Sanal Kart Nedir 

Teknolojinin son zamanlarda hızla gelişmesine paralel güvenlik açıkları da beraberinde gelmektedir. Bunun en bilinen örneklerinden biri de kredi kartı bilgilerinin başkalarının eline geçerek sanal ortamda alışveriş yapılmak suretiyle kart sahibinin dolandırıcılığa uğraması. Bunun önüne geçmek içinde bankalar sanal kart furyasını başlatmıştır.

Sanal Kart Nedir

İnternet ortamında ki alışveriş riskini minimuma indirmek amacı ile geliştirilen, fiziki olmayan bir kart türüdür. Bankanın vermiş olduğu kredi kartı gibi fiziksel olmayıp, özellikleri mevcut kart gibi aynı olan, kart numarası, son kullanma tarihi ve cvv güvenlik numaralarını barındıran bir kart türü de diyebiliriz. Ayrıca sanal kartın limitini müşteri belirler.

Örnek vermek gerekirse beğendiğiniz bir telefon 1000 tl ve siz bu telefonu internet üzerinden almak istiyorsunuz. Fiziki kredi kartınızın limiti de 5000 tl olsun ve siz bu kartı internet üzerinden kullanarak riske atmak istemiyorsunuz. Bu telefonu almak istediğinizde sanal kartın limiti açıldığında “sıfır”dır ve siz limitini 1000 tl ye çıkarıp bu telefonu güvenli bir şekilde alabilirsiniz. Tutar sanal kartınızdan çekilir, fiziki kartınızın limiti de 4000 tl’ye düşer.

Alışveriş gerçekleştikten sonra sanal kartınızın limiti tekrar sıfıra düşer.  Fakat siz yeni bir şey almak isterseniz tekrar yeni bir limit belirlemeniz gerekir. Ve yine alışveriş gerçekleştiğinde fiziki kredi kartınızın limiti de alışveriş tutarı kadar düşer.

Sanal Kartın Avantajları

Sanal kart diğer kredi kartları gibi fiziksel bir kart olmadığından çalınma ve kopyalanma gibi durumlarla karşılaşılmaz. Ayrıca sanal kart limitini kullanıcı kendisi belirlediğinden herhangi bir dolandırıcılık durumunda sadece belirlenen limit kadar kullanım yapılabilir, sonrasında limit yine sıfıra düşer. Genel olarak kullanıcılar sadece alışveriş yapılırken limit artımı yaptığından bu gibi durumlarda zararında önüne geçilmiş olur.  Sanal kartın bir diğer avantajı ise kart aidatının olmaması. Sadece market, cafe vb işyerlerinde ödeme yapılırken fiziki olmadığı için kullanılamaz.

Sanal kart için nasıl başvuru yaparım

Başvuru işlemi çok kolay ve zahmetsizdir. Başvuru yapmak için öncelikle çalıştığınız bankanın internet bankacılığı kullanıyor olmanız gerekmekte. Sonrasında internet bankacılığı üzerinden sanal kart için başvuru kısmından başvurunuzu yaparak kartınızı açabiliyorsunuz. Devam eden süreçte yukarıda da belirttiğimiz gibi alışveriş yapmadan önce, yapacağınız tutar kadar limit belirlemeniz yeterli olacaktır.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın