İnternetten Para Kazanmak Mümkün Müİnternetten para kazanmak mümkün mü?

İnternet üzerinden para kazanmanın mümkün olup olmadığı ile ilgili çok fazla soru ve bu alanda ciddi bir bilgi kirliliği var. Bu konunun etraflıca ve gerçekten deneyimlere dayalı olarak incelenmesi gerekliliği doğmuş durumda. Bu yazıyla birlikte size boş hayaller kurdurmadan konuyu anlatacağız. Yani gerçekleri ve yapılması gerekenleri anlatacak, bu alandaki bütün sektörleri sunacak ve aralarından seçim yapmanız için de yazımızla yardımcı olacağız.

Öncelikle “İnternetten para kazanmak mümkün mü?” sorusunun cevabını net olarak verelim: Evet, internetten para kazanmak gerçekten mümkün ama zannettiğiniz gibi “Ben yatayım, paralar aksın” diye bir durum yok. Emeksiz ekmek olmuyor. Size bu tür cümlelerle gelen varsa bilin ki ya bu işlerden anlamıyor ya da sizi yolunacak kaz olarak görüyor. Özetle, internetten para kazanmak mümkün ama eğer doğru stratejiyi uygular, seçimlerinizi buna göre yapar ve bu iş için uğraş sarfederseniz kazanmamanız için hiçbir sebep yok.

İnternetten para kazanma yolları

Bu alanda da birçok farklı yöntem mevcut ama size tecrübelerimizden yola çıkarak şunu net olarak söyleyebiliriz: İnternetten para kazanmak denilince ilk akla gelen “Anket doldurarak para kazanmak” sizin zannettiğiniz gibi öyle aman aman paralar kazandıran bir kazanç tipi değil. Bu alanda size kazanç vadeden neredeyse bütün siteler ya ödeme yapmıyor ya da doldurduğunuz anket başına çok düşük ödemeler veriyor ve bu ödemeleri almanız için de oldukça yüksek bir ödeme eşiğini aşmanız gerekiyor.

Youtube’dan para kazanmak

Google tarafından satın alınan video paylaşım sitesi Youtube aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru. Bu açıdan düşünüldüğünde ne kadar önemli bir platform olduğu anlaşılacaktır. Youtube’da neredeyse her alanda videolara rastlamak mümkün. Bu videoları da sizin gibi insanlar hazırlıyor. Ve hazırladıkları videoların görüntülenme sayılarıyla doğru orantılı olarak para kazanıyorlar. Videoları izlerken mutlaka görmüşsünüzdür, videonun alt kısmında ya da video başında çeşitli reklamlar çıkar. Bunlara tıklanması karşılığında Youtube, videoyu yükleyen kişiye tık başı bir ödeme yapar. Türkiye şartlarına göre konuşacak olursak; ödemeleriniz 200 TL’yi aştığında ödemeyi direkt olarak banka hesabınıza alabilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak sandığınız kadar zor değil. Bunun için yapmanız gereken bir Youtube kanalı açmak ve kanalın para kazanmasını açık hale getirmek. Ardından da ilgi çekici videolar yüklemek. Merak etmeyin, videolarınızın profesyonel kameralarla çekilmesine gerek yok. Günümüzde akıllı telefonlar harika videolar çekmeye müsaitler. Tabi iyi para kazandığınızda ekipmanlarınızı da geliştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

PokemonGO ile para kazanmak

Son günlerde genç nesil arasında oldukça popüler olan PokemonGO adlı oyunla para kazanmak mümkün. Peki, PokemonGO ile nasıl para kazanılır?

 • PokemonGO maceralarınızı içeren ve bu maceraları anlattığınız bir video kanalı açmanız size tatmin edici kazanç miktarları olarak geri dönebilir. Tabi videolarınızı izletmek için tanıtımını da yapmalısınız.
 • Pokemon avlayıp avladığınız Pokemonların olduğu hesapları satarak para kazanmanız mümkün. Bununla ilgili Google’da kısa bir araştırma yapabilirsiniz.
 • PokemonGO oynamak isteyen ancak zamanı olmayanlar için onların hesapları ile Pokemon avlayabilir ve hesaplarını geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Hem dünyada hem de ülkemizde “Sizin için Pokemon avlayabilirim” şeklinde birçok ilana rastlamak olası.

Instagram ve Facebook üzerinden para kazanmak

Çağımızda neredeyse herkesin bir Facebook hesabı var. Ve yine neredeyse her 4 kişiden 1’i bir İnstagram hesabına sahip. Dolayısıyla bu platformlarda henüz doyuma ulaşmamış büyük bir pazar var. Siz de ürün veya hizmetlerinizi İnstagram ya da Facebook üzerinden satışa çıkarabilir ve bu şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Hatta işlerinizin daha kurumsal olmasını istiyorsanız bir internet sitesi açabilir ve daha güvenli bir görüntü sergileyebilirsiniz. Böylece müşterileriniz size daha fazla güvenecektir. Özellikle el yapımı ürünler daha fazla rağbet görüyor. İnsanlar fabrikasyon ürünlerdense elle yapılmış ve emek verilmiş ürünleri tercih ediyorlar. İnstagram’dan para kazanmak, Facebook’tan para kazanmak ile karşılaştırıldığında biraz daha kolay.

Yazı yazarak para kazanmak

Bu para kazanma yolu, “Makale yazarak para kazanmak” olarak da söyleniyor ancak bu ifade yanlış. Netice itibariyle makale, akademik dayanakları olan ve ciddi anlamda yazım kurallarına riayet edilerek yazılan araştırmalara deniliyor. Bizim de bu yazıda yazdığımız gibi yazılar ise daha çok içerik sınıfına giriyor. Yani makale yazarak değil, içerik üreterek para kazanmak tabiri daha doğru.

Eğer yazım dilinize güveniyor ve noktalama/imlâ kurallarına dikkat ediyorsanız bu alan, en kolay para kazanılabilecek alanlardan biri. İlk etapta çok yüksek miktarlar kazanamazsınız ancak zaman ilerledikçe yazım dilinizin kalitesine bağlı olarak ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. İçerik Bulutu, R10, Wmaracı gibi sitelerde ve çeşitli platformlarda editör ya da içerik üreticisi arayan birçok kişi ya da kurum mevcut.

Çeviri yaparak para kazanmak

Bir dilin bir insan yaptığı zamanlar hiç sona ermeyecek. Bundan dolayı ana diliniz haricinde bildiğiniz bir başka dil, size son derece ciddi kazançlar sağlayabilir. Üstelik yabancı dile hâkimiyetiniz üst düzeydeyse çok daha yüksek rakamlara çalışabilirsiniz. Teknik hâkimiyet gerektiren konularda yapacağınız çeviriler de yüksek kazançlar getirecektir.

İngilizceden Türkçeye veya Türkçeden İngilizceye çeviriler günümüzde en sık talep edilen çeviri türleri fakat Uzakdoğu dilleri, Arapça, Almanca, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Fransızca gibi dillerde de çevirilere ihtiyaç duyan ve bu iş için ciddi rakamlar ödeyen işverenler mevcut. Bu işverenlere ulaşmak için “Çeviri yaparak para kazanmak” sözcük öbeği ile arama motorlarında arama yapmanızı öneririm.

Fotoğraf satarak para kazanmak

Çektiğiniz fotoğrafların gerçekten güzel olduğunu düşünüyorsanız Shutterstock gibi sitelerde satabilirsiniz. Özellikle kaliteli ürün fotoğrafları, makro fotoğraflar, işyeri fotoğrafları gibi alanlarda talep yüksek olduğu için fotoğraf satarak para kazanmak için tek yapmanız gereken kaliteli fotoğraflar çekmek ve bunları kategorize etmek. Bu alanlarda çekeceğiniz kaliteli fotoğraflarla para kazanabilirsiniz. Zannettiğinizin aksine bu alanda çok yüksek ve gün geçtikçe de yükselen bir talep mevcut. Özellikle basılı ve dijital yayın yapan gazeteler, dergiler, internet siteleri ve dijital ajanslar bu tür fotoğraflara ihtiyaç duyuyorlar.

Video satarak para kazanmak

Fotoğraf satmak örneğinde olduğu gibi videolar konusunda da özellikle 2010 sonrasında çok ciddi bir talep var. Yine aynı şekilde dijital ajanslar, reklam ajansları ve internet siteleri bu tür videolara ihtiyaç duyuyorlar. Stok video olarak tabir edilen bu videoları birçok platformda satabilirsiniz.

Müzik satarak para kazanmak

Tıpkı fotoğraf ve videolardaki gibi müziklerinizi de satarak para kazanabilirsiniz. Yine video hazırlayanların, müzik yapanların ihtiyaç duyduğu çeşitli türlerde müzikal altyapıları satmak suretiyle tahmin edebileceğinizden daha yüksek gelirlere ulaşabilirsiniz.

Adsense (Google reklamları) ile para kazanmak

Eğer bir web siteniz varsa ya da açmayı düşünüyorsanız kesinlikle Google Adsense ile para kazanmak konusunda araştırma yapacaksınızdır. Belki de yapmışsınızdır. Adsense, Google tarafından sunulan bir reklamcılık platformudur. Reklamverenler reklam ücretlerini Google’a öder ve Google da bu miktarın büyük bir kısmını reklam yayınlayacak sitelere ayırır. Siz de site sahibi olarak sitenizde Adsense reklamları yayınlarsınız. Yayınladığınız reklamlara yapılacak tıklamalar ise size gelir getirir. Burada bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. “Ee o zaman ben sürekli tıklarım” diyorsanız çok kısa bir zaman içerisinde geçersiz tıklamadan hesabınız banlanacak yani yasaklanacaktır. Google’ın algoritması bunu anlayabilecek kadar zeki.

Yalnız sitenizde Adsense reklamları yayınlayabilmek için öncelikle geçerli bir Adsense hesabına sahip olmanız gerekiyor. Tabi her şeyin öncesinde Adsense’e uygun bir siteniz olması da gerekiyor. Daha sonra siteniz vasıtasıyla Adsense internet sitesi üzerinden yayıncı olmak için başvuru yapıyorsunuz. Başvurunuz onaylandığında reklamları yayınlayarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Sitenizden reklam alanları ve link satarak para kazanmak

Eğer bir internet siteniz varsa ve değerleri iyi ise sitenizden reklam alanı ve link satarak para kazanabilirsiniz. Sitenize reklam verecek olanlar şu gibi değerlere dikkat edecektir:

 • Site yaşı
 • Google indexi
 • Alexa Global ve TR değerleri
 • Trustrank değeri
 • Domain Otoritesi (Domain Authority)
 • Sayfa Otoritesi (Page Authority)
 • Haber sitesi ise NEWS kaydı; blog ise DMOZ kaydı
 • Spam skoru
 • Günlük tekil ziyaretçi sayısı

Eğer bu tip değerleriniz iyi durumdaysa siteniz size ek gelir kapısı olabilir. Reklamverenlere R10, Wmaracı gibi webmaster sitelerinden ulaşabilirsiniz. Ya da sitenizde “reklam” adlı bir sayfa oluşturun ve o sayfaya sitenizin değerlerini ve mail adresinizi verin. Mutlaka size ulaşanlar olacaktır.

E kitap satarak para kazanmak

Eğer bir roman ya da hikâye kurgulayacak kadar geniş bir hayal gücünüz varsa ve noktalama/imlâ kurallarına da hâkimseniz bir e kitap yazarak satabilirsiniz. Herhangi bir alanda uzmansanız ve bu bilgileri düzenli bir şekilde bir rehber niteliğinde sunarak e kitap hazırlayabilir ve bu e kitabı satabilirsiniz. Mesela bu yazı daha fazla geliştirilip ayrıntılandırılarak bir e kitaba dönüştürülebilir. Kitabın adı da “İnternetten para kazanmak gerçekten mümkün mü?” olabilir.

Siz internet değil de belki gitar çalmak, gitar terminolojisi hakkında derinlemesine bilgi sahibiyseniz bu alanda bir e kitap oluşturup satabilirsiniz. Ya da bir yemek kitabı bile hazırlayabilirsiniz. Hatta ve hatta sadece çaylara yönelik bir e kitap bile oluşturabilirsiniz. Bu kitapta ülkelere göre çay türleri, çay kültürleri, çayların özellikleri, demlenme şekilleri, sunum teknikleri olabilir. Bu sadece bir örnek, kendiniz de uzmanlık alanınıza göre bu tür bir e kitap hazırlayabilir ve ardından satışa sunabilirsiniz.

Bu e kitapları kendi internet siteniz, Youtube kanalınız, Facebook, İnstagram gibi platformların yanında Google Play Store, AppStore gibi mecralardan da satabilirsiniz. Ya da başka internet sitelerine reklam verebilirsiniz.

Yurtdışından getirilen ürünleri satarak para kazanmak

Özellikle Çin siteleri olan Aliexpress, Gearbest, Banggood gibi sitelerde satılan ürünler ülkemizdeki fiyatlarla karşılaştırıldığında bir hayli ucuz. Öyle ki bazı ürünlerin Türkiye’deki fiyatlara oranla 1/3 fiyatına satıldığını görmekteyiz. İşte bu durumu fırsata çevirerek siz de yurtdışından ürün getirip ülkemizde satabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. 75 Euro’yu geçen siparişler gümrük vergisine tabi tutuluyor. Bu tutarı geçen siparişlerde vergi oranı ürün bedelinin % 20’si kadardır. Öte yandan 75 Euro altındaki siparişlerde vergi ödemezsiniz. Öte yandan her türlü kesici ve delici alet, gıda maddeleri, yanıcı maddeler, ateşli silahlar, ilaçlar ya da sim kart takılabilen ürünler getirmek yasak. Bunlar çok büyük ihtimalle gümrükte takılacak ve geri gönderilecektir.

Bu alanda en kârlı ürünler ise telefon kılıfları, telefonla ilgili aparatlar, kulaklıklar, ram, evcil hayvan ürünleri olarak sıralanmaktadır. Zaman zaman bu sıralama değişse de genel olarak bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz.

Yeteneklerinizi pazarlayarak para kazanmak

Herhangi bir alanda yetenekliyseniz bu yeteneğinizle para kazanabilirsiniz. Mesela ses tonunuz gerçekten iyiyse firmalar için seslendirme, reklam jingleları hazırlayabilirsiniz. Ya da grafik tasarım alanında iyiyseniz kişiler ve firmalar için logo, kartvizit, broşür, kurumsal kimlik hazırlayabilirsiniz. Veya tüm bunların dışında bir coğrafi bölge ile ilgili bilgi sahibiyseniz oraya gelenleri gezdirerek karşılığında rehberlik ücreti alabilirsiniz. Bu fikirleri kendi uzmanlık alanınıza göre uyarlayabilirsiniz.

Yeteneklerimi nasıl pazarlarım?  
 • Kendi özel yeteneklerinizi ya da yapabileceğiniz işleri mutlaka önce yakın çevrenize duyurun.
 • Ardından maddi gücünüz yetiyorsa kendinize kartvizit ve el ilanı bastırın. Bunları yakın çevrenizden başlayarak dağıtın.
 • Kendinize hizmetinizi anlatan bir internet sitesi kurun.
 • İnternet sitesi kurmaya gücünüz yetmiyorsa ilk etapta Facebook ve İnstagram üzerinden yaptıklarınızı ve yapabileceklerinizi içeren gönderiler paylaşın. Yakın çevrenizle başlayan talepler zamanla artacaktır.
İnternetten para kazanma yazısını bitirirken…

Gerçek anlamda kapsamlı ve birçok seçeneği bir arada bulunduran bir yazı hazırlamaya çalıştık çünkü böyle, her ayrıntıyı bir arada bulunduran bir yazıya rastlamadık. Yukarıdaki seçeneklerden bir ya da birkaçı size mutlaka daha sıcak gelecektir. Siz de kendinize en uygun seçeneği değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Burada önemli olan, yazının başında da belirttiğimiz gibi azimle çalışarak ve doğru planlamayı yaparak hareket etmektir. Eğer siz doğru planlama sonrasında doğru adımları atarsanız hayallerinizdeki rakamlara çok rahat biçimde ulaşabilirsiniz. Umarız size faydalı bir yazı sunabilmişizdir. Sizin de internetten para kazanma yolları konusunda söylemek istedikleriniz ya da aklınıza takılan bir soru varsa konu altından yorumlayarak bizimle paylaşabilirsiniz. Böylece paylaşma kültürünü de birlikte zirveye çıkarmış oluruz.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın