Findeks Kredi Notu Nedir?Findeks Kredi Notu Nedir?

Bugünlerde sık sık duyduğumuz ve 2014’den beri finansal konularda sıkça karşımıza çıkan findeks, bir nevi kredi puanlama sistemi diyebiliriz. Türkiye’nin önde gelen dokuz bankası tarafından kurulan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hayata geçirilen Findeks, kişi ve reel sektöre yönelik tasarlanmış, bazı puanlama kriterlerinden oluşan güven endeksidir. Findeks kişinin finansal açıdan aynasıdır da diyebiliriz.

Günümüzde hemen hemen kredi veya kredi kartı kullanmayan kimse kalmamıştır. Kredi kullanmanın en büyük şartlarından biri ise kişinin geçmişe dönük ödemelerini düzenli yapmasından geçer.  Eğer ki ödemelerde gecikmeler yaşanırsa, ilgili banka bunu rapor halinde veri tabanına kaydederek sonunda findeks havuzuna gönderir. Bu veri belirli aralıklarla güncellenerek kişinin ödeme performansına göre findeks notu oluşturulur. Bu puanlama sistemi risk değerine göre 0 ile 1900 puan arasında olup, kişinin güven endeksi doğrultusunda hareket eder.

 

Yukarıda ki tabloda da görüldüğü gibi bir kişinin bankadan kredi kullanabilmesi için findeks puanının ortalama 1500 ve üzeri olması gerekir. Fakat çoğu özel banka 1100 puan üzeri az riskli tabir edeceğimiz  müşterilerine de kredi imkanı sunmaktadır. İlgili kişi eğer borçlu olduğu bankalar ile yaşadığı bir sıkıntıdan dolayı Findeks puanında düşüş yaşamışsa kredi alma ihtimali biraz daha zayıflamaktadır.

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir?

Bu soruyu kredi kullanmak isteyen herkes mutlaka sormuştur. Öncelikle Findeks’in web sitesine giriş yaparak üye olmanız ardından TC kimlik numaranızı ve bazı bilgileri girip üyelik işleminizi tamamlamanız gerekir. Ardından size özel bir profil oluşturulur. Profilinize girmek için TC kimlik no ve Cep telefonu numaranız istenir.  Giriş yaptıktan sonra findeks kredi notunuzu Risk Raporu sekmesinden 7,50 tl+kdv karşılığında rapor şeklinde öğrenebilirsiniz.

 

Bu raporda anlık olarak tüm bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları, kredili mevduat hesabı borçları, kredi kartı yapılandırmaları, yasal takibe uğramış ürünler ve gecikmelerin hepsini görebilirsiniz. Şunu da unutmamanız gerekir, eğer ki ödemelerde ki gecikmelerden dolayı hakkınızda yasal işlem başlatılmışsa aşağıda ki ekran karşınıza çıkacaktır.

 

Paylashan ekibi olarak tavsiyemiz findeks kredi notunuzu sürekli kontrol etmeniz ve raporlar halinde bunu saklamanız olacaktır. Böyle bir durumda kredi notunuzda dalgalanma olursa ona göre ödeme planı çıkartarak notunuzu iyileştirmeniz söz konusu olabilir.

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın