Mikro Kredi Nedir? Kimler Mikro Kredi Alabilir?Mikro Kredi Nedir?

Özellikle ev hanımlarını hedefleyen mikro kredilerin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse; ev hanımlarının hem hane bütçelerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaları ve maddi anlamda özgürlüklerini elde ederek iş hayatında aktif rol almaları için verilen kredi türüne mikro kredi adı verilebilir. Mikro kredi, özellikle dar gelirli ve banka kredilerinden faydalanamayan insanlar için sunulmuş seçeneklerden biridir ve Türkiye’de de TGMP tarafından sunulmaktadır. Ülkemizde 68 farklı vilayette gelir düzeyi düşük kadınlara yönelik olarak çalışılmaktadır.

Mikro kredide birçok kolaylık sağlanıyor. Bu kredinin en büyük avantajları arasında şunları saymak mümkündür:

  • Kefil istenmiyor.
  • Teminat istenmiyor.
  • Güvene dayalı bir işbirliği amaçlanıyor.
  • 15 Bin TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor.

Kimler mikro kredi kullanabilir?

  Mikro kredide kadınların iş hayatında daha aktif olmaları amaçlandığından çeşitli avantajlar ve kolaylıklarla birlikte Bin TL ile 15 Bin TL arasında kredi kullanımı oldukça kolay. Mikro kredide büyük çaplı girişimlerden ziyade daha küçük çaplı ama katma değeri ve iş yoğunluğu yüksek girişimlere önem veriliyor. Evlerinde ek iş yapan kadınların bunu yasal bir zemine taşımaları ile birlikte bu krediyi kullanmaları öneriliyor. Mesela evlerinde elişi örgü ve danteller yapıp satanlar, yemek yapma hizmeti sunanlar mikro krediden yararlanabilir. Ayrıca küçük çaplı bir dükkân açmak isteyen kadınların da mikro krediyi değerlendirmelerini öneririz. Bunun yanında internetten para kazanmak yazımızı da okumanızı öneririz.

  Eğer bir iş fikriniz varsa ve gelir düzeyiniz düşükse mikro kredi seçeneğini değerlendirin. Kendi üretiminiz olan reçeller, ev yemekleri, sabunlar, hediyelik eşyalar varsa ve bunları gelire çevirmek istiyorsanız mikro krediler sizin için biçilmiş kaftan. Mikro kredi seçeneğinde ilk etapta Bin TL’lik bir tutarla başlanıyor ve ödeme süreci 46 haftaya yayılıyor. 46 hafta boyunca belirlenen taksitlerle ödemenizi faizsiz olarak yapıyorsunuz. Ardından daha büyük işleriniz olduğunda daha fazla sermayeye ihtiyaç duyarsanız 15 Bin TL’ye varan oranlarda mikro kredi kullanabiliyorsunuz.

Mikro kredi nasıl alınır?

TGMP olarak bilinen Türkiye Grameen MikroFinans Programı mikro kredi için ekip bazlı kredi türüne onay vermektedir. Bunun için yapmanız gereken, girişiminiz için 5 kişilik takımla başvuru yapmanız. TGMP, böylelikle takım çalışmasını teşvik etmek ve kredisini ödeyemeyen üyelerin kredilerini diğer üyelerden sağlamak üzerine hareket eder.

Eğer yakın çevrenizde yeni iş fikri olan 4 farklı kadın bulabilirseniz mikro kredi almanız daha kolay olacaktır. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta, 5 kişilik ekiptekilerin akraba olmamasıdır. Anneniz, kızınız, kardeşiniz, halanız, teyzeniz, yeğeniniz, gelininiz, kayınvalideniz, görümceniz ile aynı takımda olmamanız gerekir.

Mikro kredi almak için aşağıdaki adımları izlemenizi öneririz:

  • TGMP’nin yetkili çalışanlarına işinizi ve iş fikrinizi detaylı olarak anlatın.
  • İşinizi anlatmadan önce işiniz için ihtiyaç duyduğunuz kredi tutarını belirleyin ve oradaki yetkili çalışana belirtin.
  • Bu süreçten sonra ekibinizdeki diğer 4 kişiyle birlikte 3 gün süren bir eğitim alacaksınız. Bu eğitim esnasında aklınıza takılan bütün soruları sormanızı öneririz. Eğitimde ağırlıklı olarak kredinin geri ödenmesi hususunda merak edilenler anlatılır.
  • Bu sürecin ardından kabul edilmeniz durumunda bir tören yapılır ve istemiş olduğunuz krediyi alırsınız.

Mikro kredi için nereye başvurmam gerek?

  Eğer iş fikriniz, siz dahil olmak üzere 5 kişilik bir ekibiniz varsa mikro kredi için başvurabilirsiniz. Türkiye’de 68 farklı vilayette mikro kredi başvuru noktaları olan TGMP şubelerine gitmelisiniz. Ülkemizde yer alan bütün TGMP şubelerine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.tgmp.net/tr/subelerimiz/3

Türkiye’de 2003 ile 2013 yılları arasını kapsayan 10 yıllık dönemde toplamda 120 Bin civarında kadına kredi imkanı sağlanmış durumda. Bu 10 yıllık süreçte kadınlara verilen toplam kredi tutarı ise 247 Milyon TL olarak belirtiliyor

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

4 yorum

  1. Ülke içi yeni yatırımlarla ekonomiyi canlandıracak bu uygun kredi çeşidi, yeni nesil, eski nesil herkesi girişimci olmaya teşvik ediyor. Özellikle kadınlarımız için düzenlenmiş kredi çeşidi finansal özgürlüğünde kapılarını açıyor. İnsanları haberleri olmadığı konularda bilgilendirerek çok değerli paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Tebrik ederim.

Bir yanıt bırakın