Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar 2017Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar 2017

Ev sahibi olmak herkesin en büyük hayallerindendir. Ancak yüksek konut fiyatları ev almayı biraz zorlaştırıyor. Ev almak içinde paranın tamamını biriktirmek ise bir hayli zor. Özellikle kirada oturalar her ay verdikleri kira parası yerine kendi evlerinin borcunu ödemek istemeleri sonucunda ev almanın yollarını aramaktadır. Ancak konut kredisi kullanarak ev almak mümkün. Bu seferde tüketicilerin karşısına peşinat durumu çıkıyor. Bizde bu yazımızda 2017 yılında peşinatsız ev kredisi veren bankalar hangileri bu konuya biraz değineceğiz.

Ev almak isteyen tüketiciler konut kredisi kullanmak istediğinde, bankalar konutun tamamına kredi vermediği için bu kez de peşinatın olması gerekmektedir. Peşinatı olmayanlar ise peşinatsız nasıl ev alırım gibi araştırmalar yapmakta, hatta peşinatsız ev kredisi veren banka var mı? gibi soruların cevabını aramaktadır. Ancak resmi olarak peşinatsız ev kredisi kullanmak mümkün değil. Bu yazdığımız cümle sizi olumsuzluklara sevk etmesin. Çünkü farklı yollarla evin tamamına kredi kullanmak mümkün.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’nun belirlemiş olduğu kurala göre evin % 80’ini kredi olarak çekebilme imkanınız var. Kalan % 20’lik kısmı ise biriktirmiş olmanız yani o oran kadar bir peşinatınızın olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 100 bin TL tutarında bir eve sahip olmak istiyorsanız 20 bin TL peşinatınızı daha önce biriktirmiş olmalısınız.

Yani işin aslı resmi olarak evin tamamına kredi veren bir banka bulunmuyor. Lakin konut fiyatı eğer ki yüksek gösterilirse, evin tamamına kredi kullanmanız mümkün.

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar 2017

Konut kredisi için bankaya başvuruda bulunduğunuzda, banka öncelikle evinize uzmanlardan oluşan bir ekspertiz gönderir. Satın almak istediğiniz evi detaylı olarak inceleyen ekspertizler, evin güncel değerini hesaplayıp ilgili bankaya bildirir. Eğer burada ekpertiz evin değerini yüksek gösterirse sizin de evin tamamına kredi kullanmanız mümkün. Yani kısacası peşinatsız ev kredisi kullanmakta kilit nokta ekspertizlerdir. Ekspertizler daha önceleri banka çalışanlarından oluşmaktaydı. Ancak BDDK’nın aldığı kararla birlikte artık bağımsız şirket çalışanlarından oluşmaktadır. Bankalar ekspertiz şirketlerinden, yanlış hesaplama veya evin değerinin  yüksek gösterilmesi durumunda ekspertiz şirketinden tazminat talep edebilmesi durumundan dolayı, ekspertizler böyle bir riski göze alırlar mı orası ise biraz muamma.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın