Vadeli hesap nedirVadeli hesap nedir

Bankaların müşterileri için açmış olduğu, hesaptaki paranın anında nakit paraya çevrilemeyen, paranın çekilebilmesi için bankanın belirlediği vade süresinin dolması gerektiği, süre dolduğunda ise faiz getirisi ile birlikte çekilebilen hesaba vadeli hesap denir. Vade uzadıkça da faiz getirisi artmaktadır. Bir diğer adı da vadeli mevduat hesabıdır.

Vadeli hesaba yatırdığınız parayı vade dolmadan çekemezsiniz. Bunun nedeni ise vadenin bozulmasıdır. Bu hesaptaki faiz oranları sabit olmayıp bankalar arası değişkenlik gösterebilir.

Günümüzde bankalar sadece acil nakit ve para ihtiyaçlarını karşılamak için düşünülen bir ticarethane gibi görünse de, aynı zamanda müşterilerine para da kazandırmaktadır. Bunun için en bilinen yol vadeli hesaptır. Parasını değerlendirmek isteyen müşteriler için açılan vadeli hesaplara para yatırıldığı taktirde, banka tarafından vadesi belirlenir ve vade dolduğunda belli bir miktar üzerine faiz eklenerek müşteriye ana para ile birlikte iade edilir. Tüketicilerin bu yöntemi seçmelerinde ki en büyük etken borsa, forex ve benzeri yatırım araçlarına göre daha güvenli ve kazanç  garantili olmasıdır.

Vadeli hesap açmak istiyorum ne yapmalıyım

Tek yapmanız gereken çalıştığınız veya çalışmak istediğiniz bankanın size en yakın şubesine kimliğinizle giderek başvuruda bulunmak. Hesap açıldıktan sonra da belirlediğiniz miktarı vadeli hesabınıza yatırmak. Ancak yatıracağınız parayı önceden belirlemek sizin lehinize olacaktır, çünkü daha sonradan vadeli hesabınıza para yatırmaya kalktığınızda vade bozulacaktır.

Vadeli hesap hakkında bilmeniz gerekenler

  • Eğer ileride vadeli hesaptan para çekme ihtimaliniz varsa vade içinde çekilebilen vadeli hesaplar tercih edilmelidir.
  • Vadeli mevduat hesapları 1 günden 3 yıla kadar birçok seçenekle açılabilir.
  • Vadeli mevduat hesabı açacaksanız diğer bankalardan da bilgi alarak, kendi bankanızdan daha yüksek faiz oranı almak için bankanızdan talepte bulunabilirsiniz.
  • Yatıracağınız tutar bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Kimi bankada 250 tl, kimi bankada da 1000 tl ile başlayabilirsiniz.
  • Vadeli hesaplar TL, USD, EUR, GBP ve Altın gibi bir çok para ve maden cinsinden açılabilir.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın