Kredi Notu Nasıl Artar?Kredi Notu
Kredi Notu

Geri ödeme esasına dayalı tüm bankacılık ürünleri başvurusunda, bankaların en önemli referansı olan kredi notu; banka müşterilerinin bankalar ile olan ödeme ilişkilerine göre şekillenen bir bankacılık terimi olarak ifade edilebiliyor. Bireysel kredi, kredili mevduat hesabı (ek hesap) ve kredi kartı başvurularının sonuçlarını direkt etkileyen kredi notunda; müşterinin genel profili ve bankacılık ürünlerine yaptığı ödemeler, kredi notunun derecesini belirliyor.

Bu şartlara göre; ödemelerini aksatmayan ve aşırı borçlanmasını olmayan banka müşterilerinin kredi notu, ödeme performanslarına göre yüksek olarak dikkat çekiyor. Kredi puanı bankacılık ürünlerinden yararlanmaya elverişli olmayan banka müşterileri ise; kısa süreli bir finansal planlama yaparak, kredi puanlarını istenilen seviyeye (yasal takip sürecinde olmamaları şartıyla) taşıyabiliyor.

Aşırı Borçlanmadan Kurtulmak

Birden fazla bankacılık ürünü borcu bulunan banka müşterilerinin kredi notu; ödemelerin aksatılması durumunda, bankacılık ürünleri başvuru şartlarına aykırı olarak değerlendirilebiliyor. Düzenli gelir ile birlikte değerlendirilen aşırı borçlanma; müşterinin kredi notu hesaplamasına, eksi puan olarak yansıyor.

Bu gibi durumlarda, borçlarını tek bir kredide toplayan banka müşterileri; aşırı borçlanma risklerini, minimum seviyeye indirebiliyor. Ancak, borç transfer kredisi başvuruları; olumsuz olarak sonuçlanan banka müşterileri için, kredi puanlarının borç transfer kredisi genel şartlarına uygun olması gerekiyor. Bu şartlara istinaden, kısa vadeli nakit borç ile borçların kapatılması ya da her bankacılık ürünü için düzenli ödeme yapılması, kısa süre içinde müşteri kredi notunun yükselmesini sağlayabiliyor.

Bankacılık Ürünleri Sayısını Azaltmak

Her bankacılık ürününün, ayrı bir değerlendirmeye tabi olduğu kredi notu hesaplamasında; kredi ürünlerinin sayısı, müşterilerin kredi notunu dolaylı olarak etkiliyor. Ürün sayısı arttıkça, ödenmesi gereken tutarın da artış gösterdiği bankacılık ürünleri borçlarında; ödeme tarihinin unutulması gibi durumlarda, tek bir ödeme dahi kredi puanın düşmesine neden olabiliyor. Bankalar tarafından da risk faktörü olarak değerlendirilen bankacılık ürünleri sayısında; banka müşterileri için en avantajlı ürünün, kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmesi gerekiyor.

Bankacılık Ürünleri Başvurusunda Bulunmamak

Kredi notunu direkt etkileyen ve çoğu banka müşterisinin bilgi sahibi olmadığı bankacılık ürünleri başvuruları; kredi notlarının, kademeli olarak düşmesine neden oluyor. Olumlu ya da olumsuz sonuçlara göre farklılık göstermeyen bankacılık ürünleri başvurularında; ürünün kullanılıp kullanılmaması, kredi notunun düşmesini engellemiyor. Bana kredi ya da kredi kartı çıkar mı merakı ile yapılan başvuruların, kredi notuna etki etmediğini düşünen banka müşterileri ise; gerçekten ihtiyaçları olduğu zamanlarda, fazla başvuru nedeniyle olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliyor.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın