Kredi Çekemiyorum Ne YapmalıyımKredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım

Para, günümüzde her bireyin yaşamsal koşullarını devam ettirebilmesi için en belirgin ihtiyaç. Bu noktada hemen herkes, zaman zaman kazandığından daha fazla nakit paraya ihtiyaç duyabiliyor. Borçlar, yatırımlar gibi temel kıstaslarda yapılan harcamalar anlık olarak nakit ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu durumda genelde bankalardan kredi çekilerek bu ihtiyaç gideriliyor ama bankalarla arası iyi olmayan, düzenli ödeme profiline ya da yüksek bir kredi notuna sahip olmayanlar kredi çekmek konusunda sorun yaşıyorlar. İşte bu duruma istinaden yazımızda “Kredi çekemiyorum, ne yapmalıyım?” sorusuna cevap vereceğiz.

Acil para lazım, ne yapmalıyım?

Öncelikli olarak yakın çevrenize bu konuyu açmalı ve söz konusu nakit tutarını böyle temin etmeye çalışmalısınız. Zira yakınlarınızdan alacağınız paraya faiz ödemez, aldığınız kadarını geri ödersiniz. Kredi çekmek son seçenek olmalı.

Dikkat: Tefecilere ne olursa olsun bulaşmayın!

Yakınlarınızda bu parayı temin edemiyorsanız en mantıklı yol elbette kredi çekmek olacaktır. Kredi çekmeye karar verdiğinizde öncelikli olarak büyük bankalara başvurmanız son derece mantıklıdır. Çekeceğiniz kredi tipi ise ihtiyaç kredisi olacaktır.

İhtiyaç kredisi çekemiyorum! İpotek ile kredi çekebilir miyim?

Eğer bankanız ihtiyaç kredisi vermiyorsa sahibi olduğunuz arsa, daire gibi taşınmazları ya da araçları ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz.

Bankalardan kredi çekemiyorum, başka nereden para bulabilirim?

Bankalar vasıtasıyla hiçbir şekilde kredi alamıyorsanız işinizle alakalı olan kurumlardan hibe ya da teşvik adı altında para alabilirsiniz. İşyerinizin sınıfına göre KOSGEB, TÜBİTAK ya da Esnaf ve Sanatkârlar Odası gibi çatı kurumlardan ya da AB Destek Fonlarından yararlanabilirsiniz.

Bütün kredi çabalarım sonuçsuz kaldı, nasıl para bulabilirim?

Eğer adınıza faturalı bir telefon hattınız varsa; hattınız üzerinden bir akıllı telefon alabilir ve bu telefonu açmadan aldığınızdan biraz daha ucuza satarak anlık paraya sahip olabilirsiniz. Burada telefonunuzun fatura ve garanti belgesi ile aksesuarlarını da sunmanız gerekir.

Kredi kartınız ile taksitle altın alabilir ve hemen ardından altını satarak küçük de olsa bir nakite sahip olabilirsiniz. Altının alış ve satış fiyatı arasındaki farkı hesaba katarak elinize geçecek toplam miktarı tespit edebilirsiniz.

Kredi çekebilmek için ne yapmalıyım?

Eğer kredi çekme talepleriniz olumsuz sonuçlanıyor ve bankalardan red cevabı alıyorsanız yapmanız gereken en önemli iki şey kredi notunuzu yükseltmek ve sicilinizi temiz hale getirmektir.

Öncelikle kredi kartı kullanıyorsanız ödemelerinizi gününde ve düzenli olarak yapın. Hatta mümkünse ödeme gününde tüm borcu ödeyin. Bu bankanın gözünde olumlu profil çizmenize yardımcı olacaktır.

Bankamatik kartları ve banka hesaplarınız varsa hesabınıza küçük de olsa biraz para yatırın. Ardından bloke edilmesine izin verdiğinizi ve kredi kartı almak istediğinizi belirtin. Alacağınız kredi kartının ödemelerini aksatmayın. Bu durumda kredi notunuz da yükselecektir.

Ek bir geliriniz varsa bu gelirinizi belgeleyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca size ait olan arsa ve gayrimenkul gibi taşınmazları da yeni bir kredi almak için değerlendirebilirsiniz.

Yazının sonunda bir kez daha tekrarlamak isteriz ki “Her ne sebeple olursa olsun tefecilere bulaşmayın. En kötü kredi bile tefeciden iyidir.”Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın