Kredi Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım?Kredi Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım?

 

Tüketiciler için kredi başvurusu yaptıktan sonra banka tarafından red yemek çok zor bir durumdur. Bu red olayı beraberinde bir çok soru işaretini de beraberinde getirir. Bazı zamanlarda ise eksik veya yanlış bilgiler nedeniyle onaylanması gereken kredi red yiyebiliyor.

Eğer borçlarınızı ödeme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız internet şubesi yerine bankanızın şubesine gitmeniz atılacak önemli adımlardandır. Gerçekçi olmak gerekirse bankalarında bir ticarethane olduğunu ve borç olarak size verdiği kredinin geri alabilmesinin hesabını yaparak ona göre hareket ettiğini unutmayın. Eğer borç hazneniz genişse ve birden çok kredi veya kredi kartına borçluysanız bunları tek kredide birleştirmek en mantıklısıdır.

Bankalarında kar amacı güden birer ticari kurum olduğunu, bankaların sürekliliği için de geleceğini düşünen bir tacir gibi davranmak zorunda kaldıklarını kabul edin ve konuyu duygusallıktan uzaklaştırın. Siz nasıl ki riskinizi ve kazancınızı hesaplıyorsanız bankanın da bunları düşündüğünü unutmayın. Her nasıl ki sizin istediğiniz bankayı seçme hakkınız varsa, bankalarında geri ödemede sıkıntı yaşamayacağı tüketicileri seçme hakkı olduğunu bilin.

 

Kredi başvurunuzun red yemesinin bir çok nedeni olabilir.

*Gelir düzeyiniz yeterli bulunmaması

*Kredi notunuz riskli sayılan puan aralıklarında olması

*Diğer bankalara olan borç bakiyeniz yüksek olması

*Birden çok kredi veya kredi kartına borcunuzun olması

*Geçmiş dönemlerde yasal takibe girmiş olmanız

*Borç ödeme alışkanlıklarınızda bankaların istemediği durumlar olması

*Daha önce hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız findeks kredi notunuz 0 olması

 

Yani sayacak olursak bir çok nedenden ötürü krediniz onaylanmayabilir. “kredim onaylanmadı ne yapmalıyım” diyorsanız birde yapılacaklara bir bakalım.

*Her bankanın tüketiciye bakış açısı farklıdır. Bir bankadan red yemek bütün bankalardan red yemek anlamına gelmez. Başka bankaları deneyin.

*Diğer bankalara olan borç bakiyelerinizi düşürün.

*Kredi kartı borcunuz varsa kapatmayı deneyin.

*Eğer çok ihtiyaç varsa kısa vadeli bir kredi çekmeyi deneyin.

*Her ne kadar bankalar bilgi havuzundan veri alarak krediyi onaylamasa da, şubenin insiyatif kullanarak kredi verebileceğini unutmayın. O yüzden durumunuzu karşınızda ki yetkiliye düzgün anlatarak bankaları insiyatif kullanmaları konusunda ikna etmeye çalışın.

*Kefil bulun.

*Taşınır taşınmaz mallarınız varsa onları ipotek göstererek bu ürünlerin değerinin yüzde 50 sine kadar kredi kullanabileceğinizi unutmayın.

*Sık sık bankalara kredi başvurusunda bulunmayın. Hatta sms veya internet üzerinden yapılan sık başvurularda sizin aleyhinizedir. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka temsilciye kredinin onaylanıp onaylanmama ihtimalini sorun.

Her şeye rağmen kredi çıkmıyorsa borç ödemelerinizi zamanında yapıp 3 ay kadar bekleyin.

Acil Para Lazım Ne Yapmalıyım

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın