Kredi ara ödemesi nasıl yapılırKredi ara ödemesi nasıl yapılır?

Çekilen kredilerin kısa bir zaman içerisinde ödenmesine yönelik olarak çeşitli avantajlar mevcuttur. Kredi çektikten sonra eline yüksek miktarda para geçenler, kredi borçlarını daha kısa vadede kapatmak ya da aylık olarak ödenecek tutarı düşürmek isteyenlerin tercih ettiği kredi ara ödemesi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Kredi ara ödemesi yapmanın faydaları nelerdir?

  • Kredi faizlerini ödemekten kurtulursunuz. Bu da toplam borcunuzun biraz daha düşmesini sağlar. Normalde kredi borcunuz içerisinde ana para, faiz, kredi kaynak destekleme fonu olarak bilinen KKDF ve banka sigorta muamele vergisi olarak bilinen BSMV gibi ödeme kalemleri yer alır.
  • Kredi taksitlerinizin sayısını azaltabilirsiniz. Borcunuzu daha kısa vadede ödemiş olursunuz.
  • Kredi taksit sayınızı sabit tutup, aylık olarak ödeyeceğiniz miktarı düşürebilirsiniz. Böylece daha az ödemeyle bütçenizi de rahatlatmış olursunuz.

Bunu bir örnek olay üzerinden anlatacak olursak;

Diyelim ki 36 aylık bir kredi çektiniz ve aylık olarak 400 TL ödüyorsunuz. Bir süre sonra elinize 4000 TL kadar bir para geçti. Bu parayı direkt olarak kredinizi ödemek için kullanırsanız kredinizin 10 aylık taksit tutarını ödemiş olacaksınız. Buna bağlı olarak normalden 10 ay kadar daha önce kredinizi bitirme şansınız olacaktır. Bu duruma bağlı olarak ödediğiniz 10 aylık sürecin faiz tutarını ödemeyeceğiniz için toplam borcunuzda da 10 aylık faiz tutarı kadar daha az ödeme yapmış olacaksınız.

Konut kredisinde kredi ara ödemesi cezası nedir?

Konut kredisi gibi bazı özel durumlarda ara ödemeler size ceza olarak geri dönebilmektedir. Ödenecek cezanın miktarı kredinizin anlaşmalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Söz konusu kredi ara ödeme cezasının uygulanabilmesi için kredinizin anlaşmasında “sabit taksitli kredi” ibaresinin bulunması gerekir. Bu noktada cezanın tutarını belirleyen kurum Sanayi – Ticaret Bakanlığı’dır. Eğer bakanlıkça belirtilen tutardan daha yüksek bir ceza ile karşı karşıya kalırsanız tüketici mahkemelerine başvurarak hakkınızı aramanızı öneririz.

Kredi ara ödemesi nasıl yapılır?

Elinize toplu para geçtiğinde bankanızla görüşerek bir ara ödeme yapmak istediğinizi ifade edin. Bu noktada yaptığınız ödemeyle birlikte borcunuzla ilgili ödeme tutarları ve taksit sayısı yeniden belirlenecektir. Bu düzenlemede siz de söz sahibi olarak kendinize uygun ödeme planını seçebilirsiniz.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın