Kredi Borçlarımı Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?Kredi Borçlarımı Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Eğer herhangi bir bankada kredi ya da kredi kartı kullandıysanız ve borcunuzu taahhüt ettiğiniz süre içerisinde ödemediyseniz belirli bir süre sonra “Kara liste” adı verilen listeye dâhil olmak zorunda kalırsınız. Yani kara listeye düşersiniz ve kredi ya da kredi kartı kullanımınız kapatılır ve kredi notunuz da düşer.

Kredi notumu nasıl yükseltirim?

Kara listeye düşmeniz durumunda ise yasal olarak verilen 5 yıllık bir süre vardır. Bu 5 yıllık süre içerisinde kredi ya da kredi kartları vasıtasıyla herhangi bir işlem yapamazsınız. Borcunuzu ödeyememeniz halinde ise yasal sürede 10 seneyi kapsayan zaman aşımına dâhil edilirsiniz. Kara listeye düştükten sonra yasal borcunuzu aksatmadan ödeyerek 3 yıl boyunca bu borca sadık kalırsanız kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün. Tabi bu süreçte aşağıdaki işlemleri de yapıyor olmanız kredi notunuzu daha çabuk yükseltmeniz için yardımcı olacaktır:

  • Mevduat hesabı açmak ve aktif olarak kullanmak
  • Hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermek
  • Bankalarda yatırım yapmak
  • Aktif olarak kullanmadığınız bütün bankalardaki kredi, kredi kartı ya da vadesiz mevduat hesaplarınızı kapatmak
  • Bunların yanında kredi notu yükseltme yolları yazımızı da okumanızı öneririz.

Kredi borçlarımı ödedim, kredi notum ne zaman yükselir?

Kredi ve kredi kartlarından doğan borçlarınızı ödediğinizi ve bu noktada herhangi bir borç bırakmadığınızı düşünürsek; kredi notunuzun yükselmesi için en iyi ihtimalle 90 günlük bir süre geçmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bu 90 günlük süreçten sonra kredi notunuz hemen hızlı bir şekilde yükselmez. Zaman içerisinde yavaş bir ivmeyle yükselir. Eğer kredi borçlarınızı ödedikten sonra bir kredi kullanmak istiyorsanız ve kredi notum ne zaman yükselir sorusunu kendinize soruyorsanız en az 8 ay süresince beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bankalar, tüm borcunuzu ödeseniz bile bazen 3 yıla kadar size kredi vermeyebilirler. İşte bu süreci kısaltmak adına yukarıdaki adımları uygulamanız yararınıza olacaktır.

Borçlarınızı ödedikten sonra yeni bir kredi kullanmak için eğer kefiliniz varsa ya da maaşınızı teminat gösterebiliyorsanız ya da gayrimenkul, araç gibi teminat gösterilebilecek şeyleriniz varsa bu süreci daha da kısaltmanız son derece mümkün.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın