Peşinatım Yok Ev Almak İstiyorumPeşinatım Yok Ev Almak İstiyorum

Yıllardır kirada oturmaktan sıkıldınız ve kendi evinizde oturup  kira ödemesi yapmak yerine kendi evinizin borcunu ödemek istiyorsunuz. Hayatınız boyunca bu hayali kurdunuz. Alacağınız evi de buldunuz ancak elinizde yeteri kadar peşinat olmadığı için bankaya gidemiyorsunuz.

Peki peşinatınız olmadan nasıl ev alacaksınız?

Öncelikle konut kredisi nedir onu açıklayalım. Konut kredisi, satın alınmak istenen konutun teminat altına alınma şartı ile verilen kredi türüdür. Bankaların sunduğu düşük faiz ve uzun vadeli konut kredileri için bazı ön şartlar aranır. Bunlardan ilki kişinin gelir düzeyinin aylık taksitleri ödeyebilecek düzeyde olması. Ayrıca başvuru yapılan konutun da aranan özelliklere uygun olması gerekiyor. Bu aranan özellikler ise Değerleme Eksper raporuyla belirlenir.

Değerleme Eksper Raporu bir konutun fiziki durumunu, inşaat kalitesini, tamirat gereksinimlerini, bina özelliklerini, hisse payını, tapu kaydını ve özellikle konutun piyasada ki değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanır. Ve bu hazırlanan rapora göre bankalar tarafından konut kredisi verilir.

Bankalar, BDDK’nın belirlemiş olduğu kurallara istinaden konut kredilerinde konut değerinin %75’ine kadar kredi vermektedir. Yani özetle 200 bin tl değerinde ki bir ev için bankalardan kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı 150 bin tl dir. Geri kalan 50 bin tl yi peşinat olarak vermeniz gerekmektedir.

Eğer elinizde peşinatı verecek kadar paranız yoksa ne yapacaksınız. Konut değerinin tamamını kredi olarak veren bir banka yok mu ? Tabi ki var. Bunu düşünen bankalar farklı bir seçenekle karşımıza çıkmaktadır. Eğer başka bir eviniz varsa ipotek göstererek konut tutarının tamamını kredi olarak kullanabilirsiniz. Kendinize ait bir ev yoksa bir tanıdığınızın da evini ipotek göstererek konut değerinin tamamını konut kredisi olarak alabilirsiniz. Tabi burada tanıdıklarınızın, kendi evini sizin için ipotek gösterebilecek olması gerekmektedir.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın