Kredi notunu en hızlı yükseltme yolları Kredi notumu en hızlı nasıl yükseltirim?

Çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için birçok zaman acil paraya ihtiyaç ortaya çıkıyor. Bu durumu gidermek için de bankalardan kredi çekme yoluna gidiyoruz fakat kredi çekebilmek için de bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar arasında en önemli olanı ise kredi puanı ya da bir başka deyişle kredi notudur.

Bankalardan kredi çekebilmek için öncelikle kredi notunuz yüksek olmalı. Kredi notunuzu yükseltmek için de çeşitli yöntemler mevcut. Gelin bu yazıda o yöntemlere birlikte bir göz atalım:

Kredi notunu en hızlı yükseltme yolları

Öncelikli olarak kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notumu nasıl öğrenirim diyorsanız aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

  • KKB (Kredi Kayıt Bürosu) üzerinden kredi notunu öğrenme: com.tr adlı siteye girerek kişisel hesabınızı oluşturun veya findeks sitesinden kredi notunuzu öğrenin.
  • Banka vasıtasıyla kredi notu öğrenme: Eğer bir bankada herhangi bir hesaba sahipseniz o banka aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

   Şimdi gelelim kredi notu yükseltme tekniklerine:

 

Aktif olmayan hesaplarınızı kapattırın!

Birçoğumuzun birçok bankada bir hesabı bulunuyor. Bu pasif hesaplarda hareketin olmaması kredi notunuzun düşük olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle aktif olmayan hesaplarınızı kapatın. Böylelikle 1 ila 2 ay arasında kredi notunuz yükselecektir.

Borçlarınızı zamanında ödeyin!

   Bankalar, telefon operatörleri, internet servis sağlayıcıları, (internet) doğalgaz, su, telefon ve elektrik kurumlarına olan borçlarınızı zamanında ödemeniz kredi notunuzu yükseltmek konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca kredi kartlarınızı ve varsa diğer kredilerinizi de zamanında ödemelisiniz.

İletişim bilgilerinizi sürekli değiştirmeyin!

Telefon, adres, elektronik posta gibi iletişim bilgilerinizi güncel tutun ve sık değiştirmeyin. Bu bankaların gözünde kaçmaya yakın müşteri olarak algılanmanıza neden olabilir. Dolayısıyla kredi notunuz düşer.

Otomatik ödemeyi kullanın!

Çeşitli alanlardaki faturalarınızın ödenmesi hususunda bankanızdan otomatik ödeme talimatını devreye sokun. Böylece hesabınız üzerinden olumlu hareketler gerçekleştiği için kredi notunuz olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca nakit olarak alışveriş yapmak yerine alışverişlerinizi kredi kartınızla yapıp ödemeyi derhal kredi kartınıza yapın. Burada kredi kartınızda olumlu hareketler olduğu için kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

Yatırım hesaplarını kullanın!

Küçük de olsa bir miktar paranızı bankalarda yatırım amacıyla kullanın. Döviz ya da vadeli mevduat hesabı açarak banka gözündeki imajınızı olumlu bir yöne çekebilirsiniz.

Sık başvuru yapmayın!

Eğer sık sık kredi ya da kredi kartı başvurusu yapıyorsanız olumsuz geri dönüşler almanız olasıdır. Bu durumda kredi notunuz da sizin bu agresif davranışlarınıza bağlı olarak düşecektir. Bunun yerine sık olmamakla birlikte daha net ve kendinizi ifade eder biçimde başvuru yapmanız önerilir.

Kredi notum ne kadar zamanda yükselir?

Bu işlemler sonrasında ortalama 2-3 ay arasında kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz. Aceleci davranmak ise kredi notunuzun yerinde saymasına ya da daha da düşmesine neden olabilir.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın