Kredi ve Kredi Kartı Sicil AffıKredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının 90 gün gecikmesinden sonra yasal takip süreci başlar ve daha sonra bankanın avukatına bu borçlar alacak tahsili için devredilir. Bu sürece yasal takip denir ve artık sizinde adınız kara listeye eklenmiştir, böyle bir süreç tüketiciler için çok da kolay olmayan bir durumdur. Yasal takibe giren tüketiciler için artık bütün bankalar kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi  ürünler için kapılarını kapatırlar. Ne yazık ki kara listeden çıkmanın kısa bir yolu da yoktur. Bu süre fiilen 5 yıldır. Bu süre bitmeden bir tüketici bankalardan herhangi bir finansal bağ kuramaz. 5 yıl sonunda kredi notunuz sıfırlanır ve o zaman bankalardan istediğiniz ürünü kredi notunuz dahilinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi ve kredi kartı sicil affı için bankaların hukuki bir yetkisi yoktur. Yasal olarak kredi ve kredi kartı sicil affının gelebilmesi için adres TBMM dir. Kanun tasarısı teklifi ile milletvekillerinin meclise sunması gerekiyor. Ancak son zamanlarda ülkemizde gelişen malum olaylar, maalesef bu durumun göz ardı edilmesine sebep oluyor.

Kredi ve kredi kartı sicil affı kanunu çıkarsa bundan yaralanacak kişiler tabi ki borcunu ödeyip kapatmış kişiler olacaktır. Bu yüzden böyle bir durum belirsiz olduğu için, her an çıkabilme ihtimali de bulunduğundan tavsiyemiz şuan olan borçlarınızı bir an önce kapatmak ve sonrasında beklemek.

Bazen  duyduğumuz “bankaların kara listesindeyseniz, ödemeler düzenli olmaya başlayınca kara listeden çıkarsınız” gibi gerçek dışı ve tüketiciyi yanıltıcı bazı ifadeler maalesef kişileri yanıltmakta. Paylaşhan ekibi olarak her zaman tüketicilere ve okuyucularımıza şeffaf olmaya çalışıp, bilgileri doğru aktarmak için gerekli araştırmayı yapıp ona göre yazı dizisi hazırlıyoruz.

O yüzden gerçekçi olmak gerekirse kara listeye girdiğinizde 5 yıl kalırsınız ve bir kredi ve kredi kartı sicil affı çıkmadığı sürece de 5 yıldan önce kredi ve benzer ürünleri almanızın imkanı yoktur. Bizde bir ekip olarak ve bir çok mağduru göz önünde bulundurup bununla ilgili gerekli bağlantıları kurmak için çalışmalara başlayacağız. Sesinizi duyurmak için yorum kısmına mağduriyetinizi yazabilirsiniz.

Kredi kartı yapılandırması nasıl yapılır.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

8 yorum

  1. şuan hiç borcum olmamasına rağmen 2 yıl önce kara listeye düştüğüm için kredi alamıyorum hiç bir bankadan. ev almak için konut kredisi kullanacam ama maalesef. kiraya devam.

  2. gerçekten şu af çıksa harika olacak. bende kara listedeyim ve 1 yıl oldu borçları ödeyeli. ancak bu durum elimi kolumu bağlıyor. hangi bankaya gitsem kapılar yüzüme kapanıyor.

  3. bend memurum ve krdi kartı yüzünden yasal takibe uğradım. sonrasında yapılandırıp borçlarımı ödedim. ona rağmen hiç bir bankadan kredi kullanamıyorum. acil kredi çekmem lazım ama maalesef. bu 5 yıl olayı elimizi kolumuzu bağlıyor. bir an önce sicil affı çıksın artık.

  4. 2 yıl önce ödemelerde ki aksamalardan dolayı kara listeye düşmüştüm. 2 yıldır ne kredi ne de kredi kartı kullanamıyorum. şuan için hiç bir bankaya borcum yok. bir an önce sicil affınız gelmesini bekleyen benim gibi mağdurlarda vardır eminim.

Bir yanıt bırakın