Kredi başvurusu nasıl yapılır Kredi başvurunda dikkat edilmesi gerekenler

Kredi çekmek isteyenlerin akıllarında yer alan başlıca sorulardan biri “Nasıl kredi başvurusu yaparım?” olarak göze çarpıyor. Biz de bu soruya cevap verebilmek adına bu yazıda “Kredi başvurusu nasıl yapılır?” ve “Kredi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler” gibi bir takım kilit bilgiler vereceğiz.

Kredi başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikli olarak krediyi hangi alanda kullanacağınızı, ne kadar bir miktarın size yeterli olacağını kafanızda iyice belirleyin. Ardından çekeceğiniz kredinin türüne göre bankaların faiz oranları ile vade seçeneklerini karşılaştırın ve size en uygun olanları bulun. Bu konuda şu yazılar da size yol gösterecektir:

 

Şimdi sırada başvuru yapmak var. Kredi başvurusu için 3 yöntem mevcut. Şubeye bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz, cep telefonunuzdan kısa mesaj yoluyla başvurabilirsiniz ya da bankaların internet sitelerinden form doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Banka şubesinden kredi başvurusu

Her ne kadar internet çağında olsak da karşı karşıya iletişim halen çok önemli. Buna bağlı olarak insani ilişkilerde de ticari ilişkilerde de karşılıklı iletişim, başarının anahtarlarından biri. Öncelikli olarak kesin kararınızı verin ve hangi bankadan hangi krediyi çekeceğinizi kararlaştırın. Ardından bankanıza giderek müşteri temsilcisiyle görüşün ve söz konusu diğer detayları öğrenin. Bu noktada aklınızda sorular varsa sormaktan çekinmeyin. Neticede onların işi bu ve size seve seve tüm detayları aktaracaklardır.

Bu noktada banka şubesine giderken mutlaka yanınıza kimliğinizi alın. Eğer kredinizi hemen alabilecek durumdaysanız gelirinizi belgeleyen maaş bordrosunu, ikametinizin olduğu belgeyi veya sizin isminize olan

  • Telefon faturası
  • Elektrik faturası
  • Su faturası
  • Doğalgaz faturası

gibi faturalardan birini yanınızda bulundurun.

 

Cep telefonuyla (sms yoluyla) kredi başvurusu

Çok hızlı biçimde kredi başvurusu yapmak istiyorsanız ve banka şubesine gidecek zamanınız yoksa cep telefonunuz üzerinden kısa mesaj yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Bunun bir ilk başvuru olduğunu ve eğer kredi talebiniz kabul edilirse kredi için gereken evraklar ile birlikte bankanıza başvurmanız gerektiğini unutmayın. Her bankanın kendi başvuru numaraları ve koşulları mevcut:

Yapı Kredi: Kredi türünüzü yazın boşluk bırakın TC kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın aylık net gelirinizi yazıp 4411’e gönderin.

Akbank: Kredi yazın boşluk bırakın TC kimlik numaranızı yazın ve 4425’e gönderin.

Finansbank: TC kimlik numaranızı yazıp 5030’a gönderin.

OdeaBank: TC kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın aylık net gelirinizi yazıp 8444’e gönderin.

Vakıfbank:  Kredi türünüzü yazın boşluk bırakın TC kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın ve aylın net gelirinizi yazıp 5724’e gönderin.

DenizBank: Büyük harflerle “KREDİM” yazın boşluk bırakın ve TC kimlik numaranızı yazıp 3280’e gönderin.

İş Bankası: Büyük harflerle “NAKİT” yazın boşluk bırakın TC kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın aylık net gelirinizi yazıp 4402’ye gönderin.

 

 

İnternet üzerinden kredi başvurusu

Banka şubesine gidecek zamanınız yoksa ve kredi ile ilgili de ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey bankanın internet şubesine girerek hem ayrıntılara bakmak hem de başvurunuzu yapmaktır.

Her bankanın kendi internet sitesi farklı bir tasarıma sahiptir ancak aradığınız soruların cevabını genelde anasayfada bulursunuz. Anasayfa üzerinde yer alan kredi başvuru formunu doldurmanızı takiben çok kısa bir zaman içerisinde bu başvurunuza istinaden cevap gelecektir. Eğer krediniz kabul edilirse kredi için istenen evraklarla birlikte banka şubesine bizzat giderek imzalarınızı atmanız gerekecektir.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın