Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl Geri Alınır?Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartları hayatımızın bir parçası hatta cüzdanda veya çantada kimlikten sonra bulundurulması gereken en önemli parçalardan biri olmuş durumda. Gerek nakit taşımadığımızda yaptığımız alışverişlerde, gerekse yüksek tutarlı hizmet veya ürünleri taksitle alma seçeneğinden dolayı uzun süre daha bu önemini koruyacak gibi duruyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankaların kendilerine ait kredi kartları bulunmaktadır. Arada yüksek rekabette olunca çeşitli kampanyalar, bonus-puan kazandırma mantığı gibi müşteriyi elinde tutmaya çalışan bankaların azımsanamayacak en önemli gelir kaynaklarından da biridir. Bu kaynaklardan bazıları ekstrelerde de görüldüğü üzere Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV),  Kredi Kaynak Destekleme Fonu (KKDF), alışveriş faizi ve eğer nakit avans çekimi yapılmışsa üzerine binen ekstra faizler diye sıralayabiliriz. Bazen ödeme dönemleri zorlayıcı hatta içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Çünkü kredi kartını kullandığımızda psikolojik olarak cebimizden nakit çıkmadığından o borç ödenmeyecek gibi gelir. Ancak birde can sıkan bir ödeme çıkar ki oda Kredi Kartı Aidatı.

Çok büyük bir rakam olmasa da ödemenin gereksiz olduğu düşüncesi bizde rahatsızlık uyandırabiliyor. Bazı bankaların aidat ücreti olmayan kartları bulunsa da avantajı  pek olmadığından tercih edilmemektedir. Fakat bu aidatı bankanızdan geri almanız mümkün.

Kredi Kartı Aidatı İadesi İçin Ne Yapmalıyım?

Eğer sizde kredi kartı ekstresinde gördüğünüz kredi kartı aidatından rahatsızsanız mutlaka bu soruyu kendinize sormuştursunuz ; Kredi kartı aidatı iadesi için ne yapmalıyım? Bu yazımızda bu ücreti nasıl alabilirsiniz onu anlatacağız.

Öncelikle kredi kartı aidatının iadesi için bankanızla iletişime geçin ve bu ücretin tarafınıza iadesi için talepte bulunun. Bazı bankalar sorun çıkarmadan tarafınıza iade işlemini gerçekleştirecektir. Bu iade karşısında bankanızın sizden bazı talepleri olabilir. Örneğin ayda belli bir miktar ödeme yapacağınız yönünde taahhüt veya herhangi bir faturanızla ilgili otomatik ödeme talimatı vermenizi isteyebilirler.

Bir diğer seçenek ise ilgili bankaya bir kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi  yazmak. Eğer dilekçeye olumsuz cevap gelirse kullandığınız tüm kredi kartlarına ait geriye dönük 10 yıllık ekstreleri ve kredi kartı alırken imzalamış olduğunuz sözleşmenin nüshası ile birlikte ilçenizde bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunuz taktirde 3 ile 6 ay arasında iade ile ilgili karar sonuçlanır ve tarafınıza iade işlemi gerçekleşir.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

1 yorum

  1. Bende defalarca kredi aidat parasını almak için ugrastik ama bir sürü prosüdür cıkariyorlar ama bu makaleyi okuduktan sonra şimdi tekrar başvuracam vermezlerse tüketici hakem heyetine başvuracam

Bir yanıt bırakın