Faizsiz Kredi Veren Banka Var mı?Faizsiz Kredi Veren Banka Var mı?

 

Son günlerde merkez bankasının faiz üst bandını aşağı çekmesine paralel, bankalar da faizleri biraz daha aşağı çekme yoluna gidince, tüketiciler daha düşük faizli kredi kullanabilmek için bankaların yolunu tutmuş durumda. Bankalarda kredi notuna istinaden kimi tüketicilerin kredilerini onaylarken, kimi tüketicilere de çeşitli sebeplerden dolayı ret cevabı vermekte. Ancak kredi kullanmak için bankaya giden tüketiciler kadar gitmeyen ve kredi kullanmayan tüketiciler de vardır. Bunun en büyük nedeni ise “Faiz”’in dinimizde yasak olması. Tam da bu nokta da tüketiciye farklı seçenek olarak, kar payı adı altında ılımlı, vade sistemine benzer şekilde faizsiz kredi kavramını hayatımıza katan katılım bankaları var.

Ülkemiz insanlarının çoğunluğunun Müslüman olduğunu düşünürsek, Katılım Bankaları faizsiz kredi kullanmak isteyenler için tek alternatif durumunda.

Konuyu daha iyi analiz edebilmemiz için her şey den önce bankacılık sektöründe kullanılan bazı finansal terimlerin açıklamasına bakalım.

Faiz ; Herhangi bir finans kuruluşu veya banka tarafından, müşterisine vermiş olduğu ödünç paranın, müşterinin bu parayı kullanması veya işletmesine karşı alınan kar payıdır.

Kar payı ; Herhangi bir işletmede, zararların ve giderlerin toplam cirodan düşülmesinden sonra kalan karın, işletme ortaklarının hissesine göre düşen paydır.

Faizli kredi ; finans kuruluşları veya banka tarafından müşterilerine belli bir faiz üzerinden verilen ve taksitlerle geri ödemesi yapılan borç paradır.

Faizsiz kredi :

  • Bankalar tarafından müşterilerine verilen borç para karşılığında herhangi bir faiz alınmadan verilen kredilerdir. Yani verilen kredinin tutarından kredi masrafları ve sigorta dışında eksta bir faiz ödemesi yapmadan geri ödemesi yapılan kredi türüdür.
  • Katılım bankaları tarafından verilen ve faiz yerine kar payı adı altında müşterisine vermiş olduğu krediye karşılık aldığı kar payı adı altında geri ödenen kredi türüdür.

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi faizsiz kredinin 2 çeşidi vardır. Biraz daha açacak olursak 1. Seçenekteki krediyi banka kısa vadeli olarak vermektedir. Genelde bu vade 12 aya kadar verilir. Banka verdiği krediden faiz almazken, kar yapma noktasında sigorta ve kredi masrafı adı altında belli bir tutar kesmektedir. Genelde bu kampanyalı krediler, müşterilerin sıfır otomobil alımlarında, KOBİ lere özel kredi kampanyalarında ve devlet tarafından desteklenen bina izolasyonlarında kullandırılır. Ancak unutulmaması gereken bu kredi türünde bankalar faiz alamadığı için masraf ve sigorta bedellerinden daha fazla kesinti yapmaktadır.

Şimdi de 2.seçenek olan ve kar paylı faizsiz krediyi inceleyelim. Her ne kadar katılım bankaları bu konuyu kabul etmeselerde kar payı ile faiz aynı oranlarda seyretmektedir. Sadece değişik olan isimleri. Katılım bankalarının bu durumu değerlendirip daha iyi bir çözüm üretmesini bekliyoruz ancak ortada böyle bir durumu dile getirmek durumundayız. Örnek verecek olursak bir katılım bankası müşterisi bankaya parasını kar payı hesabına yatırdığında, banka yıllık elde ettiği kara göre mi müşterisine kar payı vermektedir, hayır. Veya banka zarar etmiş ise müşterinin parasından payı oranında bir kesinti yapılmış mıdır, tabi ki buna da hayır. Bu sebepten adı faizsiz kredi de olsa, faizli kredi ile bir çok benzerliği bulunmaktadır ki hatta fetva makamları da bu durumu kabul görmemektedir. Ancak bunlar kişisel tercih olduğu için karar merci yine ziyaretçilerimizdir.

 

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

 

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
  • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın