Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım

Bankalardan kredi başvurusu yapıp kredi kullanmak çok kısa zaman alırken, ödemesi yıllara mal olabiliyor. Kimi zaman sağlık problemleri, kimi zaman düzensiz harcamalar, eğitim masrafları, ekstra çıkan giderler, gelir düzeyine oranla bilinçsiz yapılan harcamalar derken bazen kullandığımız krediler başımıza dert açabiliyor.

Kredinin ödenmemesi durumunda her ödenmeyen gün için faiz, sonrasında 90 gün ödenmemesi durumunda ise yasal takip ve icra işlemleri başlıyor. Ödenemeyen kredi borçları içinse genelde tüketiciler borcu borçla kapatma yoluna giderek ikinci bir kredi için bankanın yolunu tutmaya başlıyorlar. İkinci krediyi kullanmak için ön şartlardan biri de kredi taksitlerinin, aylık gelirinizin yarısını geçmemeli. Ancak yukarıda ki saydığımız nedenlerden ötürü tekrar ödenemeyince bu kez tüketiciler için tehlike çanları çalmaya başlıyor.

Peki böyle bir durumla karşılaşırsak ne yapmamız gerekiyor

Sizde eğer kredi taksitleriniz yüksek geliyorsa ve ödeme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız atacağınız en mantıklı adım bankanızla iletişime geçip, kalan kredi borcunuzu uzun vadelere tekrar böldürerek yapılandırmanız. Bankalar alacaklarını tahsil edebilmek ve vadeyi uzatıp yeni bir kar elde edebilmek için yapılandırma yoluna gitmeye sıcak bakacaktır. Bankadan yapılandırma yaptıktan sonra tekrar aynı duruma düşmemek için beraberinde gerekli önlemleri de almalısınız. Özellikle lüks harcamalardan kaçınmalı, gelirinize oranla yapacağınız harcamaları listelemeli ve bu listeye mümkün olduğu kadar da sadık kalmalısınız. Eğer imkanınız da varsa borç yükünü hafifletmek için ek işte yapabilirsiniz.

Kredi borcunu ödeyemeyen tüketicilere paylaşhan ekibi olarak tavsiyemiz yukarıda izleyeceğiniz yapılandırma yoludur. Diğer seçeneklerin sonu hep sizi zora sokacaktır. Özellikle tefeciden borç para alıp krediyi ödemeye çalışanlar, GSM operatörlerinden taksitle telefon alıp bu şekilde ödemeyi gerçekleştirme yoluna gidenler, senetle veya taksitle eşya alıp satanlar için sonunda yine plansız borçlanma olacağından ödeme zamanı geldiğinde işler yine içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın