İhtiyaç Kredisi Nedirİhtiyaç Kredisi Nedir

Kredi, geri alınmak kaydı ile verilen, satın alma gücünün belirli bir faiz ve vade karşılığında devredilmesine denir. İhtiyaç Kredisi ise, kısa vadeli ve daha çok düşük tutarlı nakit ihtiyaçları karşısında bankaların müşterilerine sunduğu kredi türüdür. İhtiyaç kredisi ticari amaçlı olmayıp, gerçek kişilerin kullanabileceği bir kredi çeşididir. Yani ticari nitelikli işletmeler gerçek kişiler olmadığından kendi üzerine bu krediden kullanamazlar. Ancak ticari faaliyetlerinin gelirini ispatlayarak bireysel olarak ihtiyaç kredisi kullanabilir.

Son zamanlarda bankalarında teknolojiye ayak uydurması ile birlikte artık şubeye gitmeden internet üzerinden veya cep telefonundan sms göndererek ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir?

Bankalar ile çalışma performansınızı gösteren kredi notunuz ve gelir düzeyiniz temel olarak ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bunlarla birlikte bankalar ihtiyaç kredisi vermek için özel şartlarda isteyebilir. Ancak genel itibari ile bankaların aradığı şartları şöyle sıralayabiliriz.

İhtiyaç Kredisi Alabilmeniz İçin Gereken Şartlar :

  • Yasa gereği herhangi bir kredi kullanabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekte, ancak bankaların çoğu 20 yaş üzerine kredi vermektedir.
  • SGK kaydınızın olması ve son işyerinizde en az 3 ay çalışmış olmanız gerekmektedir.
  • Vergi levhanızın olması ve bu levhanızın kar gözükmesi gerekir.
  • Kredi notunuzun iyi konumda olması ve daha önce ödemelerdeki gecikmelerden dolayı idari ve yasal takibe düşmemiş olmanız önemli şartlardan biridir.
  • İpotekli olmadığı sürece eş rızası istenmez. Ancak banka kefil talebinde bulunursa kefilden eş rızası istenir.
  • İpotekli kredide tapuya ipotek konulduğundan kanuni olarak hem bankada hem de tapuda eş rızası gerekir.
  • İhtiyaç kredisinde ipotekli veya ipoteksiz farketmeksizin bankalar en fazla 48 ay taksit yapabilir.
  • İhtiyaç kredisi başvurusunda sadece başvuruda bulunan ilgili kişinin gelir durumu kabul edilmekte, hane halkından herhangi birinin geliri kabul edilmemektedir. Fakat yasal olarak hane mensupları kefil olarak gösterilebilir.
  • Bankalara gelirinizi resmi evrak ile beyan etmeniz gerekmekte, resmi olmayan veya beyan edemediğiniz gelir banka tarafından kabul edilmemektedir.
  • Çoğu banka istisnalar hariç, aylık gelirinizin en fazla yüzde 50’sine kadar aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz.

Kredi Başvurusunda İstenen Evraklar İle İlgili Bu Yazımıza Bakabilirsiniz.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın