Kredi Notum Neden Yükselmiyor?Bankalarla iyi ilişkiler içerisinde olmanız ve daha sonra ortaya çıkabilecek güvensizlik problemlerine çözüm getirebilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunuz, bankalarla olan münasebetlerinizin uyumlu bir şekilde işlemesi ile mümkün olabilir. Bu bağlamda kredilerinizi, kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemeli, küçük de olsa sık sık banka hesaplarınızda işlem yapmalısınız.

Kredi notum neden yükselmiyor?

Kredi notunuzun yükselmemesinin sebepleri arasında birçok farklı faktör bulunuyor olabilir ancak en çok karşılaşılan sorunlar şu şekildedir;

 • Kredilerinizi zamanında ödememeniz
 • Kredi kartınızı zamanında ödememeniz
 • Banka hesaplarınızda aktif işlem yapılıyor olmaması
 • Doğalgaz, internet, telefon, elektrik, su gibi aboneliklerinizle ilgili borçlarınızın bulunması
 • Vergi borçlarınızın bulunması

Kredi notumu nasıl yükseltirim?

Aslına bakılırsa yukarıda yer alan seçeneklerin düzenlenmesi ile kredi notunuz hızlı bir biçimde yükselebilir. Öte yandan daha ayrıntılı bir bilgi vermek gerekirse;

Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Barolar Birliği, kredi notlarının kaydının tutulduğu kurumlardır. Bu kurumlar, kredi notunuzun hesaplanmasında şu faktörleri göz önünde bulundururlar:

 • Bankalarla olan ilişkileriniz
  • Ödemelerdeki düzenlilik durumu
  • Mevcut borcunuz
  • Çekmiş olduğunuz krediler ve kredi geçmişiniz
  • Kredi kartı limitleriniz
  • Risk raporunuz

Borçlarınızdan kurtulun!

Kredi notunuzun çok kısa bir sürede yükselmesini beklemeniz yanlış olur. Zira ödeme alışkanlıklarınız tekrardan değerlendirilerek kredi notunuzda düzeltmelere gidilmektedir. Mümkünse bütün borçlarınızı ödeyin. Dikkat: Faturalarınız da dâhil olmak üzere bütün borçlardan bahsediyoruz.

Düşük limitli bir kredi kartı alın!

Borçlarınızı ödediğiniz halde kredi notunuzda yükselme olmuyorsa düşük limitli bir kredi kartı alın. Yaptığınız alışverişleri kredi kartı ile yapın ve kredi kartı borcunuzun tamamını (asgarisini değil) zamanında ödeyin. Hatta zamanından önce ödemeniz de kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

Küçük miktarda kredi çekin!

Ödemesini sorunsuz yapabileceğiniz tutarda kredi çekmek ve o kredinin aylık taksitlerini zamanında tam olarak ödemek kredi notunuzun yükselmesinde size ciddi bir fayda sağlayacaktır. Hatta yapabiliyorsanız bütün kredinizi daha ilk ayınızda ödemeye çalışın. Bu bankalar gözünde saygınlığınızı arttıracağından kredi notunuzun daha çabuk yükselmesini sağlayacaktır.

 

Bankalar size kredi veya kredi kartı vermiyorsa?

Eğer kredi ya da kredi kartı almak için başvurduğunuzda olumlu bir sonuç alamıyorsanız o bankada bir vadesiz mevduat hesabı açın. Yani basit bir hesap açın. Maaşınızı aldığınızda direkt olarak tüm maaşınızı o hesaba yatırın ve tüm ödemelerinizi o hesap üzerinden yapın. Hatta birkaç otomatik ödeme talimatı vermeniz bu süreci hızlandıracaktır. 2 ay kadar sonra tekrardan kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunun. Ayrıca kredi notunu en hızlı yükseltme yolları adlı yazımıza göz atarak kredi notunuzun yükseltme yolunda önemli bir adım atabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için birincil olarak bankalarla ilişkilerinizi güven esasına dayalı olarak kurmanız bilmeniz gereken en önemli noktadır.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

3 yorum

 1. Hocam kredi kartının limiti duruma ne kadar etki ediyor bilmiyorum ama, bankaların bu kredi notunda oynadığı aktif rol yadsınamaz. Şayet bir tanıdığınız varsa veya çalıştığınız iş yeri ile anlaşmalı bankadan kredi çekmeye giderseniz, kredi alma ihtimaliniz, kredi notuna bakılmaksızın artıyor. Özellikle iş yeri insan kaynakları müdürü, krediyi verin derse, büyük ihtimalle o krediyi alırsınız.

  • tabiki kredi onayında banka insiyatifi önemli. ancak kredi notu eğer 1500 üzeri ise sıkıntı yok, 1000-1500 arası az riskli grubu olduğundan bankalar temkinli yaklaşabilir. kimi banka bu puan aralığına çok rahat kredi verirken, kimi red cevabı verebiliyor.

Bir yanıt bırakın