Kredi Notum Neden Sıfır (0)Kredi Notum Neden Sıfır

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tüketiciler hakkında ödeme performansı ile ilgili verileri aldıktan sonra herkes için bir puan belirler ve bu puan 1 ile 1900 arasında değişmektedir. Bankalardan kredi kullanmak istediğinizde banka, bir marka olan Findeks veri tabanından sizin puanınızı öğrenerek değerlendirmede bulunur. Eğer kredi skorunuz düşükse başvurduğunuz ürünle ilgili ret cevabı almanız içten bile değil. Bunun nedeni ise bankaların verdiği krediyi alıp alamayacağını değerlendirmesi. Kredi puanınız düşükse bankalar, sizin ilerde borçlarınızı ödeyemeyeceğiniz kanısına varmaktadır.

Diyelim ki hiçbir bankaya borcunuz yok ve kredi kullanmak için başvuruda bulundunuz, ancak ret yediniz. Bunun 3 nedeni vardır.

  • Kredi puanınızın bir hayli düşük olması
  • Geçmiş dönemde kredi veya kredi kartınızın ödemesinde ciddi sıkıntılar yaşadıysanız ve daha da kötüsü 90 gün boyunca ödeme gerçekleşmediğinden yasal takibe düşmüşseniz
  • Daha önce hiçbir bankayla finansal ilişkiniz olmadıysa

Eğer ki daha önce bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız puanınız oluşmadığından kredi notunuz sıfır (0) olacaktır. Bunun nedeni ise kredi kayıt bürosunun sizin ileride borçlarınızı ödeyip ödeyemeyeceğinizle ilgili bir öngörüde bulunamaması.

Kredi Notum Sıfır Ne Yapmalıyım?

Evet diyelim ki kredi başvurusunda bulundunuz ve kredi puanınız henüz oluşmamış. Bu durumda yapılacakları şu şekilde sıralayabiliriz.

*Öncelikle çalıştığınız bankadan düşük limitli kredili mevduat hesabı açtırın. Bu hesabı ara ara kullanarak bankaya borçlanın ve günü gelmeden tüm borcu yatırarak kapatın.

*Bankanıza faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin.

*Kredili mevduat hesabınızı biraz kullandıktan sonra bu kez düşük limitli bir kredi kartı için başvuruda bulunun. Kredi kartınızı kullanırsanız günü geldiğinde asgari tutarını, eğer imkanınız varsa toplam borcu tek seferde kapatın.

Yani kısacası bankaları, borcunuzu sorunsuz ödeneceğine ikna etmelisiniz. Bu şekilde devam ederseniz birkaç ay içinde kredi notunuz oluşmaya başlayacaktır. Daha sonrası için de kredi notunuzu nasıl arttıracağınız ile ilgili bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın