Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?

Artık hayatımızın en önemli parçalarından biri olan ve 2016 yılı son verilerine göre sayısı 60 milyonun üzerinde olan kredi kartlarının, hepimizin yaptığı gibi borcunun tamamı yerine asgari ödeme tutarının ödenmesinin kredi notunu nasıl etkilediği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Cüzdanımızda kimlik kartı kadar yeri değerli olan ve sürekli yanımızda taşıdığımız kredi kartlarını, düzenli harcama ve zamanında ödeme yapıldığı taktirde hayatımızın bir yardımcısı olduğu muhakkaktır. Ancak yüksek limit ve sonrasında düzensiz yapılan harcamalar beraberinde de ödemelerde aksaklıklar getirmekte, devamında ise yüksek ödeme tutarlarından dolayı borcun tamamı ile ödenemeyecek duruma gelmektedir. Kredi kartı borcunun tamamının ödenememesi durumunda devreye B planı girerek,  kredi kartının asgari ödeme tutarı dediğimiz toplam borcun %30 oranı ödenmeye başlamaktadır. Bu seferde tüketicilerin aklına “kredi kartı borcunun asgari tutarının ödemek kredi notunu etkiler mi?” sorusu gelmektedir.

Kredi notu verilerinin tutulduğu Findeks sisteminde ki Risk Raporu incelendiğinde, Findeks kredi notunu düşüren etkenlerden birinin de kredi kartı borcunun asgari ödemesinin olduğu görülmektedir. Bu etken sadece bir kez kredi kartı borcunun asgarisinin ödenmesi için geçerli olmayıp, tekrarlanan sayı kadar kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi kart borçlarının ödenmesinde asgari tutarın ödenmesini sürekli alışkanlık haline getiren tüketiciler için bankalar bazı yaptırımlar uygulayarak öncelikle kredi kart limitlerini düşürmekte, sonrasında devam eden süreçte ise kredi kartını kullanımdan kaldırmak suretiyle önlemler alabilmektedir. Kredi kartı borcunun sürekli asgari ödemesinin yapılması kredi notunu düşüreceğinden, tüketicinin diğer bankacılık işlemlerinin de olumsuz etkileneceğini hatırlatmakta fayda var.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapılması gereken, eğer kredi kartının hep asgari tutarını ödüyorsanız ve toplam borcu kapatamayacak durumda iseniz, ilerleyen dönemlerde finansal işlemlerde zorluk yaşamamak için tavsiyemiz, kredi kartınızın toplam borcu kadar kredi çekip borcu kapatarak kredi borcunuzu da düzenli yatırmanız. Böyle yapmanız durumunda kredi notunuz olumsuz etkilenmeyecek, tam aksine kredinizi de düzenli olarak yatırdığınız için de kredi notunuz da yükselme göreceksiniz. Ayrıca kredi kartınızın asgari ödeme tutarını yatırdıkça üzerine binen faizlerden de kurtulacak, aynı zamanda yüksek tutarlı ödemelerden kaynaklı olumsuz durumlardan hatta belki de yasal takip gibi durumlardan da kurtulmuş olacaksınız.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın