Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak GerekirKredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir

Gün geçtikçe değişen ve zorlaşan hayat koşulları çerçevesinde kimi zaman çok acil olarak maddi bir birikime ihtiyaç duyarız. Böyle bir birikimimiz yoksa ya eş-dosttan borç alma yoluna gider ya da kredi çekerek sorunu çözüme ulaştırmaya çalışırız. Bu noktada eş-dosttan borç almak ile bankadan kredi çekmeyi ayıran en önemli farklardan biri, bankaların evraksız ya da kefilsiz, şartsız kredi vermemesidir.

Bu yazıda kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekir sorusunun cevabını vereceğiz.

Bankalar, kendilerini güvenceye almak adına bir takım kurallar koyar ve bu kurallara kredi çekenlerin de uymasını ister. Bu kriterler arasında en önemli olan kredi notunuzdur. Bunun yanında sigortalı olmanız olmazsa olmazlardan. Sigorta primlerinizin ödeniyor olması, sizin düzenli olarak çalıştığınızı ispat ettiğinden bankaların gözünde son derece önemli.

Her şeyden önce kısa bir zamandır sigortalıysanız kredi almanız bir hayli zor. Sigortalı olarak çalıştığınız süre ne kadar yüksek olursa kredi alma şansınız o kadar yüksek olur. Buna göre 3 aya kadar sigortalı olanların kredi alma şansları yok denecek kadar az fakat bununla ilgili aşağıdaki başlığımızda şansınızı arttırmak için öneriler bulabilirsiniz. 4 ila 6 ay arasında asgari ücret düzeyinde sigortalı olanlar ise en fazla 10 Bin TL kredi alabilir. Alabileceğiniz kredi tutarı, sigortalı olarak çalışma sürenize, gelir düzeyinize, sigortanızın düzenli olarak ödenip ödenmediğine bağlı olarak artacak ya da azalacaktır.

Bunların yanında eğer belgeleyebildiğiniz bir ek geliriniz varsa; mesela kira geliriniz, başka bir yerden geliriniz varsa bu alabileceğiniz kredi tutarının yükselmesine olanak sağlayacaktır. Yalnız bu gelirleri belgeleyebilmeniz gerekiyor. Belgelenemeyen gelirler, kredi tutarında değişime fayda sağlayamayacaktır.

3 ay sigortalıya kredi veren bankalar

3 aylık sigortalılık dönemini tamamlayan ve bu süreç içerisinde sigorta primleri düzenli olarak yatırılan çalışanların kredi almaya hak kazandığını biliyoruz fakat bütün bankalar aynı çalışma prensibinde değil. Kimi bankalar en az 6 aylık kimileri 4 aylık sigortalılık süresi istiyor. Bu noktada 3 aylık sigortalılara kredi imkânı veren bankalar aşağıdaki gibidir:

  • Ziraat Bankası
  • Deniz Bank
  • ING Bank
  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Finans Bank

Burada kredi notunuzun yüksek olması, kredi alabilmenizin en önemli adımlarından biri. Eğer kredi notunuz düşükse ve sigortalılık süreniz 6 aydan az ise kredi alabilmeniz yine çok zor olacaktır fakat kredi notunuz yüksekse ve en az 3 aydır sigorta primleriniz düzgün biçimde yatırılıyorsa kredi konusunda bankanız size cömert davranacaktır.

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın