıktan sonra bir miktar nakit girişi görmeye başlayacaksınız. Birçok blog yazarının tamamen vlog yayınları yapmaya dönmüş olması tesadüf olamaz.

Bu makale, İngilizce yazıp okuyabilenler için iş fikirleri içerdiğinden İngilizce bildiğinizi farz ediyorum. Globali hedefleyen bir site sahibi olmak; bir blog yazarı olmak istiyorsanız, Türkçe kaynaklar size bir yere kadar yardımcı olacaktır (bu makale hariç). J İngilizce yayınlar yapmayı düşünüyorsanız size Copyblogger ve Boost Blog Traffic’in arşivlerine bakarak başlamanızı öneririm. Sonra Quick Sprout’taki tüm ücretsiz kılavuzları okuyun. Bu görevleri tek başına tamamlamak bir yıl sürebilir, ancak inanın bana buna değecektir.

4. Evinizden Çalışabileceğiniz Şirketler

Son olarak, ortalama bir İngilizceye sahipseniz sizi kendi evinizin konforunda çalışmak üzere kiralayacak bazı yabancı şirketler var. Kendi programınıza kendiniz karar vermek ve nereden çalışacağınıza kendiniz karar vermek istiyorsanız, bunları yapmanıza izin verecek birkaç şirket bulunmakta.

CrowdSource

“Mikro görev” işlerinden daha büyük, yazma ve düzenleme işlerine kadar pek çok iş sunar. Ne kadar çalışacağınıza siz karar verirsiniz ve çoğunu bilgisayarınızdan yapabilirsiniz.

Demand Studios

Yazarlardan film yapımcılarına kadar her türlü yaratıcı profesyonelleri bünyesinde çalıştırıyor. Ancak ödeme oranları sizi çok şaşırtmayabilir.

Fast Chart

Tıbbi transkripsiyon uzmanı olarak evinizden çalışmanızı sağlar. Sayfada listelenen bazı şartlar ve yeterlilikler var, ancak bu özellikleri karşılamanız durumunda sadece Türkiye piyasası değil; dünya piyasasının üzerinde bir gelir elde edebileceğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca, evden çalışacağınız için kendi zamanlamanızı ayarlayabileceksiniz.

Leap Force

Google’ın arama motorları sıralamasında web sitelerini derecelendirmesinin bir yoludur. İşe alındıysanız iyi para kazanacağınız garanti (genellikle 11 $ / saatten fazla). Evden çalışıyor olmaktan ziyade web sitelerini deneyimleyerek para kazanıyor olmak son derece eğlenceli bir fikir.

Liveops

Evden çalışmanıza izin veren bir çağrı merkezidir. Akıcı bir İngilizce telaffuzuna ihtiyaç duyacaktır. Aramalarınızı gerçekleştirecek şekilde ayarladıktan sonra, haftalık bir takvim hazırlamaya başlayabilir ve evden çalışabilirsiniz. Ödeme genellikle 10 $ / saat civarındadır, ancak komisyonlar sayesinde daha fazla para kazanabilirsiniz.

SpeakWrite

Tamamladığınız içerikler için saatte 15 $ ödeyecektir. Kendi programınızı kendiniz belirliyorsunuz.

Artık yabancı sitelerden para kazanmak için birçok farklı seçeneğiniz var. Eğer gerçekten sizi ilgilendiren bir şey gördüyseniz deneyin, araştırın ve daha fazla bilgi edinin. Harekete geçmeden, yeni işlere fırsat tanımadan para kazanmanız mümkün değil. Bu işlerden birini yapmanız demek, Türkiye’deki olası ekonomik krizlerden etkinlenmemeniz; hatta ilginçtir ama bunu kara dönüştürmeniz demektir. Unutmayın, dolar her geçen gün yükseliyor ve radikal bir düşüşe uğraması da pek mümkün değil. Ayrıca ülkeye girecek yabancı para ile sadece kendinize değil; ülke gelirine de faydanızın dokunacağını unutmayın.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın