Kontrollü Ateş : HedgingGenellikle yaz mevsiminde orman yangınları ile ilgili haberleri çok duyarız. Yangınların ana çıkış sebeplerinden en fazla orana sahip olan neden “insan kaynaklı”dır. Orman Bölge Müdürlüklerine bağlı “Yangın Gözetleme Kuleleri”nden görüş alanının müsaade ettiği kadar alanda yangın taraması yapılır. Eğer şüpheli bir durum varsa merkeze haber verilerek ekiplerin olay yerine doğru intikali sağlanır ve yangın varsa eğer müdahale edilir. Bilinen söndürme yöntemlerini televizyonlarda da görürüz. Uçak, yangın helikopteri, arazöz ve itfaiye araçları ile yangının söndürülmesi amaçlanır. Fakat bir yöntem var ki çok bilinmez. Karşı yangın çıkartma olarak ta bilinen “kontrollü ateş”. Eğer yangın tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı ise uygun yerden ve uygun zamanda, yangının ilerleme yönüne doğru kontrollü olarak ve bilinçli, teknik ekip tarafından yangın çıkartılır. Yangınlar buluşma noktasına geldiğinde herhangi yanacak bir şey kalmadığı için kendiliğinden söner. Pek uygulanmayan bir yöntem olsa da doğru zamanda yapıldığında etkisi büyüktür.

Yukarıda ki paragrafı okuyanlar bunun finansla ne alakasının olduğunu sorgulayabilirler. Forex ve finans piyasalarında da aslında çok sık uygulanmasa da karşı yangın diye tabir edebileceğimiz bir strateji vardır : hedging.

Kısa açıklaması herhangi bir ürün veya döviz çifti üzerinden yapılmış bir işleme karşı açılan ters işlem olarak bilinir. Bir pozisyonu hedge’lemek bir anlamda o pozisyonu kısmen veya tamamen kapatmak olarak bilinir.

Örneğin EURUSD paritesineden 1 lotluk alım işlemi yaptınız. Piyasalarda aniden sert rüzgarlar esmeye başladı ve EURUSD paritesi hızlı bir şekilde düşüşe geçti. Bakiyenizin marjin seviyesinin yetersiz kaldığı durumlarda 1 lotluk satış  işlemi yaparsanız pozisyonu hedge’lemiş olursunuz. Yani basitçe hedging bir yatırımcının el frenidir.

Genellikle hedging yapılmasının sebebi zararın daha fazla olmasını önlemek, marjin seviyesinin %20 altına düşmesini engellemek hatta eğer imkan varsa ters işlemden kar edip zararı oransal olarak düşürmek. Ancak dikkat edilmesi gereken uygun zamanda hedging yapmak ve doğru zamanda işlemden çıkmak. Aksi halde zararınız tahmininizden çok olur.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın