Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim?Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim?

Bankalara finansman başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz ve notunuz hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Eğer düşükse ve kredi başvurusunda bulunup ret cevabı alırsanız notunuz tekrar düşecektir. Bilinen tüm kanallar kredi notunu öğrenmek istediğinizde ücret talep etmektedir. Bizde bu yazımızda kredi notumu ücretsiz nasıl öğrenirim sorusunu ele alacağız.

İhtiyaçlarını karşılamak veya ev almak isteyen tüketicilerin aklına ilk gelen bankaya kredi başvurusunda bulunmaktır. Bankalar ise ilgili kişinin başvurusunu değerlendirmek için öncelikle notuna bakarlar. Eğer notunuzu bilmiyorsanız sürprizlerle karşılaşmanız muhtemel. Bundan dolayı bankaya gitmeden önce mutlaka puanınızı öğrenin.

Son günlerde popüler olan öğrenme servisleri belirli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir. Bu ücretler bazen kredi kartı aracılığı ile, bazen de mevzuat hesabından tahsil edilmektedir. En bilinen yöntem ise Findeks’in kendi web sitesine üye olarak 7,5 TL+KDV karşılığında öğrenebilirsiniz.

Findeks Nedir?

Ülkemizin öncü 9 bankasının ortaklığı ile kurulmuş, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından verilerle desteklenen özel bir finansal hizmet platformudur. Findeks’teki kişilere verilen finansal notlar, bireylerin bankalardan kullandıkları tüm bireysel nitelikli borç ve ödeme alışkanlıklarına ait geçmiş bilgilerden oluşmaktadır.  Bankalarla finansal bağ kurmak isteyen tüm tüketiciler için bankalar tarafından Findeks Kredi Notu baz alınır. Eğer kişinin puanı yeterli seviyede değilse (1500 puan altı) banka onay aşamasında tutucu davranacaktır. Sebebi ise bu puanlama sistemine bakarak bankanın kişilere vereceği krediyi geri alıp alamamasını değerlendirip tam manası ile kanaat getirememesidir. Bir nevi bankalar kendilerini garanti altına almaya çalışırlar. Findeks ile ilgili daha detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Puanınız Hangi Kriterlere Göre Hesaplanır?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişinin geçmişteki borç ve ödeme alışkanlıkları değerlendirilerek sonunda bir sayısal değere ulaşılır ve bu değere Kredi Notu denir. Peki bu sayısal değerler hangi kriterlere göre oluşturulur bir inceleyelim.

Para arayışında bulunanlar : %20

Kullanım yoğunluğu kapsamında : %15

Mevcut hesaplar ve borç durumuna göre : %25

Kart ve bireysel borçların ödenmesi alışkanlıklarına göre : %30

Diğer unsurlar : %10

olarak hesaplanır. Tüketicinin yukarıda bahsedilen kriterlerden herhangi birinde eksiklik veya aksaklık olması durumunda not bu kapsamda ele alınarak düşmektedir.

Ücret Ödemeden Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi notunuzu öğrenmek için bir çok servis var ancak hepsi de ücretlidir. Bir çok kişi bu ücret gereksiz olduğu için ödeme yapmak istemediğinden  ücretsiz kredi notunu nasıl öğreneceğinin yollarını aramaya  başlarlar. Gerçekçi olmak gerekirse sağlıklı bir şekilde notunuzu ücretsiz öğrenmeniz mümkün değil. Ancak bir tiyo verelim. Bankaya gidip bir kredi başvurusu yaptığınızda banka personeli sizin notunuzu kendi ekranında görmektedir. Etkili iletişim ve rica ile şifaen banka personelinden öğrenebilirsiniz. Tabi tamamı ile insiyatif kullanacağını da unutmayın.

Paylaşhan ekibi olarak bizim tavsiyemiz Findeks’in web sitesinden üyelik alarak notunuzu öğrenmeniz. Çünkü sorgulama yaptığınızda size detaylı olarak rapor verilir ve bu raporlar profil kısmında saklanır. İlerleyen dönemlerde notunuzun yükselip düşmesinin ana nedenleri hakkında bilginiz olur ve sizde ona göre bir planlama yaparak ilerde karşılaşacağınız olumsuzluklarında önüne geçmiş olursunuz.

Kredi notunu en hızlı yükseltme teknikleri

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın