Sigorta Çeşitleri Nelerdir ?Sigorta genel anlamda parasal değer ifade eden tüm risklerde hasar meydana gelmesi durumunda bu hasarın karşılanması için yapılan bir sözleşmedir. Kısaca meydana gelen hasarın karşılanmasına yönelik verilmiş olan bir güvencedir. Genel olarak poliçe süresi 1 yıldır. Fakat bazı özel durumlarda sigorta şirketi ile yapılan anlaşma üzerine daha uzun süreli poliçelerde düzenlenebilmektedir. Aynı riske ait olan tüm sigorta çeşitleri bir fonda tutularak hasarın gerçekleşmesi durumunda sözleşme imzalamış poliçe sahibi olan kişiye ödeme gerçekleştirilme işlemidir.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir

Sigorta çeşitleri kendi içinde farlı gruplara ayrılsa bile genel olarak hayat sigortaları ve hayat dışı sigortaları olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadır.

Hayat Sigortaları

Hayat sigortaları kişilerin gelecekte refah içinde yaşamaları veya yaşam kalitelerini artırmaları için düzenli ve küçük tasarruflar halinde yapmış oldukları ödemelerdir. Sigorta şirketleri bu ödemeleri ayrı bir fon hesabında tutar ve değerlendirir. Sonrasına ise sözleşmedeki şartların gerçekleşmesi durumunda ya toplu olarak yada aylık olarak poliçe yaptıran kişiye ödemeler yapılır.

Ülkemizde hayat sigortası kapsamı altında birçok alternatif sigorta seçeneği bulunmaktadır. Bunlar arasında ferdi kaza sigortaları, Sağlık sigortası, vefat sigortası, grup hayat sigortası ve maluliyet sigortası sayılabilir. Bütün bu saydığımız poliçe türlerinin dışında hayat sigortaları kapsamında bir de özel durum sigortaları bulunmaktadır. Özel durum sigortaları sigorta poliçelerinin kapsamına girmeyen ve kişilerin özel durumlarına ve kendi isteklerine bağlı olarak yaptırmış oldukları poliçe türüne verilmiş isimdir.

Hayat Dışı Sigortalar

Hayat dışı sigortalar kişilerin evlerinde, işyerlerinde ya da arabalarında meydana gelen risklere karşı oluşturulan poliçe türleridir ve maddi kayıplara karşı oluşturulmaktadır. Hayat dışı poliçeler ise kendi içlerinde kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar arasında araç sigortaları, kasko sigortası ve trafik sigortası, ev veya işyerleri için yangın sigortaları, kaza sigortaları, taşımacılık yani nakliye sigortaları, makine montaj sigortaları ve tarım sigortaları sayılabilir.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın