Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi GerekenlerKredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her paraya ihtiyacımız olduğunda aklımıza ilk gelen şey bankalara gidip kredi kullanmak. Kredi faizlerinin de eskiye oranla biraz daha düşmesi krediye olan talebi hızla arttırmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından alınan bilgileri göre bir önceki yılın Haziran ayında yıllık faiz yüzde 18 seviyelerinde iken bu oran bu yıl aynı aylarda yüzde 12’e kadar gerilemiş durumda. Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre Temmuz ayı itibariyle bankalara olan borç 225 milyar TL’ye yaklaştı.  Her ay 14 milyon kişi bankaya kredi taksiti ödüyor ve yaklaşık 760 bin kişi yeni kredi için bankaya başvuruyor. Tüketiciler kredi kullanırken nelere dikkat etmeli isterseniz bu konuyu biraz ele alalım.

 

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

*İhtiyaçlarınız doğrultusunda banka kredisi kullanmaya karar verdikten sonra öncelikle detaylı bir araştırma yaparak ihtiyaç türüne göre en uygun faiz ve vade oranlarını belirleyin.

*Mümkün olduğu kadar kredi vadesini kısa tutmaya çalışın. Vade uzadıkça faiz oranı artacağından bankaya ödeyeceğiniz miktarda artacaktır.

*Bankalarla görüşmelerinizde faiz oranları hakkında detaylı bilgi alarak gerekirse faiz oranlarının düşürülmesi için bankanızla sıkı bir pazarlığa oturun. Unutmayın ki sizin bankaya ne kadar ihtiyacınız varsa bankalarında kar bilançoları için kredi çeken müşterilere ihtiyacı var. Bu durumu iyi değerlendirin. Gerekirse tok alıcı olun ve bankalar arası rekabetin fazla olduğunu aklınızın bir köşesine yazın.

*Geçmiş dönemlerde borç ödeme performansınız iyi ise ve Findeks kredi notunuz yüksekse, bu durumu avantaja çevirerek bankanızdan dosya masrafı kesmemesi için talepte bulunun. (Dosya masrafı adı altında bankanız kullandığınız krediden kesinti yaparsa, avukata bile gerek kalmadan bulunduğunuz ilçede Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe ile başvurarak dosya masrafının iadesi için bir adım atabilirsiniz. Burada bilinmesi gereken sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Tüketici hakem heyeti tüm süreci yakından takip ederek en geç 6 ay içinde davayı sonuçlandırır ve  dosya masrafı iadesi gerçekleşir.)

*Krediyi kullandıktan sonra taksitlerinin gününü geçirmeyin. Geciken her gün için faiz işleyeceğini unutmayın.

*Eğer ki toplu para yatırıp kredinin tamamını kapatma gibi bir durum olursa, bunu ne kadar erken yaparsanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bankalar kullandırdıkları kredinin ilk taksitlerinden itibaren öncelikle kredinin daha çok faizini almaya başlarlar. Kaba bir hesapla bu oran ilk taksitlerde ana para yüzde 30’larda iken faiz tutarı yüzde 70 seviyelerindedir.

.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın