Kredi Yapılandırmasının Kredi Notuna EtkileriKrediyi Yapılandırmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Sürekli olarak değişen ve güncellenen kredi ve kredi kartlarına dair mevzuatlar ödenemeyen kredi/kredi kartı borçlarının yapılandırılmasının önünü açmaya başladı. Bu noktada tüketicilerin en belirgin sorularından bir tanesi “Kredi yapılandırması kredi notumu etkiler mi?” oldu. Öncelikle kredi notunun ödeme geçmişiniz, kredi ve kredi kartı borçlarınız ile doğrudan alakalı olduğunu ve bu faktörlere göre belirlendiğini bilmelisiniz. Daha detaylı bilgi için “Kredi notu nedir?” yazımızı okumanızı öneririz.

Kredi notu neden düşer?

Kredi notunun düşmesi ya da yükselmesine sebep olan birçok farklı faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında en belirgin ve en çok etki eden faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Birçok defa çeşitli bankalara kredi başvurusunda bulunur ve bu konuda agresif bir tutum sergilerseniz kredi notunuz düşer.
  • Kredi ya da kredi kartlarınızın ödemesini geciktirir ya da sürekli olarak yalnızca asgari tutar ödemesi yaparsanız kredi notunuz düşer.
  • Bir başka kredi ile mevcut kredinizi ya da kredi kartınızı kapatırsanız kredi notunuzda düşme olabilir.
  • Ödeme alışkanlıklarınızda sorun varsa ve kredi ya da kredi kartı taksitlerinizi geç ödüyor ya da ödeyemiyorsanız kredi notunuz düşer.

Kredimi yapılandırırsam kredi notum düşer mi?

Bankalar tarafından sıklıkla aranıyorsanız bunun nedeni büyük ihtimalle kredi ya da kredi kartı borçlarınızdır. Bankalar, size kredi/kredi kartı borçlarınızı yapılandırmanızı önerecektir. Bu noktada bankalardan gelen aramaları mutlaka cevaplamanızı öneriyoruz. Eğer banka sizi aradığında bu türde bir öneri gelmiyorsa siz müşteri temsilcisine borcunuzu yapılandırmak istediğinizi belirtin.

Deneyimler ve bu alandaki açıklamalara bakıldığında kredi yapılandırmanın kredi notu üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığı görülmüştür. Yine de birden fazla kez kredi yapılandırma talebinde bulunmak ve sürekli olarak borcu yapılandırarak ödemek kredi notunuz üzerinde olumsuz bir etki yapacağından bu durumdan kaçınmalısınız. Eğer yapılandırma yaptıktan sonra borçlarınızı düzenli ödüyorsanız kredi notunuz olumsuz anlamda etkilenmez. Hatta kredi notunuzun yükselmesini bile sağlayabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek adına daha detaylı bilgi için “Kredi notumu en hızlı şekilde nasıl yükseltirim?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bankalar, borçlarınızı zamanında ödeyebilmeniz ve kredi notunuzun etkilenmemesi adına çeşitli yapılandırma seçenekleri sunuyorlar. Burada önemli olan ödeyebileceğiniz aylık tutarlarda bir yapılandırma yaptırmanızdır. 48 ay ile 72 ay arasında yani 4-6 sene arasında kredi yapılandırma seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın