Kredi Garanti Fonu NedirKredi Garanti Fonu Nedir

Ekonomi koordinasyon kurulu ( EKK ) tarafından 8 Aralık 2016 tarihinde alınan kararlar sonrasında birçok tüketici Kredi Garanti Fonu ( KGF )’nun ne olduğunu araştırmaya başladı. Bizde bu yazımızda elimizden geldiği kadar Kredi Garanti Fonu ( KGF ) hakkında bilmediklerinizi ve Kredi Garanti Fonu’nun ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi bankalar tüketicilere kredi verirken kredi notlarına göre çok riskli, riskli, az riskli gibi temel değerlendirmelere tabi tutarlar. Burada ki amaç kredinin geri ödenip ödenmemesi hakkında öngörüde bulunmak. Zaten kredi notu uygulaması da bu düşünce yapısı ile birlikte hayat bulmuştur. Kredi notu “riskli” veya “çok riskli” grubunda bulunan tüketicilerin bankalardan kredi kullanması oldukça zordur. Ancak her kredi notu iyi olan kişilerinde istediği krediyi kullanabilir demek de pek doğru olmaz. Aylık gelir durumlarına bakılarak kişinin notu iyi olsa bile bazen kredi başvuruları da olumsuz sonuçlanabilir.

Özellikle ülkemizde ticaretle uğraşanlar bu konularla sık sık karşılaşmaktadır. İşini büyüterek  daha fazla kitleye ulaşmak isteyenler daha yüksek tutarlı krediler çekmek zorunda kalmakta ancak kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir. Tam da bu noktada KGF ( Kredi Garanti Fonu ) devreye girmektedir. Dilerseniz birde KGF’nin tam açıklamasını yapalım.

Kredi Garanti Fonu ( KGF ) : Esnaf ve KOBİ’lerden,  banka veya finans kurumlarından kredi alma konusunda sorun yaşayanların teminat gösterilmesi veya kefil olunması yoluyla kredi kullanmalarını kolaylaştıran, bazı bankalar ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi ile altyapısı oluşturulmuş, Türk Ticaret Kanunu’nda belirtildiği üzere kurulan bir anonim şirketidir.

Ortaklık yapısında birçok özel ve kamu bankası ile birlikte TOBB ( Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ), KOSGEB gibi devlet destekli oluşumlarda mevcuttur.

1993 yılının Haziran ayında kurulan ve ilk faaliyetlerine 1994 yılında başlayan KGF, o günden bu güne KOBİ ve esnaflara bankalardan kredi alma konusunda gerekli teminat ve kefalet desteğini sağlamıştır. KGF yaptığı iş sebebi ile bazı vergi ve harçlardan muaf tutulmuştur.

Kredi Garanti Fonu aracılığı ile kredi çekmek isteyen işletmeler, bazı kriterleri taşıması gerekmektedir. Kefil olunacak kredi miktarının üst sınırı ise 3 milyon tl’dir.

Sektör ve iş durumuna göre Kredi Garanti Fonu, işletmelerin çekeceği kredinin belirli bir kısmına kefil olmaktadır. Ancak bir hususu hatırlatmakta fayda var; ihracat yapan esnaf ve KOBİ, devlet ihracatı desteklediğinden bu konunun dışında olup KGF kefaletinden % 100 olarak yararlanmaktadır.

Geçtiğimiz yıl yani 2015 yılında KGF tarafından 6667 talebe karşılık 2 Milyar 445 Milyon 967 bin TL’lik kefalet verilmiştir. 1994 yılından bugüne ise toplam kefalet miktarı 9 milyar 610 Milyon TL’yi geçmiştir.

Kredi Garanti Fonu’na Nasıl Başvuru Yapabilirim

KGF başvurusu yapmak için yapmanız gereken Kredi Garanti Fonu şubelerine gitmek veya kurumun internet sitesi olan http://www.kgf.com.tr/dogrudan-basvuru/ linkinden direk ulaşabilirsiniz. Ayrıca KGF hakkında merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz bir konu varsa 0312 219 44 44 numaralı telefondan KGF yetkililerine ulaşarak sorabilirsiniz.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın