Kredi Borcu Ne Zaman Yasal Takibe DüşerKredi borcu ne kadar ödenmezse yasal takibe düşer?

İhtiyaçlar doğrultusunda çekilen kredilerin belirli bir süre ödenmemesi durumunda yasal takip süreci başlıyor ve bu durum icra/iflasa kadar gidebiliyor. Yasal takip sürecine gelmeden önce bankanız telefonunuza mesaj göndererek, arayarak ya da elektronik posta, normal posta yoluyla sizi bilgilendiriyor ve ödemenizin yapılmaması durumunda yasal takip sürecinin başlayacağını bildiriyor. Ödeme yapmanız gereken zamandan birkaç gün sonra bankanız tarafından aranarak ödeme durumu ile ilgili bilgi veriyorsunuz. Böylelikle borcunuzu ödemeyi taahhüt ediyorsunuz ancak sık sık bu tür ödeme güçlükleri nedeniyle bankanız sizi arıyorsa bu durum kredi notunuzun da düşmesine neden oluyor.

Kredi taksitimi kaç ay ödemezsem yasal takip başlar?

Öncelikli olarak 30 gün ödemediğiniz takdirde size çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla ulaşılır ve ödemeyle ilgili bilgi alınır. Ardından takip eden zamanlarda ödemenizi gerçekleştirmezseniz arama sıklığı artarak devam eder. Bankanız size ödeme yapmamanız durumunda yasal takibin başlayacağını belirterek çözüm yolu ararlar.

İdari takip nedir?

Bütün uyarılara rağmen ödemeler 90 gün boyunca yapılmadığında ilk olarak idari takip süreci başlatılır. Bu süreç içerisinde yine müşteri lehine bir hamle yapılır ve ödeme için ek 7 günlük süre daha verilir. 7 günlük süreç içerisinde bankanız yine size mesaj ve arama yoluyla ulaşarak ödemeniz hakkında bilgi alırlar. Bu noktada bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreç içerisinde ödeme yapılırsa yasal takip süreci sona erer. Yalnız bu aşamadan sonra kalan ödeme tutarınız faizler ve vadeler tekrar hesap edilerek yeniden düzenlenir.

Yasal takip ne zaman başlar?

Toplamda 90 gün boyunca ödenmeyen kredi borcunuz ve ardından size verilen 7 günlük ek süreyi de dâhil ettiğimizde 97 gün sonunda borcunuzun ödenmesi ile ilgili bir işlem yapılmamışsa 98. Gün yasal takip süreci başlar. Bu süreçte bankalar, alacaklarının bedeli değerinde haciz ve icra ile ilgili işlemler yapmaya hak kazanırlar.

Yasal takibe girince kredi çekebilir miyim?

Yasal takip sürecine girmiş olanlar kara liste olarak tabir edilen listeye dâhil olurlar. Bu veriler Merkez Bankası’na da iletildiğinden hiçbir bankadan 5 yıl boyunca kredi kullanamazlar. Ayrıca diğer bankalardaki hesaplarınıza bloke konulabilir ve aynı zamanda maaşınızın da bir kısmına el konulabilir.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın