İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Bir patronun emri altında çalışmaktan sıkılan ya da yorulanların işten ayrılması ve bir süre dinlendikten sonra kendilerine yeni bir iş kurmaları bilinen bir durum. Ülkemizde çalışan kesimin neredeyse % 50’si kendi işini kurmak istiyor fakat bu alanda yeterli bir rehber yok. Bu yazımızda size, “iş kurmak istiyorum, ne yapmalıyım?” sorusunun detaylı bir cevabını vereceğiz.

Yeni bir iş kurmak için işinizden ayrıldınız, peki iş kurarken dikkat edilmesi gerekenleri biliyor musunuz? Bu konuda yeterli bilgiye sahip misiniz? Yeni bir iş kurmaya karar verdiğinizde aşağıdaki konu başlıklarına dikkat etmenizi öneririz:

Niçin yeni bir iş kurmayı düşünüyorsunuz?

Belki mevcut işinizden bunaldınız, belki de işsizsiniz ve kafanıza göre bir iş bulamıyorsunuz. Bu durumda kendi işinizi kurmak istemeniz son derece normal ancak iş kurarken de dikkatli olmakta ve detaylı araştırma yapmakta fayda var. Öncelikle neden kendinize ait bir iş kurmak istediğinize emin olun. Bu sorunun cevabı işletmenizin ilerleyen aşamalarında size büyük bir kaynak olacaktır. Başka çıkış yolunuz kalmadığı için iş kurmayı düşünüyorsanız son derece tedbirli olmakta ve fazla açılmamaya dikkat etmekte fayda var. Öte yandan hayallerinize ulaşmak için yeni bir iş kurmak istiyorsanız da harcamalarınızı asgari düzeyde tutmanızı ve gerekirse sosyal harcamalarınızdan kısmanızı öneriyoruz.

Ne tür bir iş yapacağınıza karar verdiniz mi?

Bu alanda daha önce düşünmüş olmalısınız. Eğer düşündüyseniz hayallerinizin üstüne gidin. Yok, düşünmediyseniz de yapabileceğinizi düşündüğünüz iş kollarını seçin. Bu noktada aşağıdaki gider kalemlerini sürekli kontrol etmekte fayda var:

 • İşletme kurulum maliyeti
 • Yasal prosedür giderleri (ruhsat, vergi levhası, sigorta, ilgili odaya kayıt, muhasebe)
 • Ürün/hizmet maliyeti
 • Satış ve pazarlama maliyetleri

Eğer size çok uzak olan bir alanda iş kurmak istiyorsanız bunu bir kez daha düşünmenizde fayda var. Hiç anlamadığınız ve anlamayacağınız bir iş koluna sırf çok para kazandırabilir diye girmeyin. Siz en iyi bildiğiniz iş kolunu seçin.

İşinize dair bir plan hazırladınız mı?

Eğer bir iş planı hazırlamadıysanız üzgünüz, kaybetmeye mahkûmsunuz. İş planı kelimeleri sizi korkutmasın. Çok ayrıntılı hizmet planlarından bahsetmiyoruz. Basit ama etkili bir iş planı ilk etapta yeterli olacaktır. Daha sonra gelişen sürece göre iş planınızda değişikliğe gidebilirsiniz. İlk etapta iş planınız sadece bir ya da birkaç sayfa olabilir. Basit iş planında aşağıdaki maddelerin mutlaka olmasını öneriyoruz:

 • Sattığınız ürün ya da hizmetler nelerdir?
 • Mevcut ve potansiyel müşterileriniz kimler? Buna hedef kitle de diyebiliriz.
 • Hedef kitlenizin satın alma alışkanlıkları nasıl bir grafik çiziyor?
 • Satacağınız ürün ya da hizmetlerin maliyetleri nedir?
 • İşletme kurulum maliyetleri nedir?
 • Satış ve pazarlama için nasıl bir yol izleyeceksiniz?
 • Pazar araştırması yaptınız mı? Sonuçları ne oldu?

Potansiyel müşterilerinizi net olarak belirlediniz mi?

Eğer ciddi bir birikiminiz yoksa hedef kitle belirlerken büyük oynamamanızda fayda var. Zira pazarda çok fazla sayıda büyük rakibiniz olacaktır. Bunun yerine niche olarak kabul gören ve daha küçük ama istikrarlı hedef kitlelere yönelmeniz önemlidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse; diyelim ki işletmeniz bir cafe ve siz birçok içecek satmak istiyorsunuz. Bunun yerine işletmenizi sadece çay ve çaylı ürünler satan bir cafeye dönüştürmeniz son derece yararlı olacaktır. Mesela dünyadan çay çeşitleri, çaylı bisküvi, çaylı kek gibi varyasyonlarla zenginleştirebilirsiniz.

Ürün ya da hizmetlerinizin fiyatlarını belirlediniz mi?

Ürün/hizmet fiyatlandırmaları konusunda hassas olmaya dikkat edin. Kâr edemeyeceğiniz ürün/hizmetlerin satışını yapmayın. Bu size eksi puan olarak geri dönecektir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık plânlarda hangi ürün ya da hizmetten ne kadar kâr elde edebileceğinizi bir yere mutlaka not edin. Satış grafiklerinizi de günlük olarak tutun ve hangi ürün ya da hizmetin ne kadar satıldığını ve ne kadar kâr getirdiğini not edin. Bu en çok kâr getiren ürünleri görmenizi ve hangisinin daha çok satılacağını bilmenizi sağlar.

İşinizi kurmak için sermayeyi buldunuz mu?

Kendinize ait bir birikiminiz varsa hepsini olmasa da bir kısmını işinizi kurmak için kullanmak en mantıklı yoldur. Bir birikiminizin olmadığı durumlarda ise çeşitli bankalardan kredi çekebilirsiniz. Bunun için anında kredi veren bankalar yazımızı okumanızı öneririz. Başlangıç sermayenizi bulup işletmenizi açmaya karar verdiğinizde mümkünse ilk etapta bir personel tutmayın. Bunun yerine tanıdıklarınızdan yardım isteyin ya da part time/stajyer gibi seçenekleri değerlendirin ki personel maliyetini ilk etapta minimum düzeyde tutabilesiniz.

Pazarlama ve reklam çalışmalarıyla ilgili bilginiz var mı?

İşinizi kursanız bile arkanıza rahatça yaslanamazsınız. Zira müşteri olmadan para kazanamazsınız. Bu noktada yapmış olduğunuz iş planında potansiyel müşterileri bulmaya yönelik adımlar vardır. Bu adımları izleyerek gerekli pazarlama tasarımınızı oluşturmalısınız. Potansiyel müşterilere nasıl ulaşabileceğinize dair bir araştırma yapın ve bu araştırma sonuçlarına göre bir yol izleyin. Bunun için kartvizit, el broşürü, gazete reklamları, internet reklamları, sosyal medya reklamları ve tanıdıklara bilgi vermek en bilinen yollardır. Her biri için ayrı ayrı zaman harcayarak pazarlama bütçeniz doğrultusunda hareket edin.

B plânınız var mı?

İşlerin iyi gitmediği zaman devreye sokacağınız bir B plânınızın olması son derece önemlidir. Bazen yeteri kadar satış yapamayabilir ve kâr elde edemeyebilirsiniz. Bu durumda B plânınızı devreye sokarak hareket edin. Mutlaka bir alternatif plânınız olsun.

Rakiplerinizi tanıyor musunuz?

Kurmayı düşündüğünüz işiniz ile ilgili olarak rakiplerinizi tanıyor musunuz? İyi bir rakip analizi yapmak sizi ilerleyen aşamalarda olduğu kadar kuruluş aşamasında da büyük oranda rahatlatacaktır. Rakiplerinizin düştüğü hatalara düşmemek, rakiplerinizden daha iyi hizmet vermek gibi önemli başlıklarda bir avantaj sağlamış olacaksınız. Bunun yanında rakipleriniz karşısında daha avantajlı konuma yükselmenizi sağlayacak adımlar da atabilmiş olacaksınız.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın