Kefillikte Eş Rızası Nedir Kefillikte eş rızası nedir?

  

Neredeyse herkesin başına yanlış kararlarından dolayı bir bela, kötülük gelmiştir. Arkadaşlarına ya da akrabalarına güvenenlerin birçoğu da sonucu hüsranla biten deneyimlere sahip olmuştur. İşte bunlardan bir tanesi de kefil olma durumu. Güvendiği insanlara kefil olanların o kişiye duydukları güvenden başka hiçbir şeyleri yok. Öte yandan kefilliğin ailede büyük sorunlara da yol açabildiği bilinen bir gerçek. İşte bu noktada eşinin rızası olmadan kimse kefil olamayacak.

  1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlükte olan Yeni Türk Borçlar Kanunu’na göre kefil olarak imza atanın imzası, eşinin rızası olmadığı müddetçe geçersizdir. Aynı zamanda senetler, kredi sözleşmeleri ve kira anlaşmaları da eşin rızasıyla birlikte geçerlilik kazanıyor.

  Özellikle büyük kredilere yönelik olan kefillikte eş rızasının son derece önemli olduğunu ve eş rızası olmadan kredi çekilemeyeceğini belirtmeliyiz.  11 Nisan 2013’te ilgili yasada yapılan değişiklikle birlikte mesleki ve ticari işlerle alakalı kefaletlerde eşin razı gelmesine ihtiyaç duyulmuyor. Burada ince bir ayrıntıyı da gözden kaçırmayalım:

  • Eğer kişinin kendine ait şirkete ya da ortağı olduğu şirkete kefilliği söz konusuysa orada eş rızasına ihtiyaç duyulmuyor.
  • Kişinin arkadaş, tanıdık, akraba gibi kendine ait olmayan ya da ortaklığı bulunmayan bir kefilliği söz konusuysa orada mutlaka kefalette eş rızası aranıyor.

  Zamanında ödenmeyen borçlardan dolayı, kefil olanların hanelerinde ciddi sorunlar baş gösterebiliyor. Hatta bu sorunlar kimi zaman aile içi şiddet, boşanma, cinayet ya da intihar gibi istenmeyen sonuçlara da yol açabiliyor. Bu sonuçların ülke ekonomisi ve prestijine de olumsuz katkılarını göz önünde bulundurursak ne kadar büyük sorunlar olduğunu anlayabiliriz. Bununla birlikte bu tür sonuçlara şahit olan çocukların da gelişimleri olumsuz yönde etkileneceğinden gelecek kuşaklar ve ülkemizin geleceği için de bir tehlike oluşturmaktadır.

Hangi durumlardaki kefillikte eş rızası aranmıyor?

  • Kendinize ait ya da ortağı olduğunuz işletmelere yönelik kefaletler
  • Tarım Kredi
  • Tarım Satış
  • Esnaf ve Sanatkarlar Odası
  • Kefalet Kooperatifleri
  • Kamuya ait kurumlar ya da kuruluşlar tarafından kooperatif ortakları için uygulanan kefilliklerde eşin razı gelmesine ihtiyaç duyulmaz.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın