Kredi Kartı Borcu Yasal Takibe Ne Zaman Düşer?Kredi Kartı Borcu Yasal Takibe Ne Zaman Düşer?

Bankaların vermiş olduğu kredi kartları artık hayatımızın önemli bir parçası konumuna geldi. Gerek internet üzerinden yaptığımız alışverişler, gerekse yüksek ödeme tutarlı ürünleri taksitle alma seçeneğinden dolayı uzun zamanda hayatımızdan çıkmayacak gibi.

Bankalar tüketiciye kredi kartı verdiğinde en önemli kriter kişinin borç ödeme alışkanlığıdır. Yasal süreçler içerisinde ödemeler gerçekleştiği taktirde tüketicinin bankalar nezdinde güven endeksi artar. Peki ya zamanında ödemeler gerçekleşmezse ne yapılır. Bununla ilgili süreç ise aşağıda ki gibidir.

Öncelikle ödenmeyen kredi kartı izlemeye alınır ve izlemeye alınma süresi tam olarak asgari ödeme tutarının son ödeme tarihinden sonra ki 31. gündür. 31 gün sonunda eğer tüketici ödemeyi gerçekleştirmezse iletişim kanalları ile borç hakkında bilgi verilir ve ödeme için bir gün belirlenir  (kayıt oluşturulan gün içinde ödeme gerçekleşmezse tüketicinin findeks notu etkilenir).

 

Daha sonraki dönem ise son ödeme tarihinin üzerinden 61 gün geçtikten sonra bankalar daha sık iletişim kurarak tüketiciye borcun ödenmesi için hatırlatmada bulunurlar. Aradan 80 gün gibi  bir zaman geçtikten sonra da banka tüketiciye iadeli taahhütlü bir uyarı mektubu gönderir. 90. gün sonunda kredi kartı iptal edilerek  tüketiciye ihtarname gönderilir ve 7 iş günü içerisinde toplam borcun ödenmesi istenir. Bu durumda artık iş tehlikeli sınırlara gelmiş demektir ve 7 iş günü içerisinde yine ödeme gerçekleşmezse kredi kartı avukata devredilir. Banka kendi idari takip birimi tarafından incelemeye alınır ve tüketiciyle iletişime geçilerek yeni bir ödeme planı uygulanmaya çalışılır. Burda bir hatırlatma da yapalım, yeni ödeme planı ile birlikte kredi kartına temerrüt faizi de uygulanır. Yeni yapılan ödeme planına binaen eğer tüketici yine ödemeyi gerçekleştirmezse kanuni takip aşaması ile birlikte icra takibi de başlatılır.

Burda unutulmaması gereken önemli konu idari takip bankanın kendi nezdinde oluşturduğu yasal bir süreçtir. Bu dönemde banka ile uzlaşmaya çalışın. Hatta bazı bankalar tüketicinin gecikme  faizlerini silerek ana para üzerinden yeni bir ödeme planı çıkartabilmektedir. Bu da ödemelerinizin daha rahat olması anlamına gelir.

Yasal takibe girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış kredi kartı borcunun üzerine birde avukat, dosya ve mahkeme masrafları, temerrüt faizi gibi kalemler ekleneceğinden ödenecek tutar toplam borcun iki katına kadar çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka idari takip süreci döneminde bankanızla uzlaşmaya varıp toplam borcunuzu yeniden yapılandırın. Ayrıca yasal takibe girerseniz kredi notunuzda olumsuz etkileneceğinden ilerde duyacağınız kredi ve kredi kartı ihtiyaçlarınız da zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Kredi borcu gecikmelerinde ki yasal süreç de aynıdır.

Kefilsiz kredi veren bankalar için tıklayınız

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın