Gelire Göre Kredi Hesaplama Gelire göre ne kadar kredi çekebilirim?

 

Ocak 2016’da yürürlüğe giren yönetmeliğe göre bundan böyle her isteyen, dilediği miktarda kredi kullanamıyor olacak. Burada kredi çekme talebinde bulunan kişinin aylık bazdaki gelir düzeyi ve kredi notunu da içine alan sistemle çalışılacak ve bu bileşene göre verilebilecek kredi tutarı belirlenecek. Yani bu da demek oluyor ki düşük geliri olanlar yüksek miktarlarda kredi çekemeyecek.

Ortalama olarak aylık gelirin 4 misline kadar olan oranlarda kredi verilebiliyor. Örneğin; aylık geliri 3 Bin TL olan biri ihtiyaç kredisi çekmek isterse en fazla 12 Bin TL çekebilecek. (Bunun şu anda tam olarak uygulanabildiği söylenemez.) Ekonomi uzmanlarına göre yakında faaliyete geçecek uygulama ile kredi çekmek isteyen kişiye aylık maaşının;

  • 4 katına kadar kredi kartı limiti,
  • 4 katına kadar ihtiyaç kredisi
  • 4 katına kadar otomobil kredisi verilebilecek. Kişi kredi kartı ve otomobil kredisini kullanmak istemezse onlardan hak kazandığı bakiyeyi ihtiyaç kredisi olarak kullanabilecek. Yani yine 3 Bin TL maaşı olan bir kişi 4 + 4 + 4 şeklindeki uygulamada toplamda maaşının 12 katına kadar ihtiyaç kredisi kullanabilecek. Bu da 3 Bin TL maaşlı bir kişinin 36 Bin TL kullanabileceği anlamına geliyor. Tabi ek gelirler, kredi notunun yüksekliği, sahip olunan mallar ve taşınmazlar çekilebilecek kredi tutarını biraz daha arttırabilir. Bunun yanında otomobil ve konut kredilerinde ise biraz daha esnek olunabiliyor.

Öte yandan gelire göre kredi limitinde bir başka hesaplama yöntemi ise şu: Kredi çekecek olan kişinin aylık kredi taksitleri, aylık gelirinin % 45’inden yüksek olamaz. Bu hesaba göre ise; asgari ücretle çalışan bir birey, bir ayda en fazla 585 TL ödemek ve kredisini 36 ayda bitirmek suretiyle maksimum 21 Bin TL civarında kredi çekebilecektir.

Bununla birlikte Merkez Bankası’nın kurallarına göre yıllık gelirin en fazla % 30’u kredi ödemek üzere kullanılabilir. Bu durum da gösteriyor ki henüz bu konuda net bir rakam ortaya koymak ve gelir düzeyinize göre şu kadar kredi çekebilirsiniz diye kesin konuşmak mümkün değil.

Kredi çekerken kredi notu ne kadar önemli?

Gelir düzeyime göre ne kadar kredi çekebilirim?” sorusunun cevabını arayanların gözden kaçırmaması gereken noktalardan bir tanesi de kredi notu olmalıdır. Kredi çekerken gelir düzeyinizin yanında kredi mazinizle doğru orantılı biçimde yükselen ya da düşen kredi notunuz da çok etkilidir.

Ailenin toplam gelirine göre ne kadar kredi çekebilirim?

Almak istediğiniz kredi miktarı sizin maaşınızla alınamayacak durumda ise ailenizin toplam geliri üzerinden yeni bir kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bunu her bankanın kabul etmediğini ancak eş gelirinin bunun kabulüne büyük oranda olanak sağladığını belirtmeliyiz. Ailenizin gelirini de kattığınız toplam gelir üzerinden yeniden bir hesaplama yaparak aylık toplam gelirin % 35’ini geçmeyecek şekilde taksitlendirmesi yapılmış bir kredi kullanmanız en mantıklı adım olacaktır.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın