Kredi Kartı NedirKredi Kartı Nedir

Adeta cüzdanımızda kimlik kartı, ehliyet kadar önem arz eden ve hayatımızın en vazgeçilmez unsurları arasında yer alan kredi kartları, gerek internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılması, gerek nakit olarak alınamayacak ürün veya hizmetlerin taksitle alınmasına vesile olması gibi özelliklerinden dolayı da uzun süre de hayatımızdan çıkmayacak gibi. Öncelikle kredi kartı nedir biraz inceleyelim:

Bankalar ve bazı finans kuruluşları tarafından tüketicilere verilen, anlaşmalı alışveriş noktalarından pos cihazı aracılığıyla alışveriş yapılabilen veya banka ATM’lerinden nakit avans çekmek amacı ile kullanılabilen, yapılan harcamaların ilgili bankaya aylık olarak tek seferde veya taksitle ödendiği, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Türkiye’de ilk kredi kartı kullanımı 1968 yıllarına dayanmaktadır. O yıllarda sadece birkaç bin kişi de kredi kartı var iken 2016 yılı 2. Dönem verilerine göre Türkiye’de kredi kartı sayısı 60 milyon gibi bir rakama yaklaşmış durumda. Ayrıca bu rakamlara göre Avrupa ülkeleri arasında kredi kartı kullanımının en yoğun olduğu Fransa’dan sonra ikinci durumdayken, yapılan harcamalarda ise üçüncüyüz. Kredi kartlarının bu kadar çok kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri de tek seferde alınamayacak ürün veya hizmetlerin taksitle alınabilmesi.

Bankaların kredi kartı sahibi müşterilerine uyguladığı genel uygulama, dönemsel harcama sonucu oluşan borcun belli bir oranı, asgari ödeme olarak belirlenir. Müşteri asgari ödeme tutarı kadar ödeme yaptığında kalan borç için bankanın belirlemiş olduğu alışveriş veya nakit avans faizi işletilir.

Kredi kartı ile alışveriş yapan müşteriler ister taksitli olsun ister tek çekimlik olsun, alışveriş yaptıkları yere değil hizmet aldığı bankaya borçlanmaktadır. Banka bu harcamalardan dolayı hesap kesimini tüketiciye, 30 günlük bir süre içerisinde sunmaktadır. Bu süre içerisinde yapılan harcamalar hesap özeti ile müşteriye bildirilmektedir. Hesap kesim tarihinden itibaren tüketiciye borcun tamamının veya asgari tutarının ödenmesi için 10 günlük bir süre verilir. 10 gün sonunda ödeme gerçekleşmezse banka tarafından her geciken gün için gecikme faizi uygulanır.

Özellikle kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişin anahtarı olmakla birlikte, vadesinde ödenmeyen borçlara faiz yükünün binmesi ve üstüne birde faiz tutarının yüzde 15’i kadar KKDF ( Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ) ve yüzde 5 BSMV ( Banka Sigorta Muameleleri Vergisi ) eklenmesi kredi kartı borcunun adeta bir çığ gibi büyümesine yol açmaktadır.

Türkiye’de kredi ve kredi kartları ile ilgili her türlü faaliyet BBDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ) tarafından denetlenmektedir. Ayrıca BBDK’nın web sitesinde faiz oranları ve faiz hesaplama yöntemleri ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın