Kredi Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?Kredi Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Kredi faiz oranlarının nasıl hesaplanabileceği ile ilgili bilgi sahibi misiniz? Bu alanda bilgi sahibi olmanız, kredinizin ödeme periyotları ve daha sonra çekeceğiniz krediler için size kolaylık sağlayacaktır. Bunun için gelin kredi faiz oranları nasıl hesaplanır sorusuna cevap verelim.

Yukarıda yer alan örnek tablo, 10 Bin TL için % 1.14 faiz yüzdesi ve 6 aylık ödeme süreci için yapılmıştır. Şimdi gelini bu tabloda yer alan bilgilerin açıklamasını yapalım.

Aylık taksit: Bankanızdan çekilen kredi tutarının sabit olarak aylık ödeyeceğiniz miktarı bildirir. Bu tutar içerisinde anapara ödemesi ve faiz ödemesi mevcuttur.

Vade: Bankanızdan çekilen kredinin kaç ay içerisinde ödeneceğini ifade eder.

Anapara: Çekilen kredinin aylık ödemesinden faizler ve vergiler çıkarıldığında ortaya çıkan rakamdır. Bu rakam sizin anaparanızı ifade eder.

Kalan anapara: Ödeme yaptığınız zaman toplam kredi miktarından ödenen anapara miktarı çıkarılır. Kalan tutar sizin güncel anapara miktarınızı ifade eder.

Faiz: Ay bazında ödenen faiz miktarınız, ödeme sonrası kalan anaparanız ile o anapara üzerinden faiz yüzdesi çarpılmak suretiyle hesaplanır. Her ödeme döneminde bu hesaplama güncellenir.

Vergi: Eğer çekmiş olduğunuz kredi türünde vergiye tabilik varsa vergi ödersiniz. Ödenecek verginin hesaplanmasında ise vergi yüzdesi ile aylık bazdaki faiz yüzdesinin çarpılması kıstası esas alınır.

Ödeme yaptığınız her ay sonunda ödemeleriniz önce faiz ve vergilerden düşülür. Kalan para ise anaparanızdan düşülür. Dolayısıyla ilk aylarda vergi ve faizlere daha çok ödeme yaparsınız. Son aşamalara gelindiğinde ise faiz ve vergileriniz düşeceğinden anapara miktarınız daha fazla yükselir. Yani örnekle açıklamak gerekirse;

  • Diyelim ki aylık ödemeleri 500 TL olan bir krediniz var.
  • Bu kredinin ilk etapta 150 TL’si faiz ve vergilere giderken kalan 350 TL’si anaparanızdan düşülür.
  • Ödemeler son aşamaya yaklaştıkça vergi ve faiz ödemeleri sıfıra yaklaşır ve aylık ödediğiniz 500 TL’nin neredeyse tamamı anaparanız üzerinden düşülür.
  • Bu bilgilerin sadece örnek amaçlı olduğunu unutmayın. Kullandığınız kredi tipi, faiz oranı, vadesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak rakamlar değişiklik gösterecektir.

Kredi faiz oranları hesaplamasında hangi vergiler vardır?

Bu oranlar ve vergiler, çekmiş olduğunuz kredi tipine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda, bazı en bilindik kredi tiplerinde yer alan vergiler sunulmuştur.

Konut kredisi:

Vatandaşların ev sahibi olmalarını kolaylaştırmak amacıyla konut kredilerinde herhangi bir vergi istenmemektedir.

İhtiyaç kredisi:

Bu kredi türünü kullanan vatandaşlar aşağıda yer alan iki farklı vergi türüne tabi tutulmaktadır.

  1. KKDF olarak bilinen Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (%15)
  2. BSMV olarak bilinen Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi (%5)

Ticari kredi:

Bu kredi türünde de sistem, ihtiyaç kredisinde olduğu gibi işlemektedir.

Konutu ipotek ettirmeli ihtiyaç kredisi:

Bu kredi türünde KKDF vergisinden muafiyet vardır. Yani konutunu ipotek ettirerek ihtiyaç kredisi kullanan vatandaşlar sadece BSMV vergisine tabi tutulmaktadır.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

4 yorum

  1. güzel bir konuya değinmişsiniz. Ülkemizde kredi çeken o kadar çok ki ama faizi nasıl hesaplanıyor o kadar da bilen yok. aylık ne geliyor yıllık ne geliyor bilmeden kredi alınıyor sadece geri ödemeye bakılıyor o kadar.

Bir yanıt bırakın