Para Biriktirme Yolları 

 

Günümüzde her bireyin para biriktirmesi son derece faydalı bir adım olarak göze çarpıyor. Gittikçe zorlaşan yaşam koşulları çerçevesinde birikim yapmak, altın değerinde olduğundan biz de bu yazıda size, para biriktirmenin incelikleri, para biriktirme önerileri gibi konularda doyurucu bir içerik sunmak istiyoruz. Gelin nasıl para biriktirilir sorusuna bu yazımızda cevap verelim:

Para biriktirmek isteyenlere 10 öneri!

1.Kumbara kullanın!

İlk bakışta kulağa çok çocukça gelse de en güzel para biriktirme yöntemlerinden biri kumbara kullanmaktır. Her günün akşamında cebinizdeki bozuk paraları kumbaranıza atarak ay sonunda gayet güzel tutarlarda bir birikim yapabilirsiniz. Şöyle düşünün: Her gün kumbaranıza 3 TL atsanız ay sonunda 90 TL’lik bir rakama ulaşmış olursunuz. Bu tutar, bazı faturalarınızı ödemenize ya da ilerideki hedeflerinize yönelik adımlarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Tabi kumbaraya atacağınız paranın miktarını siz belirliyorsunuz. Bu konuda tutarlı olmaya çalışın. Mümkünse her gün kendinize söz verdiğiniz tutarda parayı kumbaraya atmanız sizi daha da şevklendirecektir.

2.Giderlerinizin listesini çıkartın!

Aylık bazda yaptığınız sabit harcamalar haricinde yaptığınız harcamaların listesini çıkartın ve vazgeçebileceklerinizi listeden çıkartın. Hatta sabit giderleriniz arasında size çok da fayda sağlamayan şeylerden eleme yapmak da bütçenizi daha doğru kullanmak ve hatta birikim yapmak için faydalı olacaktır.

3.Gereksiz harcamalarınızdan vazgeçin!

Önce aylık olarak yaptığınız bütün harcamalarınızı bir yere not edin ve gereksiz olanları en kısa zamanda belirleyerek bu harcamalardan vazgeçin. Mesela dışarıda daha az yemek yemek, alışveriş yaparken ihtiyacınız olmayan şeyleri almamak gibi adımlarla başlayarak bu adımları genişletebilirsiniz. Ay sonunda yapacağınız birikim sizin de çok şaşırmanıza olanak sağlayacaktır.

4.Enerji tasarrufu yapın!

Hepimiz evimizde elektrik, su, doğalgaz, internet gibi hizmetleri kullanıyoruz. Ayrıca aracı olanlar da yakıt alımı yapıyorlar. İşte bunlarda gidilecek tasarruflar aile bütçenize büyük katkı sağlar.

 • Elektronik aletlerinizi kullanmadığınız zaman mutlaka kapatın.
 • Duş süresini kısaltın, diş fırçalarken suyun açık olmamasına dikkat edin.
 • Mümkünse bulaşık makinesi kullanın.
 • Doğalgaz kombinizin bakımını yaptırın ve ekonomik modda kullanın.
 • İnternet kullanımı konusunda bütçenize uygun paketlere göz atın ve mümkünse hemen o paketlere geçiş yapın.

5.Yatırım yapın!

Eğer bir miktar paranız varsa bu paranızı çeşitli yatırım alanlarında değerlendirin. Hangi alanlara yatırım yapabileceğinizle ilgili olarak aşağıdaki bilgileri değerlendirebilirsiniz:

 • Dolar/Euro alımı-satımı
 • Vadeli mevduat hesabı
 • Altın alımı-satımı
 • Hisse senedi alımı-satımı
 • Gayrimenkul alım-satımı

Bu alanlarda her zaman risk olduğunu ve açgözlü olmanız durumunda kaybetmenizin çok kolay olduğunu da unutmamanızı öneririz.

6.Hayallerinize ulaşmak için çabalayın!

Para biriktirmek için düşündüğünüzde geçerli ve sizi heyecanlandıran bir hedef bulamıyorsanız hayallerinizi düşünün. Bu bağlamda birçok insanın hayallerinin de sizinle ortak olabileceğini düşünerek aşağıdaki hedef/hayalleri kendinize uyarlayabilirsiniz.

 • Yeni bir otomobil almak
 • Yeni bir ev almak
 • Bir elektronik eşya almak
 • Evinizin dekorasyonunu değiştirmek
 • Evinize yeni bir eşya almak
 • Sizi stresten uzaklaştıracak ve dinlendirecek bir tatile çıkmak
 • Çocuklarınızın eğitimine katkı sağlamak
 • Yabancı dil, dans, spor, vücut geliştirme gibi kurslara gitmek

7.Ek iş yapın!

Eğer mevcut kazancınız birikim yapmaya yeterli değilse ek işlerle birikiminize başlayabilirsiniz. Hangi ek işlerin size uygun olacağını belirlemek için de kolay yoldan para kazanmak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Emin olun herkesin yapabileceği bir ek iş vardır. Siz yeter ki birikim yapmak isteyin. Kazanacağınız ufak miktarlar bile birikim yapmanız için sizi şevklendirecektir.

8.Kredi kartınızı ihtiyacınız olmadıkça kullanmayın!

Kredi kartları, gider kalemleri arasında en önde olan giderlerden biridir. Hatta belki de en önde olanıdır. Kredi kartı ile harcama yaptığımızda hiç ödemeyecekmişiz gibi hissederiz çünkü o an cebimizden para çıkmaz. Bu psikolojik olarak sizi ödeme yapmayacağınıza inandıran bir etmendir. İşte bundan dolayı kredi kartı ile alışveriş yaparken gerçekten alacağınız şeye ihtiyacınız olup olmadığını sorgulayın. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa da mümkünse nakit olarak ödeyin.

9.Alışverişinizi hızlıca yapın!

Alışverişten sonra hepimiz büyük bir şaşkınlık yaşarız. Örneğin sadece deterjan almaya gitmişken marketten çıktığımızda koca birkaç poşet alışveriş yaptığımızı görürüz. Marketler, size daha fazla alışveriş yaptırmak için ona göre raf ve reyon düzenlemeleri yaparlar. Buna kanmamak ve alışverişte de tasarruf etmek için alışveriş esnasında hızlı olmanız son derece önemli. Çözüm basit: İhtiyacınız olanı alın ve çıkın.

10.Bütçe planlamasını ailenizle yapın!

Para biriktirmenin ilk adımı bütçe planlaması yapmaktır ama bunu tek başınıza yaptığınızda bunun bir anlamı olmayacaktır. Ailenizde yer alan bütün bireylerin aile bütçesini planlama konusunda eşit söz ve sorumluluk aldığı bir işleyiş oluşturmak size gözle görülür faydalar sağlayacaktır. Çocuklarınızı ve eşinizi ya da anne-babanızı bu planlamaya dahil edip ortak bir sinerji ile hareket etmenizi öneririz. Herkes kendi tasarruflarını yapar ve ay sonunda ortaya çıkan para değerlendirilirse tahmin bile edemeyeceğiniz kazanımlar sağlayabilirsiniz.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın