Kosgeb Kredisi Nedir Nasıl AlınırKosgeb Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Girişimcilerin, özellikle de KOBİ özelliği taşıyan oluşumların en çok merak ettiği soruların başında Kosgeb kredisi nedir, nasıl alınır, şartları nelerdir, kimlere ve hangi sektörlere verilir gelmektedir. Büyük ihtimalle sizde işyeri açacaksınız veya mevcut olan işyerinizi büyütmek istiyorsunuz. Öncelikle Kosgeb nedir dilerseniz bu soruyu yanıtlayalım. Kosgeb kredisi Küçük işletmeleri geliştirmek, yok olmaya yüz tutmuş işletmelere canlılık kazandırmak, işletmelerin nakit sorunlarını çözmek ve rekabet ortamını geliştirmek amacı ile devlet tarafından desteklenen bir kredi türüdür. Ayrıca 2016 yılı itibari ile 30 bin tl olan hibe kredi 50 bin tl’ye, 70 bin lira olan faizsiz kredi de 100 bin liraya yükseltilmiş, 70 saatlik eğitim de 32 saate düşürülmüştür.

Kosgeb Hangi Sektörlere Hibe Kredi Vermez?

Otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan özel kuruluşlar, emlakcılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmeti sunan sektörler, hayvancılık yapmak isteyenler için büyük ve küçükbaş hayvan alımı için ve rentecar açmak isteyenler için bu tarz sektörlerde kosgeb hibe kredi verilmemektedir.

Kosgeb Ne Kadar Hibe Kredi Veriyor?

Koskeb tarafından desteklenen sektörler için 50 bin geri ödemesiz, 100 bin tl’ye kadar da faizsiz kredi imkanı verilmektedir.

Kosgeb kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu kredi türlerinden yararlanmak için yukarıda saydığımız sektörler ışında kalan kobi ve özel oluşumlar için istenen şartlardan en önemlisi 32 saat süren girişimcilik eğitimine katılarak girişimcilik sertifikası almaktır.

Hiç Parası Olmayanlar Kosgeb’den Para Alabilir mi?

Kosgeb’in açılımı “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı”dır. Adında anlaşıldığı gibi kosgeb, hiç kimseye işyeri açmak için finansal ürünler sağlamamaktadır. Kosgeb’in tam manasıyla amacı mevcut işyeri olan girişimcileri desteklemektir.

Hibe Kredi ile İş Kurmak Mümkün müdür?

Yukarıda da söylediğimiz gibi kosgeb hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir parayı nakit olarak vermez. Suistimallere karşı Kosgeb’in mantığı ;

İşini kur, tüm harcamalarını faturalandır ve yaptığın masrafların yüzde 70’ini kosgeb’den geri al. Ayrıca erkek girişimciler için yüzde 70, bayan girişimciler için bu oran yüzde 90 seviyesindedir.

Bankaya Borcu Olanlar Hibe Kredi Alabilir mi?

Kosgeb’in herhangi bir bankayla bağlantısı bulunmamasına rağmen 100 bin tl’lik faizsiz geri ödemeli kredi için, devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Teminat mektubu kredi garanti fonundan veya bankadan alınabilmektedir. Ancak bankaya kredi borcunuz var ise, banka tarafından gerekli değerlendirme yapılıp tarafınıza teminat mektubu verilmeyedebilir. O yüzden bankaya olan borçlarınız böyle bir durumda size engel olabilir.

Fakat 50 bin tl’lik hibe krediye bankalar karışmaz. Eğer ki bankadan teminat mektubu alamazsanız, kosgeb’in ortak olduğu kredi garanti fonuna da başvurabilirsiniz.

Kosgeb Tarafından Girişimcilere Denetleme Yapılır mı?

Kosgeb tarafından uygun görülen ve destek verilen işletmeler, yetkililer tarafından 3 yıl boyunca denetlenir. İflas ve olağanüstü durumlar haricinde 3 yıl boyunca işletmenizi kapatamazsınız. Yasal olmayan bir şekilde kosgeb’den alınan kredi ile yapılan usulsüzlükler tespit edildiğinde, verilen tüm kredi tutarı faizi ile birlikte girişimciden geri alınmakta, paranın geri ödenmemesi durumunda ise icra yoluna başvurulmaktadır.

 

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın