Kredi Başvurusunda İstenen EvraklarKredi Başvurusunda İstenen Evraklar

Zaman zaman hepimizin başına gelmiştir mali anlamda bir dar boğazdan geçmek. Eğer kenarda biraz paramız varsa kolayca atlatırız. Yoksa da, bu kez de eş-dost kim varsa borç istemeye kalkarız. Onlardan da bulamayınca kara kara düşünürüz. Böyle durumlarla karşılaştığımızda ise uygun bir banka bulup kredi başvurusunda bulunmak geçer aklımızdan. Sadece böyle durumlar için değil ev, araç, arsa alımında veya esnafsak işleri büyütmek içinde kredi çekmeyi düşünürüz. Yani paranın lazım olduğu her yerde imdadımıza yetişen bankaların vermiş olduğu kredilerdir.

Peki bankalar her başvuran tüketiciye kredi imkanı sağlar mı? Tabi ki hayır. Çünkü bankalar verdiği krediyi geri alabilmenin de hesabını yaparlar. Öncelikle kredi çekebilmek için bankanın kişilerde aradığı kriterlere uygun olmak gerekmektedir. Kısaca değinecek olursak Findeks kredi notunuzun yüksek olması, geçmişte ki borç ödeme performansınızın iyi olması, belgelebilir bir gelirinizin olması, taşınır-taşınmaz ipotek verebileceğiniz mallar olması (yüksek kredi miktarları için) vs. bankanın size kredi verebilmesi için gerekli enstümanlardır. Peki bankanın istemiş olduğu herşey mevcut, nasıl kredi başvurusunda bulunacağız.

Bunun için online olarak başvurabileceğiniz gibi şubeye giderek de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz şubeye gitmenizdir.

 

Kredi başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar:

-Nüfus Cüzdanı

-İkamet belgesi veya adınıza düzenlenmiş bir fatura

-Gelir belgesi

(Artık birçok bankaya kredi başvurusunda bulunmak istediğinizde nüfuz cüzdanı ve e-Devlet şifresi ile gitmeniz de kafidir. Banka personeli gereken diğer işlemleri halledecektir. e-Devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesinden edinebilirsiniz).

*Memurlar ve özel sektör çalışanları

Memurlar ve özel sektör çalışanları eğer maaş aldığı bankaya başvuracaksa maaş bordrosu vermelerine gerek yoktur ( banka gerek gördüğü taktirde ilgili kişiden isteyebilir ). Maaş alınan banka haricinde farklı bir bankaya başvuru yapılacağı zaman memurlar son maaş bordrosu, özel sektör çalışanları ise son maaş bordrosu ile birlikte çalıştıkları sektörün imza sirkülerinin fotokopisini de götürmek zorundadır.

*Emekliler

Emekliler maaş aldığı bankaya başvurmak istediklerinde herhangi bir evrak götürmelerine gerek yoktur. Farklı bir bankaya başvurmaları halinde e-Devlet üzerinde alacakları emekli maaşını gösteren evrakla gitmeleri yeterlidir.

*Serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları

Vergi levhası, gelir tablosu, oda kayıt belgesi ile kredi başvurusunda bulunulabilir. Eğer kredi başvurusunda bulunacağınız bankada güncel olarak var ise bu belgelere gerek yoktur.

*Çiftçiler

Gelir belgesi olarak çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazi tapuları istenen evraklar arasındadır. Sadece çiftçilik bağkuru ile yapılan kredi başvuruları olumlu sonuçlanmayabilir. Yani bankaların istediği resmi olarak çiftçilerin, çiftçilik faaliyetlerinden para kazanması.

*Kira Geliri Olanlar

Kira kontratına istinaden kira eğer ilgili bankaya yatıyorsa kira ödemelerini gösteren dökümle birlikte başvuru yapmak yeterlidir. Kira kontratı var fakat başvuru yapılan bankaya yatmıyorsa, başvuruyu değerlendirip olumlu cevap vermek tamamı ile bankanın kendi insiyatifindedir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

3 yorum

Bir yanıt bırakın