Findeks Kredi Notu Nasıl Arttırılır?Findeks Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Bildiğiniz gibi bankalardan kredi kullanmak istediğimizde bankalar öncelikle Kredi Kayıt Bürosu (KKB) veri tabanından bizim Findeks kredi notumuza bakarak bir ön değerlendirmede bulunur. Eğer geçmiş dönemde bankalara olan borçlarımızı zamanında, tam ödenmesi veya hiç ödenmemesi ile ortaya çıkan borçlardan dolayı yasal takibe uğramışsak, daha da kötüsü kara listeye girmişsek Findeks kredi notumuz düşük görüneceğinden kredi çekmemizde fazlasıyla zorlaşacaktır. Kredi notumuzun düşük olması bankalardan hiçbir ürün kullanamayacağımız anlamına gelmekte, buda bize acil durumlarda para bulma konusunda oldukça sıkıntı yaratacaktır. Kredi notunun neden düştüğünü daha önceki bu yazımızda anlatmıştık.

Her nasıl ki kredi puanımızda oluşan düşüşler bizim elimizde ise, bu puanı yukarıları çıkarmak ta yine kendi elimizdedir. Peki kredi notumuzu nasıl arttırabiliriz. Bunun için yapılması gereken bazı önemli adımlar vardır.

 

Öncelikle Findeks kredi notu raporunuzu çıkartın ve nerelerde hata yapmışsanız analizini yaparak ona göre bir ödeme planı belirleyin.

Bankalara olan yüksek tutarlı borçlarınızı kapatın.

Kullanmadığınız fakat aktif olan hesabınız varsa onu da kapatmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kullanılmayıp açık olan hesaplar kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Kredi kartı kullanıyorsak borcun zamanında ödenmesi kadar eksiksiz ve tam ödenmesi de önemlidir. Ayrıca asgari ödeme tutarı yerine borcun tamamını kapatmak bankanın gözünde size artı puan kazandıracaktır.

Elektrik, doğalgaz, su, telefon ödemelerini nakit veya kredi kartı ile ödemek yerine otomatik ödeme talimatı verin.

Alışverişe gittiğinizde yanınızda nakit olsa bile eğer vadesiz hesabınızda para varsa ödemeyi nakit yerine vadesiz hesabınızdan yapın.

Kredili mevduat hesabı açın ve son ödeme günü gelmeden borcunuzun tamamını tek seferde kapatın.

Eğer bankaya bir üründen dolayı borcunuz varsa ve zamanında yatıramayacak durumdaysanız bankanızla konuşun ve yapılandırma yoluna gidin. Unutmayın ki her ne kadar yapılandırmalarda kredi notunuzda düşüşlere sebep olsa da zamanında yatırılmayan ödemelerden daha az düşüşe neden olacaktır.

Bankalara sık sık kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmayın.

Kredi notunuzu, her türlü finansal hareket etkileyeceği için ona göre davranmayı unutmayın.

Acil Para Lazım Ne Yapmalıyım?

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın