Kredi Taksitleri Zamanında Ödenmez İse Ne Olur?Kredi Taksitleri Zamanında Ödenmez İse Ne Olur?
Kredi Taksitleri Zamanında Ödenmez İse Ne Olur?

Bankalar kredi taksitleri geciktiği tarihten itibaren sizinle iletişime geçer ve taksit gecikmesi ile ilgili işlemler başlar. Bankalar ilk olarak taksitlerinizin geciktiğini sizlere iletişim bilgilerinizden ulaşarak haber veriyor. Kısmı ödeme yapsanız bile bu durum geçerlidir. Gecikme yaptığınız ödeme ilgili kayıt bürosuna gönderiliyor ve  taksitinizin geciktiği herkes tarafından bilinmiş oluyor. Genel olarak bankalar iki taksitin geç yatırıldığı taktirde kredi çeken kişinin adresine ihtarname yolluyor. İhtarnamenin yollandığı tarihten itibaren genellikle 30 gün içerisinde ödeme yapmadığınız taktirde gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi için yasal süreç başlıyor. Yasal süreç işlemi başladıktan sonra artık siz banka ile iletişim kurmuyorsunuz.

Bankanın ilgili avukatı ile iletişim kurup süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte genellikle haciz işlemi için ilgili kurullar tarafından gerekli işlemler başlatılmış oluyor. Borcunuz haciz ile teslim edilememesi sonucunda çoğu banka kredi borcunu varlık fonu şirketlerine devir ediyor. Bu süreçten sonra artık borcunuzu varlık yönetim şirketi takip altına almış oluyor. Eğer ihtiyaçlarınız dahilinde çekmiş olduğunuz krediyi ödemeye karar verirseniz gecikme faizi devreye giriyor.

Gecikme Faizi Nedir?

Bankalar çekmiş olduğunuz kredi taksitlerini belirlenmiş zamanlarda ödemediğiniz taktirde sizlerin aleyhine olarak gecikme faizi yansıtır. Gecikme faizine yasalarla belirli bir kısıtlama getirildi. Gecikme faizi ancak çekmiş olduğunuz kredinin faiz tutarının %30 fazlası olabiliyor.

Geç Ödediğiniz Her Taksitin Sizlerin Kredi Notunu Etkilediğini Unutmayın

Geciktirdiğiniz ödemeler ile sadece yasal süreci başlatmış olmazsınız. Geç ödediğiniz her taksit için kredi notunuz olumsuz anlamda etkilenecektir.  Kredi notum etkilenirse ne olur? Kredi notunuz etkilendiği taktirde ileriki bir tarihte kredi çekmek istediğinizde bu sizler için dezavantajlı bir durum olacaktır. Kredi almada belirli sıkıntılar yaşayabilir ve hatta kredi almanız bu noktada imkansız hale gelebilir. Kredi çekerken asıl ana nokta ödeyebileceğimiz kadar ödeyebileceğimiz koşullarda kredi çekmektir. Bu noktaya dikkat ettiğiniz taktirde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bozulan kredi notunuzun pozitif hale gelmesi için belirli bir zaman gereklidir. Bu yüzden adımlarınızı dikkatli atmak sizler için olumlu bir davranış olacaktır.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın