Risk Raporu Nedir ? Nasıl Alınır ?Risk Raporu Nedir ? Nasıl Alınır ?

Risk Raporu ; kredi, kredi kartı, avans hesap ve tüm finansal alışkanlıklarının takip edilerek bir puanlama sistemi çerçevesinde değerlendirilmesi sonucu oluşan ve tüketicilerin finansal ihtiyaçlar için bankaya başvurduklarında bir eleme kriteri olan, Kredi Notu olarakta bilinen rapora Risk Raporu denir.

Bir tüketici veya şirket sahibi bankaya kredi için başvuruda bulunduğunda ilgili banka Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kişinin borç ödeme alışkanlıklarına göre yaptığı değerlendirme sonucu oluşturduğu puanı öğrenir ve o puana göre kredi verip vermeme konusunu değerlendirir. Burada ki amaç bankanın krediyi verdiği kişiden parasını tekrar alabileceğinin öngörüsünde bulunmaktır. Yani bankaların ilk yapacağı şey başvuruda bulunan kişinin kredi notuna bakmaktır. Kredi notunu oluşturan temel unsurlar Risk Raporunda ayrıntılı olarak görülmektedir. Aldığınız risk raporunda son 15 yıla ait tüm ödeme ve banka hareketleri görülmektedir. Şimdiye kadar kullandığınız kredi, kredi kartları, hatta adınıza tahsis edilen avans hesabı da kapanmış dahi olsa risk raporunda görmeniz mümkündür.

Risk Raporu Nasıl Alınır ?

Kredi Risk Raporu almanın bir çok yolu vardır. Belirli bir ücret karşılığında ( 5-7,5 TL ) internet bankacılığınız varsa bankanız üzerinden, internet bankacılığı kullanmıyorsanız  Findeks’in kendi web adresinden ücretsiz üye olarak risk raporu alabilirsiniz. Eğer nasıl yapılacağını tam olarak bilemiyorsanız Findeks Kredi Notu Nedir  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ücretsiz Risk Raporu Öğrenme

Risk raporu alırken ücret ödemek istemeyen tüketiciler genelde ücretsiz risk raporu öğrenme diye arama yaptırarak risk raporunu ücretsiz öğrenmenin yollarını aramaktadırlar. Ancak böyle bir yol olmadığını siz değerli ziyaretçilerimize hatırlatalım. Ücretsiz risk raporu öğrenmek isteyenler için yine de bir tüyo verelim. Kredi çekmek için bir bankaya başvurduğunuzda sizinle ilgilenen banka temsilcisinin sizin kredi notunuzu ve dolayısıyla risk raporunuzu ekranda gördüğünü ve buna göre değerlendirme yapacağını unutmayın. Burada yeteneğiniz ve ikna gücünüz devreye giriyor. Bu konularda iyiyseniz banka personelinden sözlü olarak risk raporunuzu öğrenebilirsiniz. Tabi size risk raporunuzu söyleyip söylememesi tamamı ile banka personelinin insiyatifindedir.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın