Kredi Kartını Yapılandırma Nasıl Yapılır?Kredi kartı borcunuz varsa ve ödemekte güçlük çekiyorsanız artık yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Milyonlarca kişinin beklediği Kredi kartına taksit sayısını 12’e çıkaran ve kart borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazetede yayınlandı. Buna göre herhangi bir üst veya alt limit olmaksızın tüm kredi kartı borçları koşulsuz 72 aya kadar yapılandırma yapılarak ödenebilecek.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

BDDK verilerine göre takipteki bireysel kredi kart borçları 7,2 milyar lirayı aşmış durumda. Buda gösteriyor ki bir çok kişi yapılandırmadan yararlanacak.

Öncelikle bankalar bu gibi yapılandırma durumları için ayrı bir birim kurmakta ve Kredi katı borcunu yapılandırmak isteyenlerin bu birimle temasa geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle telefon bankacılığı veya internet bankacılığı yerine bu birimlerle irtibat kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Bankalar kredi kartı yapılandırması ile hem müşterilerinin devamlılığını amaçlamakta, hem de yapılandırma ile kredi kartı borcunun üzerine ekleyeceği faizle birlikte kar sağlamaktadır.

 

Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki bankalar, yapılandırma yapılan kredi kartına toplam borcunun üstüne % 2,00 gibi bir faiz uygulayacağı için yapılandırma yapmadan eğer ödeme şansınız var ise taksitlendirme yoluna gitmemeniz tavsiyemizdir. Ayrıca yapılandırmak isteyeceğiniz kredi kartının da yasal takibe düşmemiş olması gerekir.

Şimdi gelin kısa bir hesaplama yaparak borç ve ödenecek tutar ne kadar oluyormuş daha iyi anlamamız açısından bir inceleyelim.

Diyelim ki kredi kartınızın toplam borcu 2 bin tl. 48 ay yapılandırmak istediğinizde ödeyeceğiniz toplam tutar 2950tl. 72 ay vade yapmanız durumunda ise bankaya ödeyeceğiniz toplam bakiye 3500 tl civarı olacaktır. Eğer ki yapılandırma için başvuruda bulunmayıp yasal takibe düşmeniz durumunda ise temerrüt faizi (yüzde 2,52) eklenerek yapılandırma yapıldığında ise 72 ay da ödenecek tutar 4500 tl civarında.

-Kredi kartı yapılandırması ile ilgili yasa 26 Eylül 2016 tarihinde çıktığı için  sadece bu tarihten önceki borçlanmalar yapılandırmaya dahil edilir. Örnekle açıklayacak olursak 26 eylül tarihinden önceki kredi kartı borcunuz 2000 tl ve hemen sonrasında 1000 tl daha borç yapmışsanız, sadece 2000 tl’lik borcu yapılandırabilirsiniz.

-Dipnot : Yapılandırmadan yararlandığınız kredi kartınız kapanmaz veya iptal edilmez.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın