Esnafa Sicil Affı Esnafa Sicil Affı Geliyor

Kredi ve kredi kartı borçlarının 90 gün ödenmemesi durumunda yasal takip sürecinin başlayacağını ve ilgili kişinin kara listeye alındığını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Ülkemizde maalesef bu şekilde borcunu ödeyemeyerek mağdur olan birçok kişi bulunmaktadır. Yasal takip ve kara liste olayının en kötü tarafı ise süreç başladıktan sonra borcunuzu ödeseniz bile bu kayıt Merkez Bankası tarafından 5 yıl boyunca tutulmakta ve bu süreçte finansal konuda hiçbir bankanın tüketiciye kredi vermeye yanaşmaması kişileri bir hayli zor durumda bırakmaktadır. Özellikle ülkemizin can damarı olan esnaflar nakit akışı sağlayamayınca kepenkleri kapatmak zorunda kalmaktadırlar.

Kara Listede Olan Esnafa Sicil Affı

Durumun vahametinin son günlerde dile gelmesi ile birlikte Hükümet gerekli adımların atılması ve kara listede bulunan esnaflara can suyu sayılabilecek bir önlem için düğmeye basmış durumda. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yaptığı açıklamada kara listedeki esnaf için sicil affı ile ilgili düzenleme yapılacağını, kredi garanti fonu ile yeni imkanların getirileceğini, bankaların riskleri kendi taraflarına aldığı için sicil affının daha kolay olacağını ve yakın zamanda sicil affının hayata geçirileceğini müjdeledi. Böylece 1 milyon 600 bin olan ve sicil sorunu yaşayan esnafın sicili temizlenerek kredi kullanmasının önünde ki tüm engeller kaldırılacak.  Ayrıca kara listeden çıkan esnaf 50 bin tl’lik sıfır faiz ve 1 yıl ödemesiz krediden yararlanabilecek. Yapılacak düzenleme ile birlikte esnafların İşsizlik Fonu’ndan yararlanmaları da sağlanacak.

Düzenlemenin ne zaman çıkacağı ise merak konusu. Fakat 3 Ocak 2017 tarihinde Gazi Meclis’in açılması ile birlikte Anayasa görüşmelerinin ardından en geç 2017 Ocak ayının sonuna doğru çıkması bekleniyor.

Herkes İçin Sicil Affı Ne Zaman Gelecek

Bu haberle birlikte kara listede ismi olan birçok esnaf için bankaların ilerleyen günlerde kredi kampanyaları yapmaları muhtemel gözüküyor. Yakın zamanda çalışmaların tamamlanıp meclise gelmesi de gündemde artık. Ancak öyle tahmin ediyoruz ki sicil affı konusunun sadece esnaflara değil, kara listede olan herkes için çıkmasını birçok kişi beklemektedir. Bankalardan kredi kullanan bir çok tüketici eminiz ki günü geldiğinde taksitleri yatırmanın telaşı içindeler. Ancak hesapta olmayan giderler ve aksilikler yüzünden ödenmeyen borçlar yüzünden bir çok kişi finansal anlamda dar boğazdan geçmekte, yeni bir kredi başvurusunda bulunmak istediğinde ise kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi alamadığı için çeşitli yollarla mağdur olup kara listeye adını yazdırmaktadır. Kara listeden çıkışın tek yolu ise sicil affı. Dileriz yakın zamanda sadece esnafa değil tüm kara listede olan tüketiciler için sicil affı gelir. Sizde sesinizi duyurmak adına aşağıya yorum bırakabilir, bu durum için kamuoyu oluşturabilirsiniz.

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın