Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerHisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçoğumuz yatırım yapmak için değişik yöntemlerle uğraşırız. Kimi insan risk almayı sevmediğinden “az olsun benim olsun” hesabı alır altınları atar yastık altına, sonrasında uzun süre bekleyip satarak kar elde etmeye çalışır, kimi ise risk almayı sevdiğinden hisse senedi, forex, borsa gibi daha riskli platformlarda boy göstermeye çalışır. Tabi bununda bir bedeli vardır. Ya elindeki varlıkları kısa zamanda 2-3 katına çıkarır, yada neyi varsa kaybeder. Ülkemizde en fazla yapılan yatırım araçlarından biri ise hisse senedi alıp satmaktır. Yatırımcı kendine uygun gördüğü hisse senedini alır ve bir süre bekledikten sonra aldığı fiyatın eğer biraz üzerlerine çıkmışsa satarak kar elde eder. Genel mantık budur. Fakat bu piyasada kar yapmak bu kadar kolay mıdır? Tabi ki de değil. Peki Hisse senedi alırken nelere dikkat etmeliyiz, bir inceleyelim.

 

Sermaye piyasaları Türkiye’nin vitrini konumundadır. Bu noktada sermaye piyasalarına, başta borsaya yatırım yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Borsada yatırım yaparken yapılan en büyük hatalardan biri yatırımcı adaylarının kulaktan dolma bilgilerle  hisse senedi almaları ve bunun sonunda ciddi zararlara uğramalarıdır. Borsada yatırım yaparken  teknik analiz ve temel analiz yapılarak ona göre bir plan belirlenmelidir. Yatırım yapılacak şirketlerin sektör finansalları halka açık şirketler olduklarından dolayı yatırımcı tarafından 3,6,9 ve 12 aylık bilançolardan oluşan verilerin gerekli değerlendirmelerini  yapıp yatırım kararı vermelilerdir. Bunun yanında Kamuoyunu Aydınlatma Platformundan (KAP) şirket haberlerini yakından takip edebilirler. Borsada borsa aracı kurumları piyasa hakkında günlük beklentilerini yayınlamakla beraber yatırımcılara destek olmaktadırlar. Yani işin püf noktası geriye dönük gerekli incelemeler yapılıp, teknik ve temel analizle harmanlayıp ona göre alım yapılmalı, vade olarak da yatırımcının kendine göre bir vade planlaması yapıp günü geldiğinde en karlı noktadan çıkmalıdır. Burda ayrıca önemli noktalardan biride yatırımcının kendi stratejisine sadık kalması.

Kısaca özetleyecek olursak strateji, gerekli analizler, uygun zamanda girme, yapılan stratejiye sadık kalma, vade geldiğinde de çıkma. İşte mesele bu…Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın