Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Finansal ihtiyaçlarımız nedeniyle bankalarla mali bağımız her geçen gün artmakta . Bunun en büyük nedeni ise her türlü parasal ihtiyaçlarımız da bankalardan kullanmak zorunda kaldığımız krediler. Günümüzde tüketiciler her türlü mali ihtiyaçlarında, bozulan ilişkiler ve güvensizlik ortamı nedeniyle, biraz daha amiyane bir tabirle “kimseye ağız eğmemek” için bankaları tercih etmektedir. Nasıl ki çevremizde bizi tanıyanlar eğer güvenilir biri isek ona göre tavır alıyorlarsa, bankalar da bunu veri tabanında ki kredi notu kayıtlarından yapıyorlar.

Kredi notunu tekrar anlatacak olursak bankalarda kullanılan kredi, kredi kartı ve hesap hareketlerinin, ortak bir veri tabanında toplanarak analiz edilmesi sonucu oluşturulan puanlama sistemine denir. Bu kayıtlar bankaların bir araya gelerek kurdukları bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınarak, bankalar tarafından tüm bilgiler otomatik olarak çekilir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan ve bir marka olan Findeks, bu hesaplamayı 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemi ile yapmaktadır.

KKB’nin hesaplamalarına göre müşterilerin geçmiş ödeme performanslarına bakılarak, ileride ki ödeme performansı tahmin edilmeye çalışılıyor. Burada geri ödeme açısından en düşük puan en riskli grubu temsil ederken, en yüksek puan alan tüketicilerin ileride ödeme performansının iyi olacağı tahmin ediliyor. Bir anlamda bu puanlama tüketicilerin finans aynasıdır da diyebiliriz. Bankalarla hiçbir finansal bağı olmayan kişilerin ise kredi notu oluşmadığından sıfır (0) kabul edilir.

Bankalar ve diğer finans kuruluşları, bireylerin kredi notunu otomatik ve hızlı bir değerlendirme ölçütü olarak kullanırlar. Burada ki amaç kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin hızlıca ön elemesini yaparak daha detaylı incelemeye alacağı kişileri minimum zamanda düşük maliyetle belirlemek.

kredi-notu

Yukarıda ki tablodakine benzer bir değerlendirme yapan bir banka, büyük ihtimalle 1-699 arası bir puana sahip müşterisine kredi başvurusunda ret cevabı verecektir. Mesela bankalara sms veya internet üzerinden  yaptığınız ve hemen dönüş yaparak olumsuz cevap vermeside, bu şekilde bir değerlendirme yapmasının sonucudur. Tam tersine 1500 ve üzeri puanı olan müşteriler için yüksek ihtimal kredi başvurusu hızlı bir şekilde onaylanacaktır.

Bankaların en çok zorlandığı kısım ise “az riskli” olarak sınıflandırılan grup. Bu puanda olan kişiler için banka aylık gelir durumu ve mesleklerine bakarak ona göre bir değerlendirme yapıp karar vermektedir.

Rahat Kredi Kullanmak İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

“Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı” diyorsanız tabloda görüldüğü gibi kredi notunuz 1500 ve üzeri ise rahatlıkla istediğiniz bankadan kredi kullanabilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşükse kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize dair bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Maaş Durumuna Göre Kredi Taksiti Belirleme

Bankaların çoğu gelir durumunuzu değerlendirdikten sonra ödeyebileceğiniz taksit tutarını belgelenebilir aylık gelirinizin yarısı olarak belirlemektedir. Örneğin 3000 tl maaşla çalışıyorsanız kredi taksitleriniz aylık 1500 tl’yi geçemez. Eğer ikinci bir kredi kullanacaksanız ve ilk kredinizin taksiti 1000 tl ise, ikinci kredinizin taksiti 500 tl den fazla olamaz.

Çalışmakta Olduğunuz Kurum

Eğer devlet memuru iseniz bankalar nezdinde kredi almanız daha kolaydır. Özel sektör çalışanlarına göre işten çıkartılması daha zor ve gelirlerinin daha düzenli olması bankalar için artı bir puandır.

Özel sektör çalışanlarının bağlı olduğu kurum sağlam bir yapıya sahip olup olmadığı da bankalar tarafından araştırılmaktadır. Bunun nedeni ise maaş ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığını ve şirketin iflas durumunun kontrol edilmesi.

800 Doları 2 Haftada 350 Milyon Dolar Yapan AdamAdmin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın